Jak napsal Donaukurier, rodačka z Horního Bavorska, která vyrostla v Rosenheimu, chtěla cestu podniknout s manželem, britsko-pákistánským poradcem. Záměr jim ale zrušila korona a syn měl o akci zájem. Matka mu dala příležitost…

Chtěl při expedici vytvořit světový rekord s Rubikovou kostkou ve čtyřkilometrové hloubce. Už se předem ucházel o zápis do Ginnessovy knihy a aby správný moment zachytila kamera, vzal jeho otec Shahzada na palubu kameru. Před vyplutím oba maminku objali. Ta se 17letou dcerou Alinou zůstaly na palubě mateřské lodi „Polar Prince“…

"Teď si daly osobní cíl zpracovat tragédii a držet vzpomínku na Sulemana - chtějí se naučit zacházet s kostkou," dodává list a připojuje snímek zahynulých syna (vlevo) a otce…

Utopila čtyřměsíční dcerku

27letá matka usmrtila loni v červnu v koupelně svého bytu ve Středním Francku svou čtyřměsíční dceru. Pak si přeřízla tepnu a zavolala záchranku.

Soud v Norimberku ji za zabití uložil pět let vězení a setrvání v psychiatrické nemocnici. Porota přihlédla k depresi, kterou po porodu trpěla. Po skončení její léčby může být rozhodnuto o přeměně zbytku uloženého trestu na podmíněný.

Advent v Českých Budějovicích. Ilustrační foto.
Budějovice vybraly pořadatele adventu. Kluziště zůstane, program má být lepší

Čilí čeští výrobci metamfetaminu

Také německá média prezentovala roční zprávu české policie k drogové kriminalitě. Podle ní pátrači loni u nás odhalili přes 200 laboratoří vyrábějících metamfetamin (Crystal) a zabavili při tom na 42 kilogramů této drogy. "Bylo to výrazně víc než v roce 2021, ale značně méně než v letech před pandémií," dodává DK.

Velkoprodukce Crystalu pro německý trh se podle této zprávy stále víc přesunuje do jiných států EU, například do Nizozemska. V pozadí jsou často mexické kartely reagující na uzavírání hranic kvůli koroně, a také zostření boje v Čechách proti obchodu s výchozími látkami, jako s pseudoefedrinem z léčiv.

V Česku bylo dále loni zabaveno 926 kilogramů konopí. Obchod s ním je často sjednáván přes sociální média a dodáván je poštovní a balíkovou službou.

106letá babi na obálce Vogue!

Maria Oggay, přezdívkou Apo Whang-Od, je nejstarší tetovačkou tradičním stylem na Filipínách. Ve 106 letech ozdobila i obálku tamního vydání módního časopisu "Vogue" - jako nejstarší covergirl všeh dob.

Číslo vyvolalo celosvětový ohlas. "Se tmavorudě nalíčenými rty a čelenkou v dlouhých vlasech hledí stařenka hlubokým pohledem do kamery a odhaluje tajemná tattoo na pažích, rukou a ve výstřihu," popisuje DK.

Whang-Od sama vnímá "hypku" kolem jejích snímků skoro jako nepříjemnost. "Těší mne, že mé fotky může vidět mnoho lidí na různých místech, ale je mi také trochu trapné, když pomyslím, že se dívají na tak ošklivou tvář," říká s úsměvem.

106letá 'kerkařka' na obálce Vogue!106letá 'kerkařka' na obálce Vogue!Zdroj: DK

Byla masově známa už dřív. V roce 2009 ji natáčel Discovery Channel pro seriál Tattoo Hunter. Jsou četné dokumenty o jejím životě a umění. Je protagonistkou obrazové knihy «Kalinga Tattoo» amerického antropologa Larse Krutaka v edici Reuss 2010, kterou nabízí mj. naše Nejlevnější knihy za 1686 korun.

Je poslední "Kalinga-Mambabatok", protože nemá děti, kterým by mohla své umění předat a pravidla kalingy dovolují předat umění tetováže jen pokrevním příbuzným. V roce 2007 ale začala své praneteře Grace a Elyangu učit, jak tradici uchovat, a chválí je: Bez tetování by musely pracovat tvrdě na polích, aby vyšly…

Sama netetuje už žádné náročné symboly - všichni návštěvníci od ní dostávají jednotně její «signature tattoo», tři tečky představující ji a praneteře. Náročnější klienty z velkoměst zdobí obrázky, nepíchanými jehlou, ale ještě bolestivější třískou bambusu s trnem citrusového stromu. Barvou je směs uhlí a vody.

Z Manily zákazníci jedou dvanáct hodin autem na sever, do vesnice Buscalan s asi tisícovkou obyvatel na hřebenu horského masivu. Dál už auto nemůže, musí hodinu pěšky. V cíli je vítá Whang-Od Buscalan Tattoo Village… 45letá Tina Rose Gado sem přicestovala se šesti přáteli z Kanady pro tři body na levém zápěstí, Jade Kuehnlová (26) z Británie je chtěla umístit na koleno. S Whang-Od se chtěla setkat už léta, teď sen uskutečnila s přítelkyní z USA. "Teď mám konečně pocit, že jsem součástí něčeho," říká a šťastně se dívá na tři malé body na noze…