Tak na Sternsteinu s pěti kilometry sjezdovek stojí denní karta 42 eura, po děti 26 eur, pro mladistvé a seniory 40 eur. Dachstein-West (45 km sjezdovek) chce od dospělých za den 59,50, od dětí 31, od seniorů 56,50. Na Čechům nejbližším Hochfichtu se třemi sedačkovými lanovkami s kapacitou 12 219 osob za hodinu a 20,1 km sjezdovek stojí čtyřhodinová karta dospělých 52 eur, mladistvých 42, dětí 26 eur. Jako zajímavost OÖN uvádějí, že v areálech Wurzeralm a Hinterstoder-Höss nejsou žádné seniorské karty.

Otevřou ježíškovskou poštu

V pátek 1. prosince otevře poštovní úřad Christkindl, v poutním místě Steyru, letošní sezónní provoz. Bude v činnosti do 6. ledna. Od roku 1950 sem, do chaty na terase hospody Christkindl, docházejí dopisy a lístky z celého světa, tady je opatří "nebeským razítkem" a pošlou dál. Zásilky musejí být ofrankovány a opatřeny další známkou, která je k dostání na všech poštách. Úřad zodpoví veškeré dopisy posílané Ježíškovi.

Penny Lane se vrátila

V sedmdesátých letech byla v Liverpoolu odcizena populární uliční tabulka, proslavená Beatles. Teď se vrátila do "rodného města". Zdejší bývalý student se anonymně ohlásil muzeu The Beatles Story s tím, že ji chce vrátit.

Americký kavárenský řetězec Starbucks se chystá otevřít pobočku v Českých Budějovicích. Ilustrační foto.
Starbucks v Českých Budějovicích? Oblíbená káva už míří na jih Čech

Starosta Steve Rotheram připomíná, že pravý význam písně kapely je ve scénách a charakterech, na které si Paul McCartney ze svého mládí vzpomínal: zdravotní sestra, bankéř, hasič a holič, kteří přinášeli život do ulice - to jsou pravé poklady Penny Lane, říká starosta.

Píseň Beatles nahráli roku 1967 ve svém studiu na londýnské Abbey Road. V Liverpoolu bylo od té doby odcizeno více označení Penny Lane. Ulici navštívil i McCartney při cestě s moderátorem Jamesem Cordenem.

Zlatý šakal na pohybu

Zlatý šakal jménem "Maj", vybavený vysílačkou, přešel ze Slovinska do Rakouska a nyní je u hranice Salcburku. "Při hledání teritoria a partnerky urazil skoro tisíc kilometrů a v Alpách překonal řadu hor," píše DK.

Kampak zlatý šakal zase zamíří?Kampak zlatý šakal zase zamíří?Zdroj: DK

Nevlastní bratři měli zabít Iráčana

Dva Maďaři ve věku 26 a 20 let stanuli před soudem v Salcburku s obžalobou z loupeže s následkem smrti. Měli letos 2. ledna oloupit a usmrtit v Salcburku při sjednané koupi auta 31letého Iráčana. Jeho mrtvola dodnes nebyla nalezena. Starší z polobratrů se k činu nehlásí, mladší přiznal ublížení na zdraví.

Podle vyšetřování Iráčan nabídl loni v říjnu svůj BMW-SUV na internetu za 17 000 eur. Zájem projevila s koncem roku také maďarská dvojice, žijící v Salcburku. Transakce byla domluvena do podzemní garáže u nádraží, kam Maďaři jeli už se záměrem vozidlo uloupit. Obžaloba předpokládá, že Iráčan přišel ke smrti při předávání auta. "330 dnů už o něm není zpráva," cituje DK.

Muži, který se topil v řece poblíž planetária, už záchranáři bohužel nedokázali pomoci. Ilustrační foto.
U planetária v Budějovicích se topil muž. Už mu nedokázali pomoci

Jeho přítelkyně ho ohlásila 3. ledna na policii jako zmizelého. Jeho mobil byl naposledy zaznamenán 2. ledna v předměstí Elisabeth, kde podezřelí bydleli. BMW byl zajištěn 17. ledna. V jeho kufru byly nalezeny krevní stopy Iráčana, další se nacházely na ručníku v bytě užívaném obviněnými, kde proběhla 19. ledna domovní prohlídka. V Iráčanově vozidle ležely jeho náramkové hodinky s DNA prvního obžalovaného, který je po činu přenesl z garáže.

Podle obžaloby se obvinění po odcizení auta odhlásili z bydliště v Salcburku a vůz s převozními čísly dopravili do Maďarska (možná i s mrtvolou v kufru, píše DK). Chtěli jej tam zřejmě prodat, ale policie chytila jednoho z nich při návštěvě Salcburku.

U soudu žalovaní mluvili o upadnutí poškozeného na schodišti po rvačce, kde ho nechali ležet. Proč, to prý neví, všechno bylo v šoku… V dalších výpovědích mluvili o tom, že mrtvého naložili do auta a vyvezli z města. Tam někde Iráčana vyložili, vedle něho položili tašku s penězi a odjeli.

Hlavní líčení má pokračovat 30. listopadu a 5. prosince.

Prý zabil, aby se dostal do basy

Fámy, které kolovaly o Felixovi E. v jeho rodném městě Bad Kötzting, že chladnokrevně zabil, aby si "zajistil radosti z delšího pobytu ve Straubingu", byly nepravdivé, uvedla obhajoba muže, který se v únoru přihlásil na policii v Bad Kötztingu (okr. Cham) a řekl, že večer předtím zabil svého známého Klause M. Policie v jeho bytě našla mrtvolu 50letého muže.

Poškozením dveří způsobil zloděj škodu padesát tisíc. Ukradl věci za dva tisíce.
Balkonový fantom U Trojice ukradl vše, na co přišel. I hrnec s naběračkou

U soudu oznamovatel se přes obhájkyni k činu doznal. Sdělil, že dotyčného vzal domů, protože byl totálně opilý. Návštěvník prý lamentoval nad svou životní situací, až mu to připadlo přespříliš a vzal ho "do klinče", aby ho utišil. Když se přestal bránit, párkrát ho praštil. Ráno viděl, že už nežije. Podle policisty řekl: Myslím, že jsem někoho zabil, a uvedl, že přes den vypil 20 piv. Na alkotestu měl ale 0,0 promile.

Vazební soudkyni uvedl, že ho zmáčkl jako vždycky (přiškrtil ho), což vždycky fungovalo, a pak mu dal třikrát pěstí do obličeje. Poté ho "ještě živého" posadil na pohovku, aby se vyspal z kocoviny. Jeho chrápání mělo být znamením, že je všechno v pořádku. Všechno se dělo za tmy, protože mu byl vypnut proud pro nezaplacení účtů. Podle znalce zemřela oběť udušením vlastní krví po zraněních tupým nástrojem, měl 2,8 promile. Muži se znali z místní opilecké scény.

Soud obžalovanému dnes uložil 10 let odnětí svobody za ublížení na zdraví s následkem smrti a po výkonu trestu umístění do preventivní detence.