Cesta se v aktuální situaci nemůže konat, píší OÖN. Světlo zapálí 12letá křesťanka Pillar Jarayseh. Při omezených letech do Tel Avivu pocestuje plamínek do Ammanu a odtud linkou Austrian Airlines do Rakouska. Ve Vídni bude světlo předáno desetiletému Michaelu Putzovi ze Steyru, vybranému za angažmá u skautů, mladých hasičů a ministrantů.

Zapálila i pro nás betlémské světlo.Zapálila i pro nás betlémské světlo.Zdroj: OÖNJeho první velký výstup jako dítě betlémského světla bude v sobotu při gala "Světla v tmách" na ORF 2 od 20.15 hodiny. Také v eurovizní adventní slavnosti 100 000 světel s Florianem Silbereisenem 2. prosince bude Putz prezentovat hornorakouskou tradici.

Zavražděná Jutta
Od sousedů: Další stará vražda před objasněním

"24. prosince bude mírové světlo připraveno pro odpálení ve všech zemských studiích ORF, na všech nádražích a na služebnách Červeného kříže, u mnoha hasičských jednotek a v řadě kostelů," uvádějí OÖN.

Hledali pamlsek

V Horních Rakousích hledali čtenáři OÖN s Hospodářskou komorou typickou vánoční hospodskou lahůdku v duchu latinského cum pan, kumpána, se kterým se rozdělím o chleba.

Pták století na Novém Zélandu.
Od sousedů: Ochránci přírody v Pasově nechtějí rallye v Trojzemí

Ve mnoha hospodách, pubech a restauracích se ovšem nepodává doslova "nějaký" chleba, ale typicky hornorakouská specialita, tzv. "Schmankerl". Ze šesti regionálních vítězů byl celkovým vítězem zvolen Alois Stamminger se svou innviertelskou selskou pečení. V regionu Lince zvítězila Monika Hattingerová (51) z HausCafé s domácím gulášem. Recept na absolutně první šmankerl OÖN neuvedly, tak alespoň obrázek… Zdroj: OÖN

Vrátili zpátky víc migrantů

Od ledna do konce října opustilo Rakousko 10 478 migrantů, z toho 52 % dobrovolně a 48 % nuceně (4982). To je o 25 % víc než loni. V případech nuceně vystěhovávaných mělo víc než 45 % za sebou trestněprávní odsouzení.

Jezdili římskou obchodní lodí

Několik týdnů křižovali vědci s replikou římské obchodní lodě Středozemním mořem a uzavřeli, že toto plavidlo je absolutně schopné takových plaveb a i při vysokých vlnách a silném větru je stabilní. Řekl to vedoucí projektu Christoph Schäfer v Trieru.

Upomínka na pohřbení zvířátka...
Od sousedů: Soud uložil za dvojnásobnou vraždu doživotí v jednodenním procesu

Tamními studenty a řemeslníky v letech 2017-19 zbudovaná kopie lodi jménem „Bissula“, dlouhá 16 a široká pět metrů, nasbírala na cestě spoustu dat, která budou v příštích týdnech a měsících vyhodnocena. Předlohou pro stavbu byl vrak potopený ve 3. století na francouzském pobřeží u Marseille, objevený v 80. letech.