Za nimi jsou Dánsko, Island, Izrael (poskočil z 9. místa), Nizozemsko, Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Lucembursko a Nový Zéland. Jedenácté je jako loni Rakousko, Německo pokleslo o dvě místa na 16. pozici. Nejnešťastnějšími ze 137 hodnocených států jsou Afghánistán a Libanon.

Bunda zabila cyklistu

48letý rumunský cyklista na horském kole přišel v sobotu při pádu v Reithu v Alpbachtalu (okr. Kufstein) o život. "Trasa nebyla náročná, pravděpodobně proto neměl přilbu, když s kolegou vyrazili. V jarní teplotě se jezdec začal brzy potit, svlékl bundu a pověsil ji přes řidítka. Ta se během jízdy uvolnila a byla vtažena mezi vidlici a kolo. Muž spadl a narazil hlavou na asfalt. Záchranáři byli ihned vyrozuměni, ale pomoci mu už nemohli - zemřel ještě na místě," napsaly OÖN.

Je Mezinárodní den vrabců

Od roku 2010 je každý 20. březen Mezinárodním dnem vrabců. Iniciovala ho společnost Nature Forever Society (NFS), aby upozornila na klesající stav těchto ptáků. V Německu už jsou na listině ohrožených druhů.

Zatím jsou ještě vidět, třeba teď, v březnu, kdy se začínají pářit a v hejnech obsazují keře nebo vysedávají v páru na okapech v blízkosti svých hnízd. "Mají větší nároky na své životní prostředí, než se všeobecně myslí," píše Donaukurier. "Oblíbili si koupele v písku nebo v prachu, které mají význam při péči o peří. Křoví, kde vysedávají, jsou pro ně důležitými místy komunikace, dějišti jejich potlachů. Partnerům zůstávají doživotně věrní," dodává DK.