Okresní předseda Svazu ochrany přírody Karl Haberzettl říká v listě: "Taková rallye je a zůstává enormním zatížením dotčených občanů, zvířat a rostlin, i když se pořadatelé velice snaží o ekologicky příznivé představení svého zážitku." Dodává, že kdyby se akce měla příští rok zase konat, budou se všemi prostředky snažit tomu bránit. PNP připomíná, že organizátoři plánují mistrovství jak v roce 2024, tak v roce 2025, opět s etapami Dolním Bavorskem.

Slovák se 2,6 promile zlomil přítelkyni nos

34letý Slovák v pondělí v noci zlomil v bytě ve Vídni 35leté přítelkyni nos a způsobil jí další zranění v obličeji. Také ji škrtil. Byl zatčen se 2,6 promile alkoholu v krvi. Zraněnou dopravili do nemocnice. Policii uvedla, že její známý je od smrti svého otce stále nervóznější.

Odškodní stíhané homosexuály?

Podle Volksblattu budou rehabilitováni a finančně odškodněni všichni, kteří za Druhé republiky Rakousko (po osvobození od nacismu v roce 1945) byli trestně stíháni, ev. odsouzeni za homosexuální jednání. Odpovídající nové zákonné pravidlo ohlásila ministryně spravedlnosti Alma Zadicová (Zelení). Podle něj dostanou tito odsouzení 3000 eur a za každý začátek roku odnětí svobody 1500 eur. Pokud jim byla stíháním způsobena hospodářská, profesní nebo zdravotní škoda, budou odškodněni dalšími 1500 eur. Za každé započaté vyšetřování podle "zbytkového" zvláštního paragrafu zrušeného až v roce 2002 bude vyplaceno 500 eur každému stíhanému bez ohledu na to, jak jeho řízení dopadlo. Celkově je na tato odškodnění 33 milionů eur. Počet dotčených osob, které se musejí o nárok samy přihlásit, odhaduje Zadicová na 11 000.

Upomínka na pohřbení zvířátka...
Od sousedů: Soud uložil za dvojnásobnou vraždu doživotí v jednodenním procesu

Souzen za zneužití tří nezletilých neteří

V úterý začal soud ve Vídni projednávat případ dosud netrestaného 54letého muže, který se od roku 2017 do loňska ukájel na třech nezletilých neteřích. Nejmladší bylo na začátku deset let. Je viněn znásilněním, těžkým sexuálním zneužitím nezletilých, zneužitím autority a útiskem.

Obvinění si prý neumí vysvětlit. Byl děvčatům nejmilejším strýčkem a když se dozvěděl o obžalobě, "jako by spadl z Měsíce". „Náš vztah byl super, vždycky rády ke mně chodily…"

Podle obžaloby neteře pravidelně navštěvovaly ženatého strýčka žijícího mimo Vídeň od roku 2014.Víkendy a prázdniny trávily vždycky s ním. Když doma nebyla manželka, se kterou je 32 let ženatý, podle státního zástupce využil příležitosti k sexuálním atakům, u dvou postižených násilným.

Z výstavních sálů.
Od sousedů: Neoficiální "hodina" zvláštní němčiny

Kde si za humny pochutnáte

Kdo hledá v Horních Rakousích pochutnání na nejvyšší úrovni, má jít podle Volksblattu opět na Boothaus v Traunkirchenu s šéfem kuchyně Lukasem Naglem a do Oisu v Neufeldenu Philipa Rachingera. Obě restaurace byly v Gault & Millau 2024 vyznamenány čtyřmi čepicemi s hodnocením 18,5 z maxima 20 bodů. Také zbývající čtyřčepicoví z Horních Rakous jsou starými známými - 17,5 bodu má Tanglberg ve Vorchdorfu, po 17 Holzpoldl v Lichtenbergu, Lukas v Schärdingu, Rau v Großramingu a Rossbarth v Linci. Grafengut v Nußdorfu na Attersee byl oceněn jako Objev roku.

Objev roku gurmánů v Rakousku.Objev roku gurmánů v Rakousku.Zdroj: Volksblatt

Nový Zéland hledal Ptáka století

Potápka roháč odstartovala do celosvětové ankety ochránců přírody Forest and Bird ke 100 letům této organizace jako outsajdr, ale pak „pūteketeke“ s nápadně lesklým peřím na líci a kuriózním pářením dostala prominentního kmotra včetně kostýmu z peří v televizi. Vyhrála s obrovským náskokem před kiwi, letu neschopným národním ptákem země, a horským papouškem kea, ohroženým vyhynutím.

Až 50 centimetrů dlouhá potápka (Podiceps cristatus) má tři druhy, z nichž ohrožený Australasian crested grebe je doma v Austrálii a na Novém Zélandu. Ministerstvo životního prostředí NZ odhaduje jeho stav na méně než 1000 kusů. Kuřata sedí při krmení obvykle na zádech jednoho z rodičů a druhý jim zobákem podává potravu.