Přiznal se, že sebral klíče od šéfova auta uložené ve společenské místnosti firmy. S kamarády chystali krádež stromu vyhlédnutého pro májku a on se chtěl jet podívat, jestli je pořád tam, kde byl, tedy u místa nehody. Ve špatném počasí a v nepřiměřené rychlosti vyjel z lesní cesty a havaroval… Díky airbagu se mu nic nestalo. Protože nemá řidičák a bylo toho na něho moc, z místa ujel, řekl.

Komu Velký pátek?

Čtvrtým rokem není Velký pátek v Rakousku pro věřící protestantských církví a starokatolíky oficiálním dnem pracovního klidu, píše Volksblatt. Po stížnosti na věci nezúčastněného pracujícího ústavní soud toto pravidlo zrušil. Podle nové úpravy mohou věřící dotčených církví volno čerpat alespoň z kontingentu zákonných dovolených.

"Že byl Velký pátek jako volný den pro věřící takto tiše pohřben, nechtějí akceptovat ani dotčené církve," píše Volksblatt. Evangelicko-luteránská žádá každoročně politická vyjednávání o problému. Biskup Michael Chalupka označuje odebrání Velkého pátku evangelickým křesťanům za otevřenou a bolestivou ránu a požaduje vyhlášení tohoto svátku za všeobecný den volna. Za protestantské zaměstnance se bere i Zaměstnanecká komora. Loni v červenci návrh "zevšeobecnění" odmítla Spolková rada.

Happy end pro kuňata

Do rubriky "šťastných konců" zařadily OÖN záchranu čtyř štěňat kuny nalezených při demoličních pracích v Oberndorfu - zřejmě ze strachu před lidmi je matka opustila. "Sirotky" předali záchranné stanici Pfotenhilfe v Lochenu, kde je teď piplají náhradním mlékem ze stříkaček.

close Malým kunám už je hej! info Zdroj: Deník/OÖN zoom_in Malým kunám už je hej!

Foto: Deník/Pfotenhilfe

Kdy budou diakonky?

Před velikonovočními svátky se linecký diecézní biskup Manfred Scheuer vyjádřil k dlouho diskutované možnosti diakonátu žen. Je tu dilema - odpůrci včetně papeže argumentují, že o věci už bylo dávno rozhodnuto, a zastánci v našich geografických šířkách oponují, že teologicky není proti jejich svěcení žádný relevantní argument. "Myslím, že uváděné důvody odmítání jsou opravdu velmi slabé," míní Scheuer. "Jen tradice mluví jinou řečí."

Jednotu církve momentálně láme také to, že v ní nejsou žádné organizace žen. "Nevidím východisko, jen doufám, že společně postoupíme k lepší pozici žen v církvi." Poznamenává při tom, že cena tohoto váhání je vysoká a bude vysoká i při jakémkoliv rozhodnutí…

Poznávat Evropu vlakem

Evropská unie dává v Evropském roce mládeže šanci 70 000 mladých lidí šanci poznat unii z vlaku, uvádějí OÖN. Do 21. dubna se mladí starší 18 let mohou ucházet o Discover-EU-Ticket zdarma u European Youth Portal. (www.erasmusplus.at/discovereu, europa.eu/youth/discovereu_de). Jízdenky budou vystavovány ve dvou kolech, v dubnu a v říjnu. Rakousko má přiděleno 1350 jízdenek a zájemci o ně se už mohou hlásit.

Jarní pochodová paráda

V sobotu pořádal "linecký c. k. tradiční regiment dragounů No. 7 vévody von Lothringen a Bar" svou tradiční jarní parádu pochodem 255 uniformovaných mužů z náměstí Martina Luthera po Landstrasse na Hlavní náměstí k bohoslužbě na památku posledního císaře Karla I. Účastnilo se na 40 jednotek z osmi zemí, mezi nimi občanská garda bavorského Grafenau. Záštitu drželi čestný plukovník Johann S. Habsburg-Lothringen, zemský hejtman Thomas Stelzer a starosta Klaus Luger.

Nechte ležet mršiny!?

V Národním parku Berchtesgaden mají nechávat od podzimu určité zvířecí ostatky ležet podobně jako uhynulé stromy, píše Donaukurier. Dosud uhynulá zvířata odstraňovali myslivci. Nyní určité kusy nemají likvidovat, ale ukládat na určených místech stranou turistických cest, aby mrtvoly neodrazovaly návštěvníky, uvedl list z informace "ekologa ostatků" Christiana von Hörmanna z NP Bavorský les, který na projektu rozloženém na pět let spolupracuje.

Obhajuje, že smrt je koncem zvířete, ale život v parku jde dál, na uhynulých kusech se živí nejen mouchy, brouci, houby a bakterie, ale i rysi, veverky a divoká prasata. Dokumentuje to fotopastmi a plánuje výchovné cesty turistů k těmto ostatkům. Zvlášť mladí prý projevují velký zájem. Experiment má sloužit výzkumu.