Začátkem dubna mohla při procházce s rodiči a starší sestrou v jejich obci Wallern (okr. Grieskirchen) hodit svou láhev do Trattnachu. Předtím na ní pilně tvořila blyštivými kamínky, zelenými barvami a zbytky látky z prababiččiných starých závěsů. Co má její dílo znamenat, rodičům neprozradila. Kreaci ještě podepsala krkolomnými písmeny EMMA. Rodiče to doplnili příjmením, aby šťastný nálezce věděl, kam má poslat odpověď.

Asi o dvacet dnů později a 35 kilometrů východně objevila láhev očividně s nějakými vzkazy v Dunaji hlídka policejního člunu u Mostu Nibelungů. Zažertovala si, že by mohlo jít o láhvovou poštu, a vytáhla ji. Dostala se do Dunaje nejspíš přes Trattnach a Innbach.

Přes facebook začala policie hledat malou odesilatelku. "Kdo zná Emmu? Josef z naší říční policie dnes vylovil z Dunaje láhvovou poštu. Milá Emmo, prosíme, ohlašte se nám!" psala sociální média a během pár hodin vzkaz sdílelo na 8000 uživatelů. Příspěvek dosáhl kolem 700 000 lidí, kteří hledali Emmu. Během necelých 24 hodin byla dívenka nalezena.

Samson se háže před sezonou do gala.
Velký jarní úklid. Samson na budějovickém náměstí se chystá na sezónu

"To bylo obrovské překvapení," říká Benjamin W., kterého na facebook upozornili přátelé a on se pak ohlásil policii. Emmino písmo okamžitě poznal… S tím, že pošta v láhvi bude skutečně nalezena, rodina nepočítala. A velikánskou radost měla i Emma, končí zpráva PNP.

Hospodští vybílili chatu

Dva Italové, kteří si v říjnu pronajali pro švýcarskou turistickou společnost dobře zavedenou lyžařskou chatu ve Weißpriachu (Lungau), po sezoně zmizeli, aniž by zaplatili nápoje, potraviny, topivo a kuchyňské přístroje dovezené před zimou nákladními auty. Dodavatele ujistili, že do konce března jim dojdou peníze z Itálie. Nájem zaplatili do ledna. Předběžně je škoda 151 000 eur.

30. března informoval personál výtahu pronajímatelku chaty, že se tam už nikdo nenachází a sněžný skútr chaty je odstaven s klíčky u dolní stanice. Poškozená zjistila, že nájemci si při odchodu vzali různé kuchyňské přístroje a gastrovybavení. Ukázalo se, že od 28. prosince vedl chatu jen jeden z nich a druhý odešel do Švýcarska…

Syn zastřelil partnera matky…

Ke čtvrteční vraždě nového partnera 62leté ženy v rodinném domě v Melku, Karla S., se podle online listu Kronen Zeitung přiznal ženin 42letý syn, instalatér René M. Zastřelil ho z ilegálně držené zbraně malého kalibru… Jako důvod uvedl, že na nového muže žárlil. Jeho vlastní otec zemřel už před lety.

Krajský soud v Českých Budějovicích rozplétá kauzu pašeráků drog ze zámoří.
Budějovický soud se zabývá pašeráky drog. Obžalovaný je i Slávek Boura

Obviněný se po činu zabarikádoval na půdě a vyjednávači policie se ho snažili přesvědčit, aby se vzdal. On náhle začal střílet po příslušnících zásahové jednotky a policisté ho v sebeobraně lehce zranili. Byl dopraven do nemocnice.

Kriminalisté zjistili, že obviněný má kontakty k "teoretikům spiklenectví". Mimo jiné uvedl, že zásah Cobry při jeho zatýkání neměl za reálný, a že vycházel z toho, že na něho útočila "umělá inteligence"…

Další "femicid"…

Ve Štýrském Hradci zahynula v sobotu ráno 39letá žena na následky více bodných zranění. Z činu je podezřelý její přítel (28), který u ní nicméně nebydlel. Ten na útěku v autě jeho otce způsobil v blízkosti místa zřejmě v sebevražedném úmyslu dopravní nehodu, při které přišel o život 31letý řidič protijedoucího vozu. Sám byl těžce zraněn a leží v zemské nemocnici v umělém spánku.

Podle statistik autonomních domů pro ženy šlo letos o devátý pravděpodobný "femicid" v Rakousku.

I muži v domácnostech trpí

Loni se obrátilo na telefon mužské pomoci v Německu 4498 osob. To je asi o polovinu víc než v roce 2021.

Podle zemských ministerstev byly dvě třetiny hledajících pomoc vystaveny přímému násilí. Nejčastěji šlo o prožitý psychický útok, často kombinovaný s fyzickým a sexualizovaným násilím.

Fanoušci památek si mohli prohlédnout jindy nepřístupné objekty nebo se svézt autobusovým veteránem.
OBRAZEM: O víkendu brázdil Budějce historický autobus, policie zkoušela uchazeče

"Projekt pomoci založili před třemi lety v Bavorsku a Severním Porýní. Od té doby zaznamenali téměř deset tisíc kontaktů přes telefon, e-mail nebo chat, uvedla bavorská sociální ministryně Ulrike Scharfová," napsal DK.

Chtějí novou zemskou hymnu

Výbor osobností Dolních Rakous požaduje nové vypsání zemské hymny. Její dosavadní autor ze 60. let Franz Karl Ginzkey je básníkem zatíženým nacismem, stojí v prohlášení výboru. Dolní Rakousy jsou prý jedinou spolkovou zemí takto poznamenanou.

Podle slovníku rakouských básníků se Ginzkey v roce 1938 vyslovil pro připojení Rakouska k Říši, v roce 1941 požádal o členství v NSDAP a rok nato je na přímluvu Adolfa Hitlera dostal. Dolní Rakousy požádaly na základě dopisu 29 umělců zemský archiv o vědecké zpracování této osobnosti.

"Po Ginzkém, který je znám především svou knihou pro děti Balon Hatshiho Bratshiho, o malém Fritzovi uneseném v balonu, jsou nazvány ulice také v Linci, Freistadtu, Welsu a ve Štýrském Hradci," uzavírají OÖN.