"Když se s Linou za týden na místo vrátily, nevěřily svým očím, druhá pýchavka tu z velikosti fotbalového míče narostla do rozměru medicinbalu," píše list. Doma zjistily, že další nález váží 4,827 kilogramu a má obvod 134 centimetrů.

Rozkrájely ji na 40-50 kusů velikosti talířů. "Náš mrazák je plný, také celé sousedství se u nás najedlo," říká paní Mirjam. Slyšela už prý o nálezech vážících až 25 kg a s dvoumetrovým průměrem…

Český řidič ztratil návěs

28letý Čech jel v úterý před 19. hodinou po B 38 z Freistadtu na Sandl. V obci Grünbach se mu uvolnily čepy návěsu tahače a ten sklouzl na silnici. Převážených 26 tun kukuřičného škrobu musela firma přepumpovat do jiného vozidla. Při vyprošťování byla silnice do půlnoci uzavřena.

58 motorkářů letos zahynulo v Rakousku

Do 27. srpna tak bylo mrtvých na silnicích o 14 víc než loni. Před kovidem jich ve stejném čase 2019 bylo 62 a rok předtím 73. Nejvíc letošních havárií, 45, se stalo v červnu až srpnu. Třetina zahynulých byla letos mezi 45 a 54 lety, víc než čtvrtina 55-64letých. Kolem 95 % tragických nehod se stalo na volném terénu a skoro tři čtvrtiny zavinily chyby řidičů.

Zaplatí pokutu i roztrženou vestu.
Muž přecházel u Mercury na červenou a pak napadl strážníka. Prý ho nepoznal

Politika nedůstojný studentský "žert"

Německem otřásá skandál. Renomovaný deník Süddeutsche Zeitung otiskl 26. srpna článek s titulkem „Aiwanger prý jako student napsal antisemitský leták“ a distribuoval jej po škole.

Před říjnovými volbami do bavorského sněmu je to docela choulostivé, Hubert Aiwanger (Svobodní voliči) je vysoce postaveným koaličním politikem…

Českého čtenáře si dovolujeme zasvětit do věci článkem v britském The Guardian.

"Zástupce bavorského premiéra je pod silným tlakem kvůli antisemitské brožuře, kterou údajně napsal jako 17letý školák a v níž byla Osvětim popisována jako ,zábavní čtvrť´.

Charlotte Knoblochová, prezidentka židovské komunity v Mnichově, v pondělí uvedla, že jí leták svým tónem připomíná ,nejodpornější propagandu nacistické éry´.

Aiwanger v písemném prohlášení uvedl, že obsah letáku považuje za nechutný a nehumánní. Popřel, že by brožuru napsal, a přiznal, že měl jednu nebo několik kopií ve své školní tašce. Aiwangerův bratr se o víkendu přihlásil k autorství brožury.

Süddeutsche Zeitung v sobotu uvedl, že mluvil s „asi dvěma tucty lidí“ ze školy. Tvrdili, že Aiwanger byl autorem letáku, který se objevil na toaletě školy v roce 1987 a vedl k potrestání tohoto studenta, "i když nebylo jasné, zda byl trest někdy vykonán".

Skandál zachytil každý seriózní německý tisk a televizní stanice, pokračuje The Guardian a připomíná: Jsou kladeny otázky, zda se Aiwanger, který je vůdcem pravicově populistické strany Svobodní voliči, někdy zřekl antisemitského přesvědčení, které údajně v té době zastával, a – pokud ne – jak je možné, že byl schopen vyšplhat do takové pozice politické odpovědnosti…

Ilustrační foto.
Škola se blíží, první den bude budějovická MHD zdarma

Strojopisný leták byl formulován jako zjevný protestní bojkot oficiální soutěže o to, jak nejlépe připomenout vražednou roli Německa ve 20. století. V SdZ je většina článku online za platební bariérou.

Jiný list, bulvárnější Bild, text otiskl:

Celostátní soutěž

Kdo je největší vlastizrádce?

Právo účasti: Každý, kdo je Němec a zdržuje se na německé půdě.

Uzávěrka: 1.1.88

Účast: Ohlašte se v koncentračním táboře Dachau k představovacímu rozhovoru.

Ceny: Prvních tisíc míst bude odměněno ještě v lednu.

Nyní k jednotlivým cenám:

1. cena: Volný let komínem v Osvětimi.

2. cena: Doživotní pobyt v masovém hrobě. (Místo dle přání)

3. cena: Bezplatná střela do zátylku.

4. cena: Jednoroční pobyt v Dachau. (Bezplatné stravování a ubytování.)

5. cena: Bezplatná amputace hlavy gilotinou.

6. cena: Jízdenka do věčných lovišť (místem plnění rovněž zábavná čtvrť Osvětim a vedlejší tábory).

7.-1000. cena: Jednonoční pobyt ve sklepě gestapa, pak Dachau.

Doufáme v hojnou účast a přejeme hodně zábavy výhercům 1.-1000. ceny! (Zdroj: Bild)

SdZ zveřejnil výsledek znaleckého posudku písmoznalce. Ten leták porovnal s Aiwangerovou technickou prací a došel k závěru, že oba papíry byly psány na psacím stroji stejného typu, pravděpodobně dokonce „na jednom a tom samém“…

Bavorská knihovna kupuje japonské umění

Bavorská státní knihovna koupila za pár statisíců eur z privázní sbírky jedno z nejznámějších grafických uměleckých děl na světě, "Velkou vlnu" Japonce Katsushiky Hokusaie (1760-1849).

Hokusai vytvořil barevný dřevotisk "Pod vlnou moře před Kanagawou» v letech 1830/32. Je nejznámější z jeho série "36 pohledů na horu Fuji". "Posvátná hora je vidět v pozadí, zatím co v popředí hrozí zlomením se mohutná vlna nad rybářskými loděmi," popsal dílo Donaukurier. Práce má ztělesňovat krásu a ničivou sílu přírody jako metafora pomíjivosti lidského žití, ale také být symbolem pronikání Západu do Japonska.

Vlna 'připlula' do Bavorska.Vlna 'připlula' do Bavorska.Zdroj: DK

Bavorský ministr kultury Markus Blume řekl k přírůstku, že ho velmi těší získání vysoce ceněného tisku do Bavorska. "Mnichov tak patří k málo místům v Německu, jejichž sbírky vlastní tak výrazná díla tohoto světoznámého mistra," uvedl. Podle technologických šetření je tento dřevotisk raným, mimořádně dobře dochovaným otiskem originálních tiskových desek.

Dílo bude vrcholem výroční výstavy Státní knihovny 2025, která se bude věnovat sbírkám japonských barevných dřevotisků. Japonská sbírka knihovny obnáší celkově kolem 90 000 tištěných svazků, sto rukopisů a 900 jednostranných tzv. "populárních" tisků.

Zachraňuje veverky

Mona Gharibová (43) z Burgdorfu u Hannoveru už letos přijala a vykrmila 64 mladých veverek. Schraňuje po okolí opuštěná a poraněná mláďata a postupně je připravuje na vypuštění do přírody. Za uplynulé tři roky se postarala už o 150 zvířátek

Veverka a její pěstounka.Veverka a její pěstounka.Zdroj: DK.

Aktuálně pečuje o třináct mláďat, od nejmladších Shanti a Aarona starých pět a šest týdnů. Ty krmí injekční stříkačkou vlastnoručně namixovaným mlékem bez laktózy, asi od šestého týdne si začnou zvykat na pevnou stravu měkkými oříšky.