"Protože místo je omezeno umístěnou sítí vedení, bude ve čtvrti uplatněn systém speciálních modulů," píší OÖN. "Šíře použitelných pruhů je jen asi půldruhého metru a aby strom mohl řádně růst, potřebuje přidat na délce, podle studie kolem jedenácti metrů. Zvolený modulový systém má tyto limity optimálně využít. Použitelný pruh je rozdělen do tří částí - místa, do nichž budou stromy vysazeny, žlabových příkopů a dlážděné víceúčelové plochy. Funguje to tak, že dešťová voda z vozovky a chodníků je sváděna a rozdělována do příkopů zarostlými půdními filtry. Ty vodu vyčistí a dovedou ji do podporchového substrátu, z něhož jsou vyživovány kořeny stromu. Víceúčelové plochy mohou sloužit třeba k umístění stojanů pro kola či instalaci laviček. Vysázeny mají být stromy odolné horku. Projekt předpokládá omezení parkovacích míst - na každé stromové místo nejméně o jedno. To je achillovou patou záměru… Od 3. do 12. července bude projekt prezentován na Staré radnici."

Klimtova Dáma s vějířem vynesla rekord

Také Donaukurier se rozepsal o aukci obrazu Gustava Klimta Dáma s vějířem u Sotheby's v Londýně. Portrét neidentfikované ženy byl prodán během deset minut za 74 miliony liber (99,33 mil. eur), což je rekord za dílo prodávané v Evropě. Dáma zlomila Giacomettiho plastiku "Walking Man I", která byla v roce 2010 rovněž u Sotheby's vydražena za 65 milionů liber (108,4 mil. dolarů). Jde o nový Klimtův aukční rekord. Dosud nejvíc stál minulý podzim prodaný obraz Bukový les u Christie´s v New Yorku. Ten "šel" za 105 milionů dolarů. Mimo oficiální aukční dění koupila americká moderátorka a herečka Oprah Winfreyová v restituční aukci Klimtovu "Adele Bloch-Bauer II" v roce 2006 za 88 milionů dolarů a deset let nato ji za 150 milionů prodala čínskému sběrateli.

Dáma s vějířem má také rušnou historii. Od dvacátých let do roku 1960 patřila do rodinné sbírky Heinricha Böhlera ve Švýcarsku. Pak se objevila ve sbírce Rudolfa Leopolda (nejméně do roku 1981, uvádějí prameny). Roku 1994 změnila majitele v New Yorku - za 11,67 milionu dolarů.

close Mnohomilionová… info Zdroj: DK zoom_in Mnohomilionová…

Český Google uvádí jako Klimtova syna Gustava Ucického, který se narodil v Praze jako nemanželské dítě Marii Učické, tou dobou modelky u Gustava Klimta. Sám Ucicky si roku 1925 nechal vypracovat znalecký posudek z oboru grafologie z korespondence mezi Učickou a Klimtem. Závěr posudku zněl, že dopisy pocházejí od nich.

Ucicky absolvoval ve Vídni kromě jiného c. a k. vojenský geografický institut. Jeho snem bylo ale herectví. Od roku 1916 se prezentoval jako herec produkční společnosti Sascha-Film, poté se stal pomocným kameramanem. Byl dokonce jedním z oficiálních kameramanů na pohřbu Františka Josefa. Roku 1917 byl povolán do armády a stal se osobním kameramanem nového císaře Karla. Po válce pokračoval v práci u Sascha-Filmu.

Po mnoha vztazích si v prosinci 1923 vzal Hilde Ptakovou. Ta se pod Ucického vedením proměnila v herečku Betty Bird. Hrála v komediích svého manžela role mladých, okouzlujících dívek bez zvláštní pozornosti kritiky. Za svou kariéru natočila třicet filmů, poslední z roku 1935. V srpnu následujícího roku bylo manželství rozvedeno a herečka se 23. prosince 1937 provdala za českého zubaře Hrusku, se kterým se usadila v Římě. Tam 4. března 1998 zemřela.

Ucicky začal režírovat. Oženil se s Uršulou Kohnovou, svojí asistentkou režie, která přežila holocaut a po osvobození Hamburku emigrovala do Palestiny. Pak se vrátila do Hamburku. Ucicky roku 1960 natočil svůj poslední film a rok nato zemřel v Hamburku, pohřben byl ve Vídni. (Zdroj: ČSFD.cz)

Zavraždil bývalou manželku

Soud ve Feldkirchu poslal na doživotí do vězení 37letého Turka narozeného v Rakousku za vraždu odloučené exmanželky, napsal Volksblatt. Loni v srpnu v přítomnosti jednoho ze tří jejich dětí bodl před domem třicetkrát jejich matku…

Před soudem řekl, že chtěl ženu jen zranit, "aby se konečně probrala". Proč musela zemřít, vysvětloval tím, že mu prý "zahýbala"…

Žili spolu deset let v manželství provázeném násilím. Jemu byl od roku 2015 čtyřikrát uložen zákaz přístupu a přibližování k ženě, měl také zákaz zbraně. Jedenáctkrát byl soudně trestán vždy za útoky na svou přítelkyni, od roku 2021 manželku. Týden před smrticím útokem byl propuštěn z vězení a hrozil poškozené smrtí. 30. srpna 2022 přišel s tříletým jejich nejmladším dítětem. Odsunul kočárek stranou, aby dítě v něm nemohlo nic vidět, a třicetkrát bodl doneseným nožem 32letou ženu… Pak utekl, ale přihlásil se sám na policii a nechal se bez odporu zatknout.