"S více než miliardou věřících na celém světě má katolická církev velmi dobrou pozici zmírnit změnu klimatu," řekl vedoucí studie Shaun Larcom. František se vždy vyslovoval pro radikální odpovědi na měnící se klima. "Kdyby znovu zavedl povinnost dodržování bezmasých pátků pro všechny katolíky světa, mohlo by to být jedno z nejdůležitějších východisek ke zmenšení emisí."

Vědci vyšli z čísel z Británie. "Když v roce 2011 vyzvali katoličtí biskupové z Anglie a Walesu k návratu k pátečním jídlům bez masa, přestavěla své stravovací návyky zhruba čtvrtina z šesti milionů britských katolíků. Tím bylo ušetřeno kolem 55 000 tun emisí ročně," argumentuje Larcom.

Masný průmysl je pokládán za jednoho z hlavních "pohůnků" změn klimatu. Tak kilogram hovězího masa vyprodukuje kolem 13,3 kilogramu oxidu uhličitého, kilo drůbeže nebo vepřového dá 3,5 a 3,3 kilogramu oxidu, napsal DK s dodatkem, že bezmasé pátky jsou tradiční formou odříkání v katolické církvi. Odvozují se od zvyku přinést oběť na Velký pátek, kdy byl ukřižován Ježíš.

Zapomněl vnuka na parkovišti

61letý zapomněl v sobotu na parkovišti dálnice 6 u Feuchtu (okr. Norimberk-venkov) ve středním Francku svého 11letého vnuka - nepovšimnul si, že vystoupil. Měl za to, že spí dál na zadní sedačce. Jeho "ztrátu" zjistil až za hodinu doma… Mezi tím řidič náklaďáku uviděl osamělé dítě na parkovišti a zavolal policii. Zapomnětlivý dědeček si vnuka pak vyzdvihl na dopravní policii ve Feuchtu, napsal Donaukurier.

Vánoční strom v Budějovicích z roku 2021.
Malou jedličku kdysi vytáhli z močálu. Letos ozdobí vánoční budějovické náměstí

Jak šetří energií Vídeň

Již několik let nahrazují LED lampy původní světelné zdroje v ulicích. Úspora podle magistrátu dosahuje až 60 procent, informoval náš web Martin Landa z Eurocommu.

Přibližně polovina ze 153 000 světel už je osazena, do konce roku přibude dalších 21 000. Nově Vídeň do programu zařadila i na 7300 historických lamp. Souběžně snižuje intenzitu osvětlení v noci: od 22 hodin o 25 procent, od půlnoci o polovinu.

S audity specializované firmy s garancí úspor dosáhla Vídeň na 42 městských objektech (úřední budovy, školky, školy, služebny záchranných složek) v součtu s předchozími roky úspory kolem 193 000 MWh, respektive skoro 15 milionů eur.

Některé městské bazény nabízely ve vybrané dny od října do dubna takzvané teplé dny. Návštěvníci ke vstupu připláceli 3,40 eura a teplota vody dosahovala 31 °C. Až do odvolání Vídeň teplé dny ruší. Smlouvy s garancí úspory uzavírá i pro veřejná koupaliště a jen pro letošní rok slibuje magistrát snížení spotřeby tepla o 6900 MWh a elektřiny o 100 MWh.

Doposud Vídeň optimalizovala spotřebu ve 150 dálkově vytápěných budovách s roční úsporou přibližně 2 200 MWh.

Dopravní podnik Wiener Linien plánuje uspořit deset procent energie ve stanicích, dílnách a dalších budovách. Teplota v metru i tramvajích se sníží o dva stupně. Optimalizace čeká i staniční osvětlení a vzduchotechniku. Dopravce také redukuje osvětlení uměleckých děl a pokročí v instalaci LED světel. Očekávaná roční úspora proudu dosahuje 11 GWh a tepla 6 GWh.

Spolek OBRAZ – Obránci zvířat reagoval na reklamu na Vodňanské kuře, ve které vystupovali Jaromír Jágr a Andrej Babiš, parodií šířící se sociálními sítěmi.
Babiš, Jágr a kuře. Parodie reklamy upozorňuje na utrpení rychlokuřat

Díky geotermálnímu zařízení, zajišťujícímu teplo i chlazení, a rozsáhlým solárním panelům šetří každá nová škola při vytápění kolem 400 MWh, navíc dalších 400 MWh chladícího výkonu a 150 MWh elektřiny ročně.

Městský koncern Wiener Stadtwerke, zahrnující mimo jiné energetický podnik Wien Energie, investuje do roku 2026 na 6,2 miliardy eur a podle radnice naprostá většina, kolem 5,7 miliardy eur, poputuje do klimaticky přívětivých opatření.

Od roku 2000 zajistil městský podnik Wien Energie náhradu 50 000 plynových kotlů za alternativní topné systémy. Nyní je v plánu co nejrychleji nahradit dalších 400 000 kusů, uvádí magistrát. Město také buduje obrovská tepelná čerpadla, jedno z nich v areálu ústřední čistírny odpadních vod má od roku 2027 zbytkovým teplem zásobovat na 100 000 domácností. Na geotermální zdroje chce Vídeň do roku 2030 napojit ekvivalent 125 000 domácností.

Do konce desetiletí chce navýšit maximální výkon městských solárních panelů z 50 na 800 MWp. Panely především na městských budovách ročně pokryjí plochy odpovídající stovce fotbalových hřišť.

Symfonie 98 let po premiéře

V newyorské Carnegie Hall zazní ve čtvrtek 3. listopadu pod taktovkou dirigenta Leona Botsteina 1. symfonie Hugo Kaudera. Premiéru měla v roce 1924 ve Vídni, od té doby nikdy nebyla hrána, napsaly OÖN.

K "opáčku" v USA byla pozvána i autorka skladatelovy biografie Karin Wagnerová, vyrostlá v Mühlviertlu, profesorka hudební univerzity ve Vídni, světově uznávaná expertka na život a dílo zapomenutých židovských skladatelů, kteří museli uprchnout před nacisty z Rakouska.

Houslistu a violistu Kaudera list připomívá jako skladatele, který byl v roce 1928 oceněn hudební cenou města Vídně, ale i významného teoretika hudby (1932 byla zveřejněna jeho teorie stupnic). V roce 1938 po listopadových pogromech utekl přes Nizozemsko a Anglii do USA. Zemřel v roce 1972. 

Hlučné diskotéky potrestají?

Dvě diskotéky ve starém městě Landshutu navrhla policie k potrestání, protože v noci na Všech svatých porušily zákon o svátečních dnech - hrály hlasitou hudbu, ačkoliv to je zakázáno.

Do prvního klubu nechtěli policisty pustit s odůvodněním, že jde o privátní párty a policie není na listině hostů. Po 20 minutách provozovatel muziku nicméně zastavil. Ve druhém klubu tvrdili, že o zákonu nevědí…