Při první akci byl přistižen také vedoucím provozu, ale bránil se a utekl. Při druhém pokusu v okrese Linec-venkov se zmocnil drahého auta a odjel s ním do Čech. Bylo ve spolupráci s českou policií nalezeno už 1. ledna v prostoru Budějovic. "Při vyšetřování byla obviněnému prokázána další dvě vloupání. Před několika dny ale přišel konec - na přechodu byl jako hledaný evropským zatykačem zatčen, vydán do Rakouska a dopraven do věznice v Linci," napsal DK.

Vystavují Dürerovy tetováže

„Dürer ve tvé kůži: umění tattoo" je název výstavy, od pátku otevřené v Domě Albrechta Dürera v Norimberku. Ukazuje 250 "kerek" vzniklých pod vzorem mistra renesance.

"Tvůrci z řady zemí zaslali loni na podzim na výzvu muzea fotografie svých Dürerových tattoo," říká v DK vedoucí muzea Christine Demeleová. „Byli jsme ohromeni tou rezonancí…" Vyvěšen je z děl jen výběr, doprovozený některými Dürerovými grafikami, které posloužily jako předlohy. Pro všechny práce v muzeu není místo, proto je každý obraz opatřen QR-kódem, přes který lze dohledat domovskou stránku s Dürerovým dílem.

Slovo dostávají tetovaní a autoři kerek a vyprávějí, co je s Dürerem spojuje a jak tyto kresby vznikly. „Je fascinující, jak Dürer dokázal svým dílem takovou dobu zůstat aktuáIním a lidi jím tak nadchnout, že je chtějí nosit na kůži celý život," řekla Demeleová. Na snímku našeho webu ze zdroje DK stojí před jedním z výstavních stojanů s fotografiemi tetováží vzniklých podle Dürerových prací.

Napíšete Sněhurce?

Ve čtvrtek byla v Lohru am Main (okr. Main-Spessart) slavnostně otevřena pestře pomalovaná "sněhurčí dopisní schránka", do které mohou děti a nadšenci pohádek házet vzkazy pro Sněhurku a jejích sedm trpaslíků v jejich údajném místě původu v Dolním Francku, a dokonce na ně dostat individuální odpověď. Pro přespolní je k dispozici doručovatelská a e-mailová adresa, jak říká vedoucí turistických informací Jürgen Goldbach. "Jsme napjati, kolik přípisů mladých dostaneme a těšíme se na čtení jejich nápadů a idejí," uvedl v DK.

Pro Sněhurku? Ilustrační foto.Pro Sněhurku? Ilustrační foto.Zdroj: DK

"Vymyslel to" lékárník a historik města, který v roce 1986 prohlásil, že pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících musí mít původ v Lohru am Main. Vzorem pro tuto postavu měla být v roce 1725 narozená Maria Sophia von Erthal. Její domov ležel ve Spessartu, jehož lesy byly rájem divoké zvěře. Odtud vedla vrcholová cesta přes sedm hor. V regionu pracovali dřív menší lidé v dolech… Tady se ale vazba na obě postavy v novinách ztrácí. Zpátky proto k pohádce. Když Sněhurka zemřela na otrávené jablko své pomstychtivé tchyně, nepřenesli trpalíci přes srdce, aby ji pohřbili. Nechali zhotovit skleněnou rakev, uložili v ní Sněhurku a napsali zlatými písmeny, že je dcerou krále. Tak stojí alespoň v pohádkách bratří Grimmů.

Maria Sophia von Erthal zase zanechala testament z roku 1796 v městském archivu v Bambergu, zbožný úmrtní lístek v univerzitní knihovně Würzburg, a teď se prý našel i její dlouho ztracený náhrobní kámen ve zděděném domu v Bambergu. Nálezce ho věnoval muzeu diecéze…

Ale propříště sáhněme raději po aktuálnějších tématech…