"Dopoledne na Štědrý den jsem s dobrovolným požárním sborem, kterému velím, rozvážel světlo míru, odpoledne jsem si dal doma klobásu a večer byla služba u Červeného kříže," říká v deníku OÖN.

Bundu této organizace vyfasoval jako hasič v Hofkirchenu před osmi lety a šest roků ji obléká i na Štědrý den. "Nejen z lásky k bližním v zásahové oblasti, ale také proto, aby civilkáři a zaměstnanci z povolání mohli být ten večer doma, především ti, kteří mají děti," vysvětluje. Odměnou je mu vděčnost a uznání, jak je to u dobrovolné práce obvyklé, dodává list s tím, že Rauscher je jedním ze 750 převážně dobrovolníků, kteří jsou v nasazení přes sváteční dny v Horních Rakousích.

Sto tisíc v Botanické zahradě

Ve čtvrtek 22. prosince přivítali v Botanické zahradě v Linci 100 000. návštěvníka. Oáza přírody na Guglu letos slaví 70 let trvání a těší se stále většímu zájmu. V květnu ji navštívilo přes 20 000 lidí, v říjnu přes 8000. Počet skupin překonal i předkoronovou úroveň.

Linecká nádhera.Linecká nádhera.Zdroj: OÖN

Graffiti přitahovaly

Rekord zaznamenala také galerie graffiti, Mural-Harbor v lineckém přístavu. Letos tu provedli 360 organizovaných prohlídek s průvodcem. Pokračují i přes zimu. Práci vedení galerie poprvé uznal finanční dotací 24 000 eur i městský senát.

Mural Harbor nabízí přes 300 graffiti a muralů, jak odborníci říkají zvlášť rozměrným dílům (největší zdejší měří 900 metrů čtverečních), od tvůrců ze 40 národů šesti kontinentů.

Linecký mural.Linecký mural.Zdroj: Mural Harbor

Vezl od nás zakázané zbraně

Při kontrole na hraničním přechodu ve Weigetschlagu/Studánkách konfiskovala rakouská policie další v Čechách zakoupenou ilegální pyrotechniku, napsal Volksblatt. 29letý Syřan dovážel balení třídy F3 a ocelový obušek, který platí za zakázanou zbraň. Byl oznámen ke stíhání.

Jasnozřivcům rok nevyšel

"Scénáře zkázy světa, nebezpečí z kosmu nebo invaze obrovských zvířat - rok co rok předpovídají jasnozřivci na celém světě kruté události. Také letos se často mýlili," píše Donaukurier.

I podle vyhodnocení Společnosti pro vědecké vyšetřování paravěd (GWUP) v Roßdorfu měli proroci černý rok. Jejich předpovědi rozhodně neměly žádnou překvapivou trefu. Ruský útok na Ukrajinu a smrt britské královny byly v prognózách, ale válka byla očekávána už po předchozích událostech a smrt Alžběty II. předpovídali jasnozřivci už léta. Až k ní jednou došlo…

Moc měli převzít roboti, ruský prezident Vladimir Putin se měl stáhnout z politiky a zombie začít přepadat. Na zámku Neuschwanstein vypukl požár, King Kong se objevil v Kostarice a Trumpovi se přece rozvedli. Předpověděno bylo obležení Paříže, masové umírání v Indii, útok obřích králíků na město, konec Rolling Stones, smrt korejského diktátora Kim Jong Una…

Příchod nějaké obrovské opice se tipuje v předpovědích už dlouhá léta, potvrzuje mohučský matematik Michael Kunkel, který prognózy astrologů, jasnozřivců a věrozvěstů vyhodnocuje už 21 let.

Takže letos nic nového, naštěstí…

Ďáblův dlouhý dech

v televizním seriálu Místo činu byl nejsledovanějším "nesportovním" pořadem roku v Německu. 16. ledna si jej pustilo 14,569 milionu diváků, 41,1 % podílu na trhu. Následovaly další Tatorty (Přítel, dobrý přítel) ze 13. listopadu (13,633 mil., 41,7 %) a Propheteus ze 6. března (11,512 mil., 34,9 %).

Na čtvrtém místě je první politické vysílání - "V ohnisku: Válka proti Ukrajině" ze 6. března (11,115 mil., 33,4 %). První show skončila sedmá - Wetten, dass..? Thomase Gottschalka na ZDF (10,442 mil., 39,6 %).

V absolutním pořadí byly na čele fotbalové přenosy. Finále ME žen 31. července, ve kterém Anglie porazila Německo, sledovalo na stanici Erste 17,952 mil. diváků, 64,5 % na trhu. Utkání MS v Kataru Kostarika-SRN 1. prosince shlédlo 17,495 mil. diváků, 53,1 %, duel Španělsko-SRN 27. listopadu 17,064 mil., 48,6 %.