S 38letou spolujezdkyní vystoupili a chtěli odejít. Policie mu naměřila 1,64 promile. Za volant těžce poškozeného vozidla sedl 30letý majitel auta. Krátce poté u něho doma zazvonila policie a alkotest u něho ukázal 1,88 promile. Žena, která se při havárii zranila v obličeji, byla převezena do nemocnice. Všichni účastníci nehody musejí počítat s obviněními z několika činů, napsaly OÖN.

Rakousko spotřebovalo zdroje regenerace

"Už tento čtvrtek Rakousko překročilo letos ilustrativně vypočítané datum, k němuž poptávka lidstva po přírodních zdrojích a službách převyšuje roční kapacitu biologických zdrojů použitelných k regeneraci Země," napsal Volksblatt k tzv. Earth Overshoot Day. "Kdyby všichni žili tak jako my, potřebovali bychom tři planety," řekla Lisa Panhuberová, mluvčí Greenpeace.

„Earth Overshoot Day“ každé země vypočítávají experti Global Footprint Networks. Zjišťují, kdy průměrná teoretická spotřeba ploch například pro urbanizaci, zemědělství a průmyslovou produkci plochy překročí kapacitu planety. Katar k tomu dospěl 10. února, USA 13. března Švédsko 3. dubna, Rakousko právě dnes. Následovat budou Německo 3. května, Švýcarsko 13. května, Čína 2. června atd. Některé zdroje EOD připsaly Zemi loni 12. duben.

Číhalovo lišovské uzeniny v Českých Budějovicích.
Taliány i dršťková. Bývalé květinářství v Jírovcovce obsadili lišovští řezníci

Loni zahynulo v horách Rakouska 286 lidí

Předloni jich bylo 272. Výrazně přibylo zraněných horolezců - z předloňských 5300 na 8426 (desetiletý průměr je 7579). Celkově se na horách loni při 8905 nehodách zranilo 12 723 osob.

Chtějí uvolnit "tiché dny"

Bavorské hospody požadují uvolnění zemského zákona o svátcích. "O devíti ,tichých dnech´ se nesmějí konat žádné zábavné pořady, v barech a klubech je zakázáno tancovat," postěžoval si v pondělí svaz hotelů a hostinců. "Současná regulace se rovná zákazu povolání," uvedla prezidentka svazu Angela Inselkammerová.

Tak na Zelený čtvrtek a Velký pátek mají v Bavorsku zákazy, v Bádensku-Württembersku mohou normálně slavit. "Důsledkem je diskoturismus také v Čechách, Rakousku, Durynsku a Sasku, hospodářské škody klubů a diskoték jsou nesmírné," řekl ředitel svazu Thomas Geppert. Od roku 2017 prý z bavorského trhu zmizelo 29 procent těchto provozů, také kvůli koroně.

Již více než deset let platí na nové vozy značky Kia záruka sedm let
Přehled záruk na nová auta: Pro nejdelší volte japonské nebo korejské značky

Tichými dny jsou v Bavorsku Popeleční středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Všech svatých, Den vzpomínek, , Neděle mrtvých, Den pokání a modlitby a Štědrý večer (od 14 hodin). Proti tomu se v zemi i demonstruje - na Zelený čtvrtek chtějí od 16 hodin tancem protestovat proti zákazu tance v tichých dnech třeba v Mnichově. Na Theresienwiese očekávají přes tisíc účastníků. Demonstraci organizuje Svaz pro duševní svobodu (bfg) a nabízí i v noci na pátek program s muzikou a tancem. Odvolává se přitom na rozhodnutí ústavního soudu v roce 2016, že bavorský zákon o svátcích je neslučitelný se svobodou myšlení a shromažďování. Předsedkyně bfg Assunta Tammelleová chce zrušit všechny tiché dny.

Bavorská slepice dá 293 vajec za rok

Drůbežářské firmy v Bavorsku loni vyprodukovaly asi 1,1 miliardy vajec. Průměrná produkce na slepici byla 293 kusů, o dva víc než předloni. Každý občan v Bavorsku by tak loni mohl sníst kolem 84 vajec z domácích chovů. Započítávány jsou jen chovy s alespoň 3000 nosnicemi. Loni snášelo 3,8 milionu slepic, před deseti lety o 400 000 méně.