Druhý den noviny uvedly, že zvláštní model 911 řídil německý špičkový zpěvák soulu a rhythm and blues Xavier Naidoo (51)! Policistům do protokolu řekl, že musel kýchnout a nakrátko ztratil kontrolu nad vozidlem. Chodec utrpěl lehké zranění nohy a po ošetření opustil nemocnici.

Děti utopila a těla odnesla domů

Dodatky nám přišly i ke zprávě o usmrcení dvou rakouských dětí - sedmiletého a sedmiměsíčního - jejich matkou. Policie sdělila, že děvčátka utopila a tělíčka odnesla domů…

Méně se rozvádějí

V Bavorsku bylo loni rozvedeno 20 290 manželství, o 6,1 % méně než předloni. Mezi nimi bylo 132 párů stejného pohlaví. Ve více než polovině případů bylo rozvodem dotčeno minimálně jedno dítě.

Skoro 17 % dvojic bylo do rozvodu spolu 25 let a déle.

Vrtulníkem proti kůrovci

V Národním parku Bavorský les mají v boji proti kůrovci pomáhat transportní vrtulníky, napsal Donaukurier. Podle sdělení správy začne pravděpodobně od úterka speciální firma ze Švýcarska vynášet z parku helikoptérami kolem 3000 kubíků dřeva. Práce začnou v mokřinatém prostoru Lindberg (okr. Regen). Vrtulníky jsou nasazovány, protože jiné stroje by citlivá vřesoviště poškodily. Kromě neděle mají létat pravděpodobně do příští středy. Z bezpečnostních důvodů budou uzavřeny některé turistické stezky. Podle správy letos padlo v parku výrazně víc napadených stromů než loni.

Za humny se šíří slávky

Sladkovodní slávka kvaga (Dreissena rostriformis) je vodní mlž z čeledi Dreissenidae, která je doma v Aralském jezeře a na Černém moři. Zabydlela se i v Bodamském jezeře, kde ji našli poprvé v roce 2016, teď se šíří ve vodách Horních Rakous a Korutan. Ostré hrany mušlí jsou velmi nepříjemné koupajícím se, mohou také ucpávat potrubí a poškozovat schody a čluny. Živí se planktonem, který tak ubírají dalším živočichům. Zatím co v Horním bodamském jezeře lovili rybáři 400 až 600 tun stolních ryb, z toho dvě třetiny síhů, od té doby je jich průměrně 270 tun, loni dokonce jen 153 tuny. Od příštího roku začne tříletý zákaz jejich chytání. Odstraňování slávek, pevně přichycených ke dnu toků, je obtížné, šíření prý nelze zastavit, nanejvýš přibrzdit.

close Mušle, které vadí… info Zdroj: DK zoom_in Mušle, které vadí…

V Horních Rakousích se objevily v roce 2020 v Attersee a v Traunsee, nyní i v Mondsee, v Dunaji, Traunu a Ageru.

Medúzy znakem dobré kvality vody

Vysoké teploty a dobrá kvalita vody vedly k rozmnožení tisícovek medúz Craspedacusta v přístavu Kuchelau ve Vídni-Döblingu. Ve Starém i Novém Dunaji byly vídány už dřív. Vlastně sedí celý život na dně a jen málokdy vyplouvají k hladině. Potřebují k tomu vodu teplou nejméně 25 stupňů a čistou, aby propustila na dno ultrafialové paprsky.

close Medúzy už jsou v Evropě. info Zdroj: DK zoom_in Medúzy už jsou v Evropě.

Experti uklidňují veřejnost, že sladkovodní medúzy neubližují. "Všichni známe ty středomořské, z nichž většina má silné kopřivové buňky," říká vedoucí oddělení magistrátu pro vody Vídně Gerald Loew. "Sladkovodní medúzy ale mají tak slabé, že pod kůži neproniknou, nejsou vůbec nebezpečné. Jsou to velmi jemné bytosti, které se pohybují jen v tichých vodách, protože je velice zraňuje už lehké proudění."

Normálně žijí jako polyp velký asi dva milimetry na kamenech nebo v bahně, pak ale vyrůstají až na dva centimetry velké medúzy a několik dnů plavou v teplé vodě. K hladině stoupají jen jednou za rok. Obsahují až 99,3 % vody. Mají nervový systém a smyslové orgány, ale žádný mozek. Ztracené části těla dokáží nahradit, ale jakmile se postarají o potomstvo, uhynou. Foto: zdroj wetter.at.