Ve čtyřdenní soutěži kameníci kreslili šablony 2-3D, museli je vyřezat, přenést na kus mramoru k opracování a přidat ornamenty.

V tomto povolání dominují muži. "V kamenictví je třeba síla. Ženy mají ale často víc citu pro jemnosti, například pro gravírování písma," říká vítězka. „Každý kámen je jiný, je třeba pro něj získat cit."

Po návratu domů moc času slavit neměla, pracuje ve firmě Kienesberger ve Schlüßlbergu a před svátky zemřelých mají moc práce. Pak si prý vezme dovolenou a zážitky "stráví"…

Technik chladících a klimatických zařízení Patrick Danninger z Herzogsdorfu byl ve své soutěži druhý. Horní Rakousy tak navýšily svou historickou sbírku z „Worldskills“ na 18 zlatých, 14 stříbrných a 17 bronzových medailí.

Kamenům rozumí! Foto: Deník/OÖN/WorldskillsKamenům rozumí! Foto: Deník/OÖN/WorldskillsZdroj: archiv

Foto: Deník/OÖN/ Worldskills/Wieser

Mladí mluví trochu jinak

Hlasování nakladatelství Langenscheidt ve Stuttgartu určilo slovo mládeže roku. Je jím "Smash", který získal 43 % hlasů.

Pojem z angličtiny je užíván především jako sloveso a znamená s někým si něco začít, někoho "ulovit". "Smash" mohou být také objekt zájmu a dostaveníčko s ním. Vítěz se "vyvinul" z datingové hry "Smash nebo Pass", v níž jsou potenciální partneři přijati, nebo odloženi. V angličtině je ale užíván ve smyslu rozbít, zlomit, rozdrtit.

Na druhém místě je "bodenlos" (mizerný, špatný) se 33 % hlasů, třetí je "Macher", někdo, kdo něco bez váhání udělá (24 %). Započítávány byly jen hlasy 10-20letých, kterých bylo 77 %. Diskriminující a urážlivé pojmy byly nakladatelstvím vymazány.

Našel neznámou vosu

V zooparku Cumberland v Grünau zkoumali botanici a experti na hmyz 8. října četnost druhů. "Při tom se Jonathanu Schwarzovi, studentu biologie z Kirchschlagu, podařil jedinečný objev: narazil na zatím zcela neznámý druh parazitoidních vos (Idiolispa vivarii). Je nápadný především dlouhými štětinami. "Způsob jejího života je zcela neznámý, až budoucí výzkumy jej vyjasní," uvádějí OÖN.

Našel novou vosu! Foto: Deník/OÖN/LandeskulturNašel novou vosu! Foto: Deník/OÖN/LandeskulturZdroj: archiv

Foto: Deník/OÖN/ Landeskultur GmbH

Hurá na halloween!

Přes polovinu rakouských 15-29 letých plánuje podle průzkumu pro Hospodářskou komoru letos oslavit halloween. V průměru na to vydají 30 eur. Obchod počítá s obratem 55 milionů eur.

Aktivisté "pomazali" dorty krále

V muzeu voskových figur Madame Tussauds v Londýně dva aktivisté za životní prostředí z Just Stop Oil "pomazali" tvář krále Charlese III. (73), známého jako přesvědčený ochránce přírody, čokoládovými dorty. V prohlášení aktivisté požadují, aby britská vláda zastavila vydání nového povolení k těžbě nafty a plynu. Policie zadržela čtyři osoby.

Mluvčí muzea sdělil, že s výjimkou úseku královské rodiny budou mít dál otevřeno.

Pomazali figurínu krále… Foto: Deník/twitterPomazali figurínu krále… Foto: Deník/twitterZdroj: archiv

Psali o nás u Dunaje…

Budějovickou primátorku oznámil i ingolstadtský deník Donaukurier. Liberálně konzervativní Dagmar Škodová-Parmová (45) je první ženou v této funkci. "Pro političku ODS hlasovalo 23 ze 43 přítomných členů zastupitelstva. Jako jednu z priorit uvedla rozvoj dopravní infrastruktury. Od roku 2019 vedla hospodářskou fakultu Jihočeské univerzity. Budějovice mají přes 93 000 obyvatel. Známé jsou pivem a historickým starým městem. Leží 90 kilometrů severovýchodně od Pasova," doplňuje list.

Zmiňuje, že také druhá česká pivní bašta má nového starostu - v Plzni nastoupil 45letý Roman Zarzycký do funkce před několika dny. "Patří k populistické straně ANO bývalého předsedy vlády a miliardáře Andreje Babiše. Plzeň má asi 169 000 obyvatel," končí DK.

Husto na dálnici A9

Mezi připojením Garching Jih a dálniční křižovatkou Mnichov Sever jezdí v Bavorsku nejvíc vozidel - denně 134 264. Ukázalo to sčítání na asi 9500 měřicích místech země za minulý rok. Čísla jsou vyšší než za pandémie, ale nedosáhla počtů před ní.

Přes 21 milionů z lotta

Do včerejška neznámý sázkař vyhrál v sobotu na čísla 1, 4, 14, 24, 31, 46 a superčíslo 1 ve hře 6 ze 49, obdobě naší sportky, 21 282 001,90 eura. Sázenka byla podána v Horním Francku.

V loterii Spiel 77 vyhrál majitel sázenky číslo 4338362 prémii 3 377 777 eur.

Životní standard se snížil

Za 20 let poklesl podle regionálního indexu blahobytu (RWI) v Bavorsku o pět procent. Uvedli to Zelení na zemském sněmu v Mnichově. Index, který spojuje hospodářský blahobyt a faktory jako škody na životním prostředí, poklesl na 95,5 z referenčního roku 1999 s indexem 100,4. Podle autorů studie je pokles dán tím, že se dál zvětšily "nůžky" mezi nízkými a vysokými příjmy. Započítány byly ztráty blahobytu způsobené nedostatkem vody, výpadky v úrodě a přírodními katastrofami.

Index sestavil Institut interdisciplinárního výzkumu (FEST) v Heidelbergu. Autoři v něm vidí alternativní indikátor k hrubému domácímu produktu.

Zabila seniorku ze žárlivosti?

V Mönchengladbachu soudí 71letou ženu, která odpoledne 7. května 29 ranami kuchyňským nožem s čepelí 15 centimetrů ubodala svou 70letou životní partnerku, s níž bydlela. Podle obžaloby si myslela, že má za jejími zády poměr se spoluvlastnicí kavárny.

Čin přiznala a obhájce nechala přečíst, že si poškozená dělala legraci z její žárlivosti a obav.

O útoku informovala whatsappem známého, který vyrozuměl policii. Pokusila se o sebevraždu, ale byla nalezena těžce zraněná a podařilo se ji zachránit.

Soud má naplánovány ještě tři procesní dny.

"Pokutáři" z příhraničí

Okresní úřad v Rohrbachu vymyslel z iniciativy hejtmanky Wilbirg Mitterlehnerové CBE-Service-Center, který od roku 2017 rozesílá pachatelům dopravních přestupků na hornorakouském území zachycených například radary relevantní doklady k vybrání pokut. Jde o překročení povolené rychlosti, ale také o prohřešky proti povinnosti bezpečnostních pásů a dětských sedaček, jízdy na červenou, telefonování za jízdy atd. Do konce minulého roku zpracovali celkem na 900 000 těchto oznámení. 42 % bylo řidičů z Německa, 15 % z Rumunska, po šesti procentech z Česka a Maďarska.

CBE („Cross Border Enforcement“) řídí výměnu dat řidičů v celé EU, Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Na snímku je "pokutový odbor" úřadu. Foto: Deník/OÖN/BH

Rozesílají pokuty i do Čech. Foto: Deník/OÖNRozesílají pokuty i do Čech. Foto: Deník/OÖNZdroj: archiv