Johann Schwarz z jednotky dobrovolných hasičů v Trefflingu už 300krát daroval krev, napsaly OÖN. Poprvé to bylo 1. června 1978, od té doby nosil k odběrům svou krevní skupinu 0 negativ nejméně dvakrát za rok. Za 250. darování na podzim 2019 ho vyznamenal zemský hejtman Thomas Stelzer.

Vzorný dárce krve.Vzorný dárce krve.Zdroj: Deník/OÖN

Zazpívají Ukrajině na stadionu

Vídeňský Ernst-Happel-Stadion zažije 19. března celodenní benefiční koncert na motto Stojíme s Ukrajinou, oznamují OÖN. Vystřídají se kapely Band Wanda, Bilderbuch, Seiler & Speer, Pizzera & Jaus, Mathea, Yung Hurn, Turbobier, Josh, Mavi Phoenix, Lisa Pac, Bibiza & Eli Preiss, Eazy, na závěr zazpívá Kurt Ostbahn. Promluvit chce prezident Alexander Van der Bellen. Organizátoři chtějí výtěžek akce věnovat Lidové pomoci a Sousedům v nouzi. Vstupné bude 19,91 eura, čímž pořadatelé chtějí zdůraznit, že Ukrajina je od roku 1991 nezávislá.

Pořadatel, intendant Nova-Rock Ewald Tatar, doufá ve vyprodaný stadion s až 45 000 posluchači.

Ilustrační foto.
Při požáru ve sklepě v Českém Rudolci našli dvě mrtvé osoby

"Prsatá" polemika

Německé odborářky ukázaly Adidasu červenou kartu, napsal Donaukurier. Udělily mu jednomyslným rozhodnutím poroty 9. negativní "Cenu nerovnosti" za reklamu s odhalenými ňadry, kterou "rozjel" 9. února. "Sexismus je pořád využíván v reklamě jako úspěšný prostředek, kterému sotvaco brání," řekla místopředsedkyně bavorského svazu Verena Di Pasquale v úterý, na MDŽ. K upozornění na různost není třeba nahých prsou ve veřejnému prostoru, uvedla. "Takové diskriminující zobrazení porušuje rovnost, svobodu a základní lidská práva."

Adidas dělá reklamu sportovní podprsence koláží nahých horních částí těl - bez obličejů - žen s rozdílnou barvou pleti a s různě velkými prsy. Odborářka Bettina Messingerová mluví o "přehlídce masa, která je v nejvyšší míře znevažující a neuctivá, ale firmě garantuje co možná největší pozornost".

Adidas k tomu sdělil, že se výslovně distancuje od zveřejňování fotografií se sexuálním kontextem nebo jako pornografický materiál. Má ale nové modely sportovních podprsenek, které prezentují víc tělesných velikostí. Chce tak přispět k porozumění pro rozdílnost ženského těla. V kampani zdůrazňuje, že na instagramu pod svým accountem @adidaswomen ukazuje zcela normální prsa 24 žen, rozdílně velká a různě formovaná. Nejsou tam žádná silikonově upravená "normální" ňadra, jak bývají prezentována na obálkách časopisů a v módních reklamách, žádné erotické pózy nerealisticky perfektních modelek. Kampaní chce firma připomenout, že mnoho žen pořád ještě nosí špatné velikosti sportovních podprsenek. "Prsa všech forem a velikostí si zaslouží přiměřenou podporu a komfort. Proto obsahuje náš nových sortiment 43 rozdílných stylů BH, aby každá žena mohla najít pro sebe tu odpovídající," vzkazuje Adidas na twitteru.

"85 procent žen neví, jakou velikost podprsenek mají mít, o sportovních ani nemluvě," říká promovaná biomechanička Jenny Burbage pro týdeník Zeit.

Vysvětluje, že jedno ňadro váží asi 680 gramů, poprsí tedy přes 1,4 kilogramu. Ženská hruď nemá žádné přirozené svalstvo k jejímu držení. 90 % prso tvoří tuk, žlázy a pojivové tkáně, tedy víceméně volná hmota. Elipticky se pohybuje s pohyby ženy. Čím jsou prsa větší, tím větší je jejich výkyv - až 19 centimetrů zdola nahoru či do stran. Čím intenzivněji se žena pohybuje, tím víc se rozkývávají její prsa, až k bolesti. Vhodná sportovní podprsenka je brzdí, brání bolestem zad a šíje a poškozování svalů. "Se špatnou podprsenkou není pohyb tak dobrý, jak by mohl být," pokračuje Burbage.

Billboard k pohádání…Billboard k pohádání…Zdroj: Deník/Twitter

V této nádrži byl pes plemene akita inu nalezen. Na břehu ležela cihla, kterou měl přivázanou na krku.
Pes ležel v nádrži, kolem krku provaz s cihlou. Pitva ukázala, jak uhynul

Zubař se přiznal k vraždám

V Kielu soudí 48letého zubaře, který loni v květnu zastřelil svou odloučeně od něho žijící 43letou ženu a jejího nového přítele, následně v Kielu i jejich společného známého (náš web informoval). Pak se přihlásil na policii. Nyní DK pokračuje parafrází doznání obžalovaného v dopise, který poslal bývalé přítelkyni koncem února z vazby: "Muset žít s tím, že jsem vrah, je nejhorší trest…" Pokračoval, že je pro něho velmi zlé poznávat v soudní síni, jakou bolest pozůstalým, způsobil… Adresátka jeho dopisu mu podle předsedy senátu poslala do cely kytici.

Město prohrálo s aktivisty

Město Augsburg prohrálo i u druhé soudní instance spor s aktivisty Fridays-for-Future, kteří už od 1. července 2020, tedy přes 20 měsíců, protestují v centru města, na Moritzplatzu, klimakempem za větší ochranu životního prostředí, napsal DK. Jejich trvalá demonstrace je městu trnem v oku a chce kemp zlikvidovat, ale u justice nenašlo podporu. Městská správa vydala 10. července 2020 výnos, že kemp už není ústavou chráněným veřejným shromážděním. K naplnění takové skutečnosti by musel poklesnout počet účastníků - i přes noc - na méně než dva… Bavorský správní soud proto uzavřel, že rozpuštění takovým výnosem by za aktuální situace bylo protiprávní. Připustil městu ale dovolání k Nejvyššímu správnímu spolkovému soudu.

Z interiéru klimakempu.Z interiéru klimakempu.Zdroj: Deník/DK