50 mužů a žen se o víkendu setkalo poprvé v Salcburku, aby v následujících měsících rozhodli, jak má být rozděleno 25 milionů eur z majetku 31leté dědičky Marlene Engelhornové. Sama k tomuto sociálnímu experimentu dala popud, ale do jejich rozhodování se nebude "plést". Vidí svou akci jako směr ukazující k posílení demokracie.

Pro svou založenou "Dobrou radu pro rozdělení" obeslala 10 000 lidí starších 16 let k možné účasti na takovém navrhování, asi 1500 jí ohlásilo zájem. Bylo z nich reprezentativně vybráno 50, tak, aby byli ze všech věkových a příjmových skupin. "Vytvořili skupinu velmi různorodou, ale její členové k sobě přistoupili velmi pozitivně," řekla Alexandra Wangová, vedoucí projeklu.

"Dobrá rada" může rozhodovat svobodně. Miliony ale nemohou být vydány na protiústavní, životu nepřátelské činnosti nebo lidem znevažujícím cíle. Tabu jsou také investice do firem orientovaných na profit a do kapsy členů rady. Ti dostanou za víkend 1200 eur.

Na organizaci, na cestu a pobyt má Engelhornová připraveny další tři miliony eur. "Peníze pocházejí od její babičky. Dědička pochází z bohaté průmyslové rodiny, která prodala farmaceutickou firmu Boehringer Mannheim v devadesátých letech švýcarskému koncernu Roche. Dědička sama se označuje za vysoce privilegovanou "pohyblivou" studentku němčiny. Její akce se odlišuje od darů od milionářů, protože peníze od ní přecházejí do rukou společnosti a ne jednotlivcům, říká. Sama si nechává jen určitou sumu, která jí může ulehčit přechod k povolání, k práci se společensko-politickým aspektem.

Nejlepší lokály pode znalců Falstaffu

Přes 20 000 členů klubu gurmátů Falstaff ohodnotilo přes internet nebo app při svých návštěvách rakouských restaurací ty nejlepší a víc než 2000 jich zařadilo do nového gurmánského průvodce.

V Horních Rakousích si špičkoví kuchaři nepohoršili. Zemské číslo jedna, Lukas Nagl z Bootshausu v Traunkirchenu, expert na rybí kuchyni, si o bod polepšil a s 99 b. vede tabulku nejlepších v zemi. Druhý zůstává Philip Rachinger (Ois, Neufelden), třetí Max Schellerer (Tanglberg, Vorchdorf). Oba získali taky o bod víc a mají jich 98, resp. 96. (www.falstaff.com)

Rekordmanka rychlopočítání

V Emdenu při 7. ročníku soutěže o titul mistra Německa v pamatování si zlomkových čísel veličiny "pí" seřazených za sebou padl německý rekord. Policistka Susanne Hippaufová z Frankfurtu si jich z hlavy vybavila (vypočítala) 18 026 a překonala svůj dosavadní německý rekord o více než 2500 míst. Potřebovala k tomu tři hodiny a pět minut. Soutěžilo 42 účastnic a účastníků.

Mistryně 'pí'.Mistryně 'pí'.Zdroj: DK

Jak vítězka popsala, při sestavování využívala tzv. techniky loci (latinsky místo), při níž čísla spojovala s místy a osobami.

O Hippaufové psal náš web také 13. března.

Hasiči vykutali kočku

Kousek po kousku a velmi opatrně pracovali hasiči z Moersu bouracími kladivy, aby vysvobodili kočičku z nepříjemné situace. Sklouzla do asi 15 centimerů široké špalty mezi garáží a domem a tam uvízla. Hasiči vybourali ve stěně garáže cestu až k ní a když jí veterinář podal uklidňující přípravek, mohla být na první pohled nezraněná vysvobozena. Zásah devíti hasičů trval asi dvě hodiny.

Hasiči v cíli, kočička přežila!Hasiči v cíli, kočička přežila!Zdroj: DK

V opravdovém hostinci

Devatenáct žáků posledního ročníku turistické školy v Bad Leonfeldenu převzalo na jeden den tradiční hostinec U Pichlingu k pátému pokračování akce "Škola dělá hostinec" po Welsu, Feldkirchenu, Schwertbergu a Kirchschlagu. Projekt připravili oö. KultiWirte, svaz gastronomie a hotelnictví a leonfeldenská škola. Hosté se mohli těšit na obzvláštní večeři - čtyři chody.

Prací v praxi k samostatnosti.Prací v praxi k samostatnosti.Zdroj: DK

Obsluhující měli za sebou bohaté zkušenosti z působení mj. ve velkých hotelích Kitzbühelu, Afieslu, v pětivězdičkovém hotelu v Hinterglemmu nebo na ostrově Sylt.