Tiskový mluvčí společnosti Asfinag Alexander Holzedl vysvětlil Volksblattu, že vlaječky poslouží do července nerušenému klidu ptactva, které hnízdí na zemi, během vyvádění mláďat.

Přes 70 000 zvířat hyne ročně pod koly

Statistik Austria pořídil z hlášení okresních správ, že počet obětí silničního provozu za poslední rok překročil 70 000 kusů divokých zvířat. Rakouský dopravní klub a WWF v té souvislosti kritizují rostoucí spotřebu půdy.

V průměru posledních deseti let byla denně pro potřeby dopravy zastavěna plocha tří fotbalových hřišť, letos celkově už zástavba pokryla 128 300 kilometrů silnic, většinou v největších spolkových zemích Dolní Rakousy, Štýrsko a Horní Rakousy. V Dolních Rakousích jich letos padlo na 7700, v Horních přes 4200.

Produktivní Čech

close Hvězda Stach. info Zdroj: PNP zoom_in Hvězda Stach. 73 bodů ze 38 utkání (24 branek, 49 asistencí) zaznamenal David Stach v bavorské hokejové oberlize za Bayreuth Tigers a byl vyhlášen nejlepším hráčem této soutěže. Tigers jsou momentálně insolventní, a sportovní šéf Thomas Greilinger z Deggendorfu tuto hvězdu získal po sezóně pro svůj třetiligový SC. A s ním jejího "kongeniálního partnera" Andree Hulta (36), napsala PNP.

"Stach přišel před rokem z multinacionální ligy v Maďarsku a Rumunsku do Bayreuthu a oberligy jih. Vedle mistrovského titulu v moldavské lize v roce 2022 se může ohlížet za výrazným životopisem - 232 zápasů odehrál v české extralize, ve které dal 50 gólů a 73 dalších připravil. V sezoně 2017/18 nosil krátce dres české reprezentace," píše PNP.

"O jeho kvalitách vlastně ani nemusíme mluvit. Obzvlášť cenný pro nás je tím, že může být nasazen flexibilně na všech místech útoku," chválí si ho Greilinger.

Repre-brankáře čeká další soud

Bývalého brankáře německé fotbalové reprezentace Jense Lehmanna (54), hrdinu mistrovství světa 2006, čeká koncem září odvolací řízení u soudu v Mnichově. Obžalován je z poškození cizí věci a rušení domovního klidu - měl motorovou pilou naříznout stropní trám v garáži svého souseda (náš web informoval). Loni 22. prosince ho úřední soud Starnberg odsoudil za poškození cizí věci, urážku policisty a pokus o podvod k peněžitému trestu 420 000 eur. Žalobce mu navrhoval deset měsíců podmíněně a pokutu 216 000 eur, obhájce chtěl zprostit klienta ve dvou bodech a uložit mu pokutu do 25 000 eur.

Orlosup bradatý předmětem sporu

close 'Orlosupka' Sisi na výletě. info Zdroj: DK zoom_in 'Orlosupka' Sisi na výletě. Od roku 2021 budí v Národním parku Berchtesgaden nadšení návštěvníků na svobodu puštění orlosupi bradatí. Park se ale dostal do sporu se spolkem Wildes Bayern e.V. o krmení těchto jedinců. Tvrdil, že park střílí kamzíky v době jejich hájení, aby měl čím krmit mladé orlosupy. Park se se spolkem soudil a od všech stupňů dostal zapravdu. Nejvyšší soud teď odmítl poslední odvolání ve věci s odůvodněním, že případ nemá žádný zásadní právní význam.

Nejjižnější maják Německa

Maják na vjezdu do přístavu v Lindau je po protipožárních opravách znovu otevřen veřejnosti k testovacímu provozu.

Jediný maják v Bavorsku byl uzavřen přes rok. Byl postaven roku 1856 a 36 metrů vysoká věž je pod památkovou ochranou.

Je v ní 139 strmých dřevěných schodů, kvůli odpočinku rozdělených na pět etap. Na vnitřních stěnách jsou staré kresby, anekdoty a fakta o městě a o Bodamském jezeře. Lindauská turistická společnost zaměstnala strážce majáku příslušné ke kontrole vstupenek a k poskytování informací o historii stavby. Musejí zajistit, že počet 25 návštěvníků nebude překročen, víc jich na majáku najednou být nesmí.

Jak vydělávaly sjezdařské hvězdy

Celkoví vítězové Světového poháru v alpských disciplínách jsou první i v žebříčku finančních prémií. Marco Odermatt vydělal mj. při třinácti vítězstvích v sezoně 832 600 eur, Lara Gut-Behramiová mj. s osmi prvenstvími 590 200, Mikaela Shiffrinová 572 500. Dvojnásobný vítěz sjezdu v Kitzbühelu Francouz Cyprien Sarrazin získal 375 700 eur.