Rozdělením Engelhornová pověřila grémium, radu 50 občanek a občanů, které odrážejí rakouskou společnost, jak řekla vedoucí projektu Alexandra Wangová. Engelhornová chce podnikat.

Studenti postavili satelit

Čtyři studenti vyšší technické školy v Leondingu postavili ve své diplomové práci satelit “LeoSat”. Dnes měl v 10.15 hodiny vzletět heliovým balonem ze školního hřiště do stratosféry do výšky kolem 36 000 metrů, fotografovat, natočit video a sbírat data mj. o teplotě a tlaku. Ve stanovené výšce má balon prasknout a po dvou a půl hodině má satelit přistát padákem na Zemi. “Pracovali jsme na tom skoro dva roky a doufáme, že všechno zafunguje,” říká 19letý Jakob Schaumberger. S Frederikem Wögerbauerem, Laurinem Lintnerem a Manuelem Nöbauerem odvedli v uplynulých 16 měsících přes tisíc hodin práce.

close Kluci, kteří si postavili satelit. info Zdroj: DK zoom_in Kluci, kteří si postavili satelit.

Jejich škola chce satelitní projekt rozvíjet dál, v ideálním případě prý až do kosmu. „Snad se nám jednou satelit ozve z výšky 400 až 800 kilometrů,” říká v DK Michael Wagner, jeden ze čtyř učitelů, kteří studenty při práci opatrují.

Aktuální projekt stál 2800 eur od tří sponzorů. Na destičkách s plošnými spoji, které sami vyvinuli a byly zhotoveny v Číně, vznikla veškerá elektronika a šasí na škole v Leondingu. Startu musely přivolit Austria Control a bundesheer.

“Srdce” LeoSatu je hliníková kostka velká deset krychlových centimetrů a těžká 717 gramů. Škola musela uzavřít pojistku na tři miliony eur pro případ, že by se při přistání satelitu – vypočítaného na Königswiesen – něco stalo, uzavírá DK. Na snímku pro náš wev jsou zleva . Jakob Schaumberger, Frederik Wögerbauer, prof. Matthias Kurz a Laurin Lintner Zdroj: OÖN

Bádají ve zmijích obecných

Paul Hien jásá - s kolegy našli na louce v Lindbergu (okr. Regen) sedm exemplářů Vipera berus, jedovatých zmijí obecných (snímek pro náš web je ze zdroje DK).

“Kdyby genové testy prokázaly, že se jedná o jednu populaci tohoto ohroženého druhu, pak by šlo o největší zmijí populaci střední Evropy,” píše list. “Jediný jedovatý had byl v tomto teritoriu málem vyhuben, ještě začátkem 20. století byly na jeho dopadení vypsány vysoké prémie a desetitisíce zmijí byly zabity, takže druh se nakonec dostal na červenou listinu nejvíce vymřením ohrožených.”

close Spokojený a opatrný lovec zmijí. info Zdroj: DK zoom_in Spokojený a opatrný lovec zmijí.

Experti Nadace Heinze Sielmanna jej teď našli na biotoploše v Lindbergu v bezprostředním sousedství Národního parku Bavorský les. Dr. Jörg Müller, příslušný pro ekologický monitoring, a expert na zmije Hien zahlédli na suché louce hned sedm slunících se samečků zmijí. Je důvod se domnívat, že se tu jedná o větší populaci.

Jmenovaní experti společně s vedoucím Sielmannova svazu biotopů severního Bavorska Bernhardem Gohlkem na krátko odebrali některé exempláře k podrobnějšímu vyšetření. Hien zaznamenal jejich velikost, váhu, barvu, počet šupin na ocasech a teplotu. “Chráněn silnými rukavicemi manévroval tenké vatové tyčinky kolem jedovatých zubů do krků, odebíral vzorky slin pro genetické testy a bezprostředně poté pouštěl hady na svobodu,” pokračuje list.

Masové hodnocení školních toalet

Německá organizace toalet (GTO) udělila základní škole na Stielerstraße v Mnichově hlavní cenu v soutěži “Toalety dělají školu”. Společně s ní vyhrály školy v Unně (Sev. Porýní-Vestfálsko) a ve Winsenu (Dolní Sasko). S dalšími soutěžemi byly ceny dotovány 50 000 eury.

“Žáci v řadě spolkových zemí v rámci této soutěže vylepšili sanitární prostory svých škol muzikou, barevnými obklady, zásobníky vložek a tamponů, držáky mobilů a podobně. Podle koordinátorky Svenji Ksollo

vé se akce zúčastnilo135 škol čtrnácti spolkových zemí,” píše DK.

close Upravené toalety v Unna-Masenu. info Zdroj: DK zoom_in Upravené toalety v Unna-Masenu.

Na snímku pro náš web jsou toalety reálky v Unna-Massenu. Zdroj: DK

Zachránili koně ze šachty

27letý kůň spadl v pondělí v místní části Hocha ve Waldmünchenu v Horní Falci do šachty a zadní nohy nemohl vytáhnout.

Když se záchranářské pokusy majitelů nedařily, zavolali hasiče. Veterinářka koně uklidnila a jednotka pomocí výsuvného nakládače a speciálního úvazku pro záchranu velkých zvířat koně dostala ven. “Přes svůj vysoký věk se rychle znovu postavil a mohl se vrátit do stáje,” uzavírá DK.

close Na cestě k záchraně. info Zdroj: DK zoom_in Na cestě k záchraně.

Bude nejdelší den

V roce 2024 bude Slunce svítit nejdéle 20. června. Přesně ve 22.51 středoevropského času nastane slunovrat.

Jsou dva v roce, popisuje DK. V zimě 21. prosinec, kdy je Slunce v poledne nejníž a den je nejkratší. Severní pól je od Slunce odkloněn zhruba o 23,5 stupně a sluneční paprsky jsou od rovníku o stejný úhel posunuty k jihu.

Opakem je 21. červen, kdy o 23,5 stupně bude od Slunce odkloněn pro změnu jižní pól. Slunce bude u nás v poledne nejvýš a den nejdelší.