Dunajská věž pořád láká

Nejvyšší stavba ve Vídni, postavená roku 1964 podle návrhu architekta Hannese Lintla, je vysoká 252 metry. Stála 60 milionů šilinků. Ve výšce 160 m je otáčející se kavárna. Cesta nahoru výtahem trvá asi 35 sekund, na který návštěvníci museli v prvním roce čekat až dvě hodiny, jinak na ni vede 776 schodů. Nyní láká ročně na 420 000 lidí. Nad vyhlídkovou plošinou ve výšce 150 m jsou dvě otočné restaurace.

18 let za zranění známé nožem?

V pátek byl ve Welsu odsouzen za pokus vraždy na 18 let do vězení 26letý muž. Loni v říjnu přepadl v Regau 36letou bývalou nizozemskou známou z internetové platformy Discord a nožem ji těžce zranil hlubokým řezem přes krk.

Jejich kontakty byly čistě přes internet, také videochaty. Holanďance začaly být nepříjemné, vazby ukončila, ale muž se pokoušel stále znovu vztah přes platformu oživit. Žena přestala odpovídat a myslela si, že je věc vyřízena. Loni v říjnu se ale muž objevil s nožem v ruce v její garáži. Utrpěla řezná zranění na ruce, ale poté spolu odešli do bytu. Asi tři hodiny nato ji odvezl do blízkého lesa. Když se přiblížili sousedé a policie, došlo k těžkému zranění na krku ženy.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že zranění bylo neúmyslné, že se pokoušel zabít sám sebe, ale hluboký a devět centimetrů dlouhý řez o takové snaze senát nepřesvědčil…

Plavec z Chebu vicemistrem světa

45letý Miloš Aišman z Chebu teď léta pracuje a trénuje v Praze u Sabiny Dostálové. Patří k nejlepším závodníkům SG-Ergolding-Landau. Při exhibičním plavání na 24 hodin už dvakrát zdolal více než 50 kilometrů. Umí ale i kratší štreky - aktuálně se stal například vicemistrem světa veteránů na 200 motýlek v Douhá… Na snímku pro náš web ze zdroje DK je vpravo s vítězem čtyřstovky na šampinátu 2015 Italem Dino Schornem.

Mrňousové slizovci

Na makrofotografii Lukase Haselbergera z Finsterau je "Schleimpilz", slizovky, jednobuněčné organismy, které jsou často schopny vytvářet malé plodnice, jak je známe z pravých hub. Snímky jsou k vidění na výstavě Skryté světy v Galerii v Europahausu od 22. dubna do 9. června (po, čt, pá 14-18 hodin, ne 14-16.30).