Veřejně se pak omluvil za to, že ztratil nervy, a odřekl účast na avizovaném turné. Na salcburském festivalu ho dnes nahradí jeho asistent Dinis Sousa, na vystoupení ve Versailles a na BBC Proms v Londýně taktéž.

Klasická stránka internetu "Slipped Disc" a "New York Times" informovaly, že dirigent "trestal" Thomase za to, že odešel z pódia po chybné straně… Gardiner v květnu dirigoval při korunovaci Charlese III. v Londýně.

Odbočují na 23 červených

Odbočení na červenou umožnila loni novela rakouského dopravního řádu a v říjnu to mělo premiéru na křižovatce Landstrasse a Bürgerstrasse v Linci. V lednu bylo takových křižovatek ve městě už dvanáct a nyní 23, píší OÖN. Model teď bude přezkoumán ke zjištění jeho potenciálu.

V Zahradách fantazie

V Galerii v Domě Evropy je v rámci zahradní výstavy na Geyersbergu do 10. září otevřena výstava "V Zahradách fantazie". Představuje četné umělce regionu jejich pracemi ze skla, v akvarelech, fotografiích a skulpturách. Galerie Wildner z Pasova dala k té příležitosti k dispozici četná díla již zesnulých tvůrců v oleji, mědirytinách nebo sochách. Vzhledem k podnikové dovolené je galerie otevřena jen o nedělích od 14 do 17.30, skupinové provádění zdarma je možné i v pracovních dnech ( ✆ 0151-64009821). Na ilustračním snímku ze zdroje PNP je Daniel Wildner.

Galerista Wildner.Galerista Wildner.Zdroj: DP

Další výstava v Domě Evropy ponese titulek "Václav Havel - Evropa jako úloha" a ve spolupráci s českým centrem Mnichov je plánována od 23. září do 21. října.

Zachránili mloky skvrnité

Samičku mloka skvrnitého, tzv. ohnivého salamandra, přejel v listopadu ve vesnici Brand-Laaben na silnici traktor. Občané těžce zraněného mloka a jeho první larvy dopravili do privátní stanice pro divokou zvěř, kde pomohli na svět dalším mláďatům. 31 jich předali muzeu provozujícímu malé zoo pro místní druhy, které má zkušenost i se salamandry. Drželi je izolovaně, protože v mládí inklinují ke kanibalství, jak řekl Florian Müller. 19 černo-žlutých přeživších malých obojživelníků bylo vypuštěno v biosférickém parku Wienerwald do volné přírody. Zdroj: DK

Nebezpečný život malých mloků…Nebezpečný život malých mloků…Zdroj: DK

Kříženku chystají na "nosorožštinu"

Je to hrůzně dobrý kšeft: kilogram rohu nosorožce stojí na černém trhu až několik tisíc eur, píše DK. V boji proti pytlákům jsou nasazováni i psi-stopaři. Na branách oploceného přírodního parku mají kontrolovat vozidla.

Jednoroční fenka křížence jménem Gooods Kulava Kutiva je teď uprostřed výcviku. Na strážnici dobrovolných hasičů v Alsbach-Hähnleinu jej vede 43letý komisař policie Matthias Klein z Darmstadtu a s Kulavou Kutiva pracuje dobrovolně ve svém volném čase.

Má nos na rohy nosorožců!Má nos na rohy nosorožců!Zdroj: DK

Její jméno znamená podle psí trenérky Perdity Lübbe-Scheuermannové "Zvědavá". Bude vychována na "stopařku rohů nosorožců" a od příštího roku má působit v Krugerově národním parku v jižní Africe. "Máme let zabudován na 8. duben," říká Klein.

Podle jihoafrického ministerstva životního prostředí bylo loni upytlačeno v zemi 448 nosorožců, letos v prvním pololetí 231. Podle organizace WWF jich ubylo jen v jižní Africe během deseti let nejméně 8000.

Na ilustračním snímku ze zdroje DK jsou Matthias Klein, fenka Gooods Kulava Kutiva a Perdita Lübbe-Scheuermannová.