Platí to i ve všech dalších veřejnoprávních médiích. Akutálně je průměrný roční plat zaměstnance ORF na plný úvazek 91 400 eur - včetně odměn špičkových pozic. Do toho prý jsou ale také započítány "staré závazky" - v aktuální kolektivní smlouvě je průměrný plat o 30 % nižší.

87 % obnovitelné elektřiny

Podíl elektřiny z fotovoltaiky a větrníků při současně klesající fosilní výrobě se loni zvýšil v Rakousku ze 78 na 87 procent, sdělil DK ze zdroje ministerstva životního prostředí. S touto bilancí je Rakousko druhé v EU za Lucemburskem (89,6 %). Za ním jsou nejblíž Litevsko 80,2 a Dánsko 81,5 %.

Ilustrační foto
Od sousedů: Bonus 100 000 eur za smlouvu s pojišťovnou

Podíl fotovoltaiky ma výrobě elektřiky se loni v zemi více než zdvojnásobil - z 0,98 ZWh na 2,35 TWh. Elektřina z větrníků stoupla ze 7,10 TWh na 8,26 TWh a poprvé měla více než 15 % na celkové rakouské výrobě proudu.

V Kirchbergu hořel hotel

Požár vznikl v noci kolem jedné hodiny v jednom pokoji. Chodby a schodiště byly rychle silně zakouřeny a 27 hostů bylo zachráněno z balkonů. Šest muselo do nemocnic s podezřením na otravu kouřem. Jeden z hasičů utrpěl popáleniny. Obec zorganizovala pro hosty náhradní ubytování.

Náhradní volno za víkendové svátky?

Předseda bavorských odborů Bernhard Stiedl požaduje, aby spolková vláda zákonem zajistila náhradu za svátky, které připadnou na víkendy, informoval DK. Placené volno by pracující měli dostat následující pracovní den po svátcích. Jednota bavorského hospodářství (vbw) požadavek odmítla - slavnostní volné dny z náboženského nebo historického důvodu slouží k zamyšlení a náhradní den by jejich smysl a účel setřel. „K tomu přistupuje, že Německo má beztak nejvíc svátků a placených dovolených v Evropě a současně cenu práce nejvyšší na světě," řekl předseda odborů Bertram Brossardt.

Ilustrační foto
Od sousedů: Když se sypou milionové výhry

V celé SRN je devět svátečních dnů ze zákona - Velikonoce, letnice, Vánoce, Nový rok, Nanebevstoupení Krista, Den práce a Den německé jednoty. V Bavorsku přistupují Tři králové, Boží tělo a Všech svatých. V Augsburgu je navíc Svátek míru 9. srpna.

Atrakce "rohaček"

Rohačky ve sjezdu 2020.Rohačky ve sjezdu 2020.Zdroj: DKStovky diváků sledují každoročně na Tři krále tradiční závody saní-rohaček stylu Werdenfels (Horn Sleigh Race) v Ga-Pa - letos měly už 51. ročník Nemohl je zastavit ani letošní nedostatek sněhu - naváželo jej 80 nákladních aut. Trať byla zkrácena na 900 metrů, výškový rozdíl na 140 m. Platily mj. povinnost nést přilbu a mít 0,0 promile. Podle Christiana Herzoga, mluvčího pořádajícího klubu Partenkirchen Horm, se přihlásilo 78 týmů, které v úplném obsazení na sklonu až přes 25 stupňů dosahovaly rychlosti až 100 km/h.

Tříkrálovská kritika

Video města Madridu pro děti ke Třem králům vzbudilo rozruch. Vystupuje v něm také běloch namazaný černou šminkou jako král Baltazar. Starosta města Jose Luis Martinez-Almeida se za video, na kterém pochoduje před koledníky, omluvil za politováníhodný omyl produkce nahrávky. Městská opozice video kritizovala jako rasistické.

Kdo zastaví Lukeho?
Od sousedů: 10 000 eur za otevření první hospody v místě

Snímek si mohli rodiče objednat u města. Baltazar na něm oslovuje děti s úmyslným zahraničním akcentem a gramatickými chybami v jejich jménech. Místostarostkyně Inma Sanzová se omluvila v televizi. Videofirma, jejíž produkt si objednalo 20 až 30 zákazníků, se omluvila, pokud prý někoho urazila. Nikoho nechtěla zesměšnit, jen Baltazara z Orientu mínila předvést u dětí věrohodně.