Usmrtil 11měsíční dceru

Ve Vídni soudí usmrcení jedenáct týdnů staré holčičky, píše Volksblatt. 32letý otec plačící dítě "utišoval" 4. června tak, že v nemocnici zemřelo na následky zranění hlavy, rohovky a zlomenin obou stehenních kostí. 23letá matka je viněna z toho, že o násilí věděla a nic proti němu nepodnikla.

Čech klamal rakouský úřad

Volksblatt uvedl, že vyšetřovatelé odhalili léta trvající sociální podvod jednoho Čecha. 58letý muž se vrátil před několika lety do vlasti, ale zůstal hlášen v Gamingu (okr. Scheibbs) a pobíral dále sociální dávky. Škoda činí asi 51 300 eur. Na skutek se přišlo, když byl muž koncem července kontrolován na vjezdu do Rakouska na bývalém hraničním přechodu Grametten v obci Reingers (okr. Gmünd).

Zachránili srnečka.
Od sousedů: Děti jako "pomsta nacistům"

Rozhodnou o obchvatu?

15. února rozhodne spolkový nejvyšší správní soud ve Vídni o dvou námitkách proti posudku vlivu obchvatu Rainbach na životní prostředí, píše Volksblatt. Místo je klíčové k další stavbě rychlostní silnice S10 k české hranici ve Wullowitzu. Jedna z výhrad byla vznesena až po termínu, druhou podal občan a zastupitel FPÖ v obci. "Pokud soud námitku odmítne, budou uzavřena probíhající jednání a začátku stavby v roce 2023 nic nebude stát v cestě," píše list.

Přiletěl si pro trest?

25letý elektrikář s americkým a iránským občanstvím měl v říjnu 2019 na křižovatce v Los Angeles zastřelit řidiče auta, s nímž se pohádal. Nejdřív ho dvakrát zasáhl do hrudníku a když poškozený upadl a ležel na břiše na vozovce, postavil se útočník nad něho a ještě čtyřikrát mu střelil do zad. Nasedl do jeho auta a ležícího vědomě přejel… Americkými úřady hledaný muž byl předloni zatčen na letišti v Mnichově, prý na cestě do Iránu. Protože místo je v působnosti soudu v Landshutu, projednává se věc tam.

Obžalovaný vypověděl, že se s obětí znali. Domníval se, že mu známý chtěl odcizit mobil a tablet, a začali se hádat.

Krásné a záhadné...
Od sousedů: Zamrzlé "mořské hvězdice" udivují

Pokusil se zabít nožem

Z pokusu zavraždění nožem 33letého nového známého jeho bývalé přítelkyně se zodpovídá od středy 36letý obžalovaný, 22krát trestaný narkoman, u zemského soudu v Klagenfurtu, píše Volksblatt. Tvrdí, že jednal v sebeobraně.

Podle obžaloby se objevil v bytě ženy, aby si odnesl věci. Na terase na 27letou expřítelkyni vyrukoval a pak dvakrát bodl muže do hrudníku a do břicha. Tvrdí, že se chtěl jen bránit. Když si šel pro své věci, měl prý "panický strach" z nového partnera ženy, proto si vzal s sebou nůž s deseticentimetrovou čepelí. Když na něho muž vyrazil, "bohužel ho lehce píchnul". Nezkoušel prý ho zabít, jinak by ho bodl do srdce nebo do krku. "Nikdy jsem neměl v úmyslu tě tak těžce zranit, ale tys na mne vyrukoval a začal jsi mne bít. Vím, že to nepřijmeš, ale přesto se ti omlouvám," řekl k poškozenému.

Smrt zpěvačky Hany Horké

zaznamenaly i ingolstadtský Donaukurier a pasovská PNP. "Zemřela po úmyslném nakažení koronavirem," píší. Zpěvačka folkové skupiny Asonance zemřela v neděli ve věku 57 let, jak řekl její syn Jan Rek, člen skupin Jelen. Podle něho se nakazila vědomě, protože chtěla obejít očkování. K tomu se rozhodla poté, kdy onemocněli její očkovaní manžel a syn. "Rozhodla se zkrátka normálně s námi žít a nakazit se, místo aby se nechala očkovat," parafrázuje list Rekova slova. (Podle irozhlasu.cz syn řekl, že se rozhodla, "že s námi bude normálně doma a radši prodělá nemoc, než aby se šla očkovat".) DK dodává, že v Čechách je doklad o očkování nebo uzdravení podmínkou pro návštěvu kulturních a sportovních akcí, barů a restaurací. "Krátce před svou smrtí Horká na internetu napsala, že po jejím silném onemocnění brzy bude moci jít zase do divadla a do sauny," dodává list.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Únorová dvojková data přitahují, Bavorsko živí další Němce

Teplý rok 2021

Také loni teploty ve světě stoupaly, píše DK. Byl sedmý za sebou, kdy byly o více než jeden stupeň vyšší nad dobou před industrializací. Rok patřil také k sedmi nejteplejším na světě od začátku záznamů před více než sto lety. Průměrná teplota byla o 1,11 stupně nad úrovní let 1850-1900.

Zaplaveni kokainem

Asi 16 kilogramů kokainu odhalila pohraniční policie 13. ledna v 8.40 na přechodu ve švábském Pfrontenu "v profesionální skrýši pod zadní sedačkou auta s belgickou značkou". Řídil je 40letý Rumun. V Irschenbergu na A8 v neděli 16. ledna hodinu po půlnoci našli asi osm kilogramů kokainu za přístrojovou deskou auta 23letého Španěla, který se hlídce jevil nervózní. Drogy v celkové hodnotě kolem 840 000 eur policie zabavila. PNP dodává, že v prosinci na utajeném místě v Horním Bavorsku spálili 1,5 tuny kokainu v prodejní ceně 2,6 milionu eur.