Po rozhodnutí Charlese se nyní nesmějí podávat v Buckinghamském paláci, ve skotském Balmoralu nebo ve Windsoru u Londýna. Ochránci proto poslali královi darem balíček veganských Foie gras a Elisa Allenová, předsedkyně britských Peta, vyzvala k následování králova příkladu a stažení ztučnělých jater z jídelníčku Vánoc i daleko po nich, uvedl Donaukurier. Výroba delikatesy je v Británii zakázána, ne ale jejich prodej nebo dovoz. Jeho zákaz ohlásil premiér Boris Johnson, ale nástupnická vláda, rovněž konzervativní, plán zavrhla, protože zákazy jsou podle ní socialistické. Charles dal Foie gras do klatby už před lety, když je nazval "nechutností".

Peta kritizuje "cpaní" hus a kachen potravou přímo do krku. Vede k chorobnému zvětšení jejich jater až na desetinásobek velikosti tohoto orgánu u zdravých zvířat. To způsobuje dýchací potíže, zranění krků a selhání srdce vykrmovaných ptáků.

Uprchlíci z Ukrajiny pracují

Přes 50 000 válečných uprchlíků z Ukrajiny našlo v Německu od února regulérní práci, asi 17 000 částečnou. V říjnu navštěvovalo 96 000 Ukrajinců integrační kurzy. V srpnu bylo podle agentury práce zaměstnáno a sociálně pojištěno v SRN 109 000 Ukrajinců. K 13. říjnu bylo na úřadech práce hlášeno 609 000 ukrajinských občanů, z toho 204 000 dětí.

Nakažené zoo

Berlínskou zoo museli v pátek opustit návštěvníci kvůli ptačí chřipce zjištěné u kladivouše afrického uhynulého v neděli. Zavřeno bylo i v sobotu. Jak dlouho bude "karanténa" trvat, není oficiálně známo. Podle Tagesspiegelu to může být několik týdnů.

Ptačí chřipka byla zjištěna i v zoo Greifswald, Karlsruhe, Rostock, Heidelberg a Maintal.

Auto na zasněžené silnici - ilustrační foto.
ČHMÚ: Na jihu Čech bude sněžit, v noci na neděli na jihozápadě náledí

Vánoční trhy bez fotbalu?

Provozovatelé vánočních trhů v Německu jsou proti vysílání přenosů z mistrovství světa mezi stánky s vánočním punčem a prodejními budkami. "Jsme a zůstaneme vánočním trhem, místem k rozjímání a zapomenutí na stres všedního dne," říká provozovatel "Zimního lesa" v Hamburku Robert Kirchhecker. Podle něho patří fotbalový public viewing k létu s množstvím piva a grilování. Také v Kolíně, Dortmundu, Düsseldorfu, Norimberku, Mnichově, Stuttgartu, Drážďanech a Berlíně pořadatelé rezignovali na vysílání fotbalu. V Norimberku zakázali i individuální muziku. Na trhu u zámku Charlottenburg v Berlíně nesmějí provozovatelé stánků pouštět vlastní hudbu, hrát bude jedna dechovka pro všechny. Mluvčí vánočního trhu u kolínského dómu říká, že fotbal a vánoční trh se svou harmonií, rozjímavostí a slavnostní atmosférou jsou pro ně zkrátka dvě různá témata. V Dráďanech prý zákaz vysílání fotbalů vydali i z bezpečnostních důvodů.

Nino de Angelo v hospodě

Protože hvězda šlágrů Nino de Angelo (na snímku vlevo) viděl v televizi Kabel1 vysílání "Můj lokál, tvůj lokál" o klášterní restauraci v bavorském Karlshuldu (něco přes 5000 obyvatel), rozhodl se ji navštívit. Podle hospodského Jürgena Meiera i proto, že řada štamgastů se s ním přátelí. Shodou okolností byla ten den u nich také svatba. "Přišel a zazpíval jim štando. To bylo mega", říká restauratér, který se se zpěvákem vyfotil. Foto: Deník/DK/Meier

Hummelsová už nechce Němce

Cathy (34), bývalá manželka dlouholetého německého fotbalového reprezentanta Matse Hummelse (33) a známá tvůrkyně příspěvků na sociální sítě, už po třinácti letech s fotbalistou nechce žádného dalšího Němce, řekla v dokumentu televize RTL2. Nejraději by měla za přítele Brita nebo Američana. Její "bývalý" byl prý zkrátka mezi německými muži příliš prezentován.

Obrátila se proto při pobytu v Los Angeles na datovou agenturu. "Když jde o muže, jsem opravdu plachá," řekla pro DK. Pomalu je už ale zase připravena naučit se někoho jiného poznávat. "Pevný svazek ještě vůbec nechci, ale mám chuť trochu užívat života." Poprvé promluvila o rozvodu. Klíčovým bodem bylo, že zůstala v Mnichově, když se její muž v roce 2019 vracel z Bayernu do Borussie Dortmund. Ona s ním zpátky nechtěla, prý proto, že tam měla v začátcích dvě těžké deprese.

Cathy Hummelsová.Cathy Hummelsová.Zdroj: Deník/DK

K datové agentuře se vydala proto, že zcela vyšla ze "cviku" poznávání, už prý vůbec nevěděla, jak to funguje. První kandidát, kterého jí agentura navrhla, byl Australan a ji moc nenadchl, především ne videem z jeho hereckého kurzu. "Byl to milý chlapík, ale nepřeskočila jiskra…," komentovala.