„Letos je to šedesát let, kdy se v Saxenu usadil první čáp v Horních Rakousích, a rok nato přišli první mladí,” říká v DK expert Robert Gattringer, který od roku 1998 eviduje populaci těchto ptáků v zemi. Mladí se sem vracejí ze zimních domicilů v Africe až po třech, čtyřech letech, v dospělosti. Stále víc jich ale přezimuje doma, jako pár, který letos hnízdí od 19. března v Pergu…

Bubble Days v Linci

Linecký přístav se 7.-8. června stane zónou sportu, muziky, kulinářství, odpočinku a pohodlného oddávání se vodě. Bubble Days připravili Jörg Neumayr a Jürgen Lockinger z kulturního spolku LI.K.I.DO. Loni přilákali rekordních 42 000 návštěvníků, letos bude mít slavnost patnáct let.

Vedle pokračování v úspěšných akcích vystoupí profesionální “blobbeři”, akrobati, kteří se nechají vyhazovat do vzduchu k nejrůznějším figurám posuzovaným porotou, ve které budou například bývalý skokan na lyžích Martin Koch a dřívější špičkový “beachový” volejbalista Clemens Doppler. V tréninkovém pátku si mohou zablobbovat všichni zájemci, v sobotu odpoledne vystoupí elita. Novinkou budou Beach-Club-Areal ze zámoří s vlastní pláží a koktejlbarem atd. Pořad bude provázet muzika. Na slavnost se nevbírá vstupné.

Pachatel incestu přejde do normální věznice

Josef Fritzl (89) z Amstettenu byl odsouzen v březnu 2009 na doživotí za to, že 24 let držel v zajetí ve sklepě svou dceru Elizabeth, pozdější oznamovatelku jeho jednání, a zplodil s ní sedm dětí. Jedno z dvojčat po porodu v roce 1996 zemřelo a Fritzl jeho tělo spálil.

V dubnu 2008 další jejich dítě upadlo do bezvědomí a Fritzl je odvezl do nemocnice. Tam řekl, že její matka je nezvěstná, na její naléhání ji ale tam dopravil také. Vyšetřování se rozjelo, Elizabeth začala vypovídat a proces skončil doživotím pro Fritzla za více trestných činů.

close Veřejnost sledovala proces s Fritzlem s napětím. info Zdroj: DK zoom_in Veřejnost sledovala proces s Fritzlem s napětím.

Letos se začala nová kapitola příběhu. Odsouzený byl v polovině května senátem soudu v Kremsu podmíněně přeložen na zkušební dobu deseti let z výkonu trestu ve zvláštním režimu do normální věznice.

Senát uzavřel, že odůvodnění jeho umístění kombinovanou osobnostní poruchou je tzv. “pohřbeno” kompletním pokračujícím onemocněním demencí a tělesným úpadkem – jeho nebezpečnost je odbourána, už není třeba počítat s žádným jeho trestným jednáním s těžkými následky.

Senát rozhodnutí opřel o posudky a expertízy i o aktuální zjištění. Generální podmíněné propuštění odsouzeného na svobodu není možné ze speciálně preventivních důvodů.

Zatím Josef Fritzl (nyní se jmenuje jinak) zůstává ve svém dosavadním režimu ve věznici Stein.

Příběh Josefa Fritzla naše noviny podrobně sledovaly v době jeho stíhání.