Jen za třetí čtvrtletí jich přibylo 11 075 - bez zařízení, jejichž statut je nejasný, a těch, která nejsou přihlášena do předepsaných čtyř týdnů po spuštění. Co do přírůstu i v celkovém počtu je Bavorsko druhé za Severním Porýní-Vestfálskem. V celé SRN je registrováno 300 000 "balkonovek".

Rakouské dráhy mají ke 100 letům známku

Je z recyklovaného akrylového skla. Pod ním je oddělitelný blok v designu typické nádražní tabule v 1031 variacích pro všechna rakouská nádraží. Na každé jich připadne maximálně 176. Známek bude vydáno celkově 181 456 kusů.

"Právě vyobrazení bude výzvou pro sběratele, protože ne všechny názvy stanic budou k mání v jednom obchodě," píše DK. "Známka je sice v zásadě použitelná k ofrankování dopisu, ale bude nejspíš sběratelskou záležitostí. Pošta sama sděluje, že může být užita jako magnetický příchyt k chladničkám. Známka je vybavena čipem RFID identifikace na rádiové frekvence, který může být aktivován smartphonem."

Bude pošta se zvláštní známkou rychlejší?Bude pošta se zvláštní známkou rychlejší?Zdroj: DK

Nominální hodnota známky je 6,50 eura. Na snímku ze zdroje DK ji prezentují generální ředitel pošt Georg Pölzl, ministryně ochrany životního prostředí Leonore Gewesslerová a šéf ÖBB Andreas Matthä.

Mrtví ze silnic

V prvních třech čtvrtletích zemřelo na rakouských silnicích 306 lidí, loni za stejné období 304, v roce 2021 jen 276. Nejvíc obětí bylo v Dolních Rakousích (72), po 59 osobách zahynulo v Horních Rakousích a ve Štýrsku.

Cesta na Javor bude pohodlnější.
Od sousedů: Až pojedeme na Linec 130 km/h...

Soudy nestíhají

Trestných činů přibývá, soudců je příliš málo, na německých státních zastupitelstvích rostou hory nevyřízených věcí, napsal DK. Loni bylo nových trestních řízení rekordně, přes 5,2 milionu. Letos trend pokračuje, koncem června bylo na vyšetřovatelských úřadech skoro 850 000 otevřených věcí. Počet nevyřízených případů se proti červnu 2021 zvýšil o 28 procent.

V Bavorsku stoupl počet nevyřízených trestních věcí o pětinu na 73 000, v Bádensku-Württembersku o třetinu na 76 000 a v Severním Porýní-Vestfálsku o víc než třetinu na 231 000.

Za volantem je vidět hnědý čtvernožec. Zdroj: DK
Od sousedů: Řídil příliš rychlý vůz. Snímek odhalil za volantem psa

Podle soudcovského svazu chybí na německých státních zastupitelstvích a na trestních soudech 1500 juristů.

Hledali nejtlustšího medvěda

Na Aljašce volili podeváté «Fat Bear», nejtlustějšího medvěda hnědého, tentokrát z dvanácti kandidátů. Hlasovali návštěvníci a milion online fandů z celého světa. Masivní «Jumbo Jet» alias 747 byl nejtlustším chlupáčem Národního parku Katmai zvolen už 2020 a 2022. Letošní pořadí bude vyhlášeno 10. října.

"Jumbo" byl v roce 2019 odhadován na 630 kilogramů, teď už podle rangerů není tak tlustý, ale pořád je impozantním zjevem. Nejsou hodnoceny jen "špeky", ale také temperament, zvláštní schopnosti a umění přežívat - jak šikovně chytají lososy, jak dobře hájí svá místa…

Bude Fat Bearem?Bude Fat Bearem?Zdroj: DK

"K vyhodnocení potřebujeme samozřejmě fotografie medvědů - na jaře, kdy jsou všichni hubení, a na podzim, když se pěkně zakulatí," říká rangerka Chris Kliesrathová. DK dodává, že samozřejmě žádného kandidáta neváží, jsou okoukáni, srovnáni a popsáni, třeba "Ó, Bože, ten šoupe břichem o zem…" Při zimním spánku ztrácejí huňáči až 33 procent váhy.

V regionu žije přes 2000 medvědů hnědých. Jejich hlavní zdroj výživy, lososi, táhli letos o dva týdny později, a medvědi se živili v té době jen jahodami a trávou…

Ilustrační foto.
Od sousedů: Nejteplejší září historie?

Mezi adepty na vítězství jsou 18letý Chunk (česky Špalek), 27letý už trojnásobný vítěz soutěže Otis, ze šesti kandidátek-samic Holly, "královna plnosti těla" 2019. Nejmladším kandidátem je 806 Spring Cub, který první léto po boku matky pořádně ztloustl - medvědí děti váží při narození kolem půl kilogramu, do podzimu už třicet…