Dění v hnízdě snímá kamera - od přípravy přes páření k výchově potomstva. V pravidelných intervalech zachycuje situaci. Je k vidění na infrastruktur.oebb.at.

Freistadtu ukradli májku

Pověstní zloději z Neufeldenu odcizili v půl třetí v noci na středu májku na náměstí ve Freistadtu. Zkusili to už před pár lety, ale byli přistiženi při činu. "Měli tentokrát dlouhou noc, protože sebrali i májku z náměstí v Altenfeldenu a od usedlosti v St. Peteru-Wimbergu," napsaly OÖN. Při vyjednávání výkupného šlo samozřejmě o freistadtské pivo. Co z májky zbylo, ilustruje linecký deník.

Ostatky freistadtské májky…Ostatky freistadtské májky.Zdroj: Zdroj: OÖN

Vlk chodil Pürbachem

Ve středu zdokumentovali v Pürbachu, součásti Schremsu, pohyb vlka. Podle svědka, který jej vyfotografoval z auta mobilem na hlavní ulici obce se 239 obyvateli, šel zcela klidně, překročil koleje a znovu zaběhl do lesa.

Aldin Selimovic, pověřenec pro vlky z výzkumného institutu divoké zvěře, to nazval v televizi ORF "znepokojivým". "Není to normální chování, když vlk pobíhá ve dne obcí a nemá obavy před lidmi," uvedl. Důvodem k tomu mohla být jeho nemoc, zranění nebo hledání potravy.

Kolik zbyde z kubíku ledu?

Ve Schwanenstadtu spustili zkoumání, kolik zbyde z kubíku ledu, zabaleného jako pasivní dům, píší OÖN. Cílem akce je upozornit na obyvatele na význam izolačních opatření. Starostka Doris Staudingerová a rada pro životní prostředí Karl Veselý vyjmuli kus ledu zabalený do 40centimetrové vrstvy buničiny a vystavili jej působení slunce a větru. Do městské slavnosti 24. června mohou občané tipovat, kolik procent z jeho objemu ještě zbývá. Z tipovacích lístků bude vylosován vítěz.

Kolik odtaje ledu ve Schwanenstadtu?Kolik odtaje ledu ve Schwanenstadtu?Zdroj: Zdroj: OÖN

Maročan dostal doživotí za vraždu

49letý Maročan, který od roku 2001 žije převážně v Itálii, byl v úterý v Klagenfurtu odsouzen na doživotí za téměř 15 let starou vraždu tehdy 49leté Italky. Její obnažené a ohořelé tělo bylo v říjnu 2008 nalezeno v městském lese ve Völkermarktu. Oběť byla bita, škrcena a zastřelena. Pachatel zkoušel její ostatky zapálit akcelerantem hoření a zničit tak stopy. Na těle oběti nalezená DNA vedla v roce 2021 na stopu muže, který právě seděl v Itálii ve vězení za drogové delikty. Podle znalce měl obžalovaný během 24 hodin před činem s usmrcenou ženou pohlavní styk.

Obhájce uvedl, že jeho mandant se s ní za tím účelem setkával opakovaně, stopa DNA mohla pocházet ze starších kontaktů. V úvahu přichází, že ženu usmrtil někdo jiný, měla dluhy z hazardních her… Sestra poškozené jako svědkyně identifikovala obžalovaného jako bývalého sestřina přítele. Ta jí na podzim 2008 nebrala mobil, ale přišla jí z něj zpráva, že chce život změnit a že je šťastná.

Pět přísedících z osmi mělo vinu obžalovaného za prokázanou a hlasovali pro nejvyšší trest.