Očekává se návštěva asi 250 plavidel - malých sportovních člunů, historických plachetnic, moderních zásahových lodí, vojenských fregat, majestátních vícestěžňových plavidel jako Alexander von Humboldt II či polské školní plachetnice Dar Mlodziezy.

Představí se legendární ocelový čtyřstěžnový Peking, který v Hamburku vyrobili v loděnici Blohm+Voss roce 1911. Na vodu byl spuštěn 25. února s délkou 115 metrů a možností transportovat až 5300 tun nákladu jako tehdy jedna z největších plachetnic na světě. Od roku 1912 byla nasazena do vypuknutí první světové války do obchodu s ledkem s Chile. Pak vozila další zboží, než zakotvila v roce 1974 v muzeu lodí v Ney Yorku. V roce 2017 se jako "pasažér" plovoucího doku vrátila do Německa a byla restaurována ve Wewelsflethu. Od 7. září 2020 je zpátky v Hamburku, kde si ji mohou zájemci prohlédnout v asi hodinových prohlídkách s průvodcem.

Mají se k světu.
Od sousedů: Na návštěvě čapí rodiny

Na slavnost přijede také osm křižníků. Chystá se exhibice tahačů, také s plovoucím pódiem s mladým baletem, ukázky vodního lyžování, záchranné akce na Labi s vrtulníky, open-air koncerty klasiky i jazzu, tradiční ohňostroj bude v sobotu od 22.30. Četné lodě budou moci být o víkendu navštíveny.

V roce 2005 bylo podepsáno partnerství Hamburku a jihokorejského přístavního města Busanu, obnovené v roce 2015. Busan je stejně jako Hamburk druhým největším městem své země a jeho přístav sedmým největším na světě. K narozeninám partnera přivezou hosté vlastní kulturní program svého jedinečného národního "K-popu", s demonstrací taekwonda, tanců a koncertů. Generální konzul Ki-hong slibuje také "stoprocentní pochutnání" korejskými specialitami.