"Často stačí něco přeletovat, nalepit nebo naolejovat, ale mnohokrát zabere oprava i několik hodin. Radujeme se z každé podařené opravy, a když se to halt nepovede, může se přístroj s dobrým svědomím zlikidovat," říká v DK hobby-opravář Kurt Gattermair z Wengenu, který tu snad nevynechal žádný termín.

Repair-Café iniciovali profesionálové životního prostředí se spolkem Kultur.Land.Impulse v Braunau. Odborníci tu opravují zadarmo elektropřístroje, hračky a trvanlivé věci společně s majitelem - jde přece také o výměnu zkušeností a soužití. "Na první termín před rokem se nám přihlásilo 25 dobrovolných pomocníků. Dnes děláme s jádrem asi šestnácti lidí, vesměs dobrovolníků," raduje se Andrea Rödigová, která kavárnu přivedla na svět. V přehledu loni opravených přístrojů je 24 šicích strojů, 22 kávovarů, 20 vysavačů, ale také přehrávače CD, rádia a "antické" plechové autíčko…

Kavárna je otevřena každou první středu v měsíci od 13.30 do 16.30 v centru setkávání ZIMT. Každý se může přidat. Chystány jsou také "šicí" a "kolaopravující" kavárny.

Za humny kvete Perg

Město Perg mělo loni 9306 obyvatel a předstihlo tak dlouhou dobu nejobydlenější obec v Mühlviertlu, Engerwitzdorf (9092). Perg má aktuálně skoro dvakrát víc obyvatel než v roce 1971 (4913). Od roku 2011 (7800) "nabral" dalších 1500 občanů. Za dvěma devítitisícovými městy následují Freistadt 8180 a Gallneukirchen 6643.

Pullman City zatím stojí

Na zprávu o požáru ve westernovém městečku u sousedů reagovalo během dvou hodin na 5000 čtenářů internetu. Atrakce je podle tiskového mluvčího Marco Lebschiho proti požáru pojištěna. Do března zůstane v každém případě uzavřena. List Donaukurier dnes vzpomněl hektických chvil noci - sedm uklízeček a bezpečnostní síly obíhaly pokoj za pokojem a budily hosty a zaměstnance. Asi 180 návštěvníků přespalo v hotelu, který zůstal plamenů ušetřen.

close Požářiště… info Zdroj: DK zoom_in Požářiště…

SRN přerozdělovalo

V rámci finančního vyrovnání spolkových zemí bylo loni mezi ně přerozděleno 18,3 miliardy eur. "Platiči" byly Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Hessensko, Hamburk a Porýní-Falcko, ostatních jedenáct zemí "bralo". Nejvíc do koše "nasypali" opět Bavoři - kolem 9,1 miliardy eur, dále Bádensko 4,5, Hessensko 3,4 miliardy, Hamburk 934 milionů, Porýní 320 milionů. Nejvíc přijaly Berlín (3,8 mld.) a Sasko (3,4 mld.). Přerozdělování se má postarat o přibližně stejné životní podmínky v Německu.

Psíkovi sebrali dvě nohy navíc

Fenka Ariel (podle Disneyho klasiky o fence, které přirostly zadní běhy k ohonu, takže připomínala mořskou pannu) přišla na svět se šesti nohami a lidé ji v září odložili na parkovišti ve Walesu. Postaraly se o ni organizace ochrany zvířat a pečovatelská rodina, napsal Donaukurier. Při operaci v Langford Vets Small Animal Referral Hospitalu Univerzity Bristol jí přebytečné končetiny odebrali. Na zákrok jim po zprávách BBC a Sky News přišly od dárců tisíce liber. Na snímku webu ze zdroje DK jsou chirurgové Aaron Lutchman (vlevo) a Ed Friend s ještě šestinohou Ariel.

close 'Opravili' štěně… info Zdroj: DK zoom_in 'Opravili' štěně…

Jak se činil automotoklub

Opraváři poruch týmů ÖAMTC v Mühlviertelu loni vyjížděli v průměru 21krát denně. 7733 mobilních pomocí bylo o šest procent víc než v roce 2022. Odtahů bylo 1924, v dílnách klubu bylo odstraněno 14 612 poruch. S poradenskými rozhovory kolem mobility bylo zaznamenáno 78 677 kontaktů se zákazníky, o osm procent víc než před rokem. V celých Horních Rakousích byl klub volán k poruchám na silnici 109 425krát, to je denně průměrně 300 nasazení. Odtahů bylo v této zemi 37 330.

Red Bull je nevyčerpatelný

Loni bylo celosvětově prodáno rekordních 12,14 miliardy plechovek energetického nápoje Red Bull, meziročně o 4,8 procenta víc. Obrat koncernu se proti roku 2022 zvýšil o devět procent ze 9,69 miliardy eur na 10,56 miliardy.

Podle agentury Bloomberg překročily výdaje na firmou podporované sportovce poprvé miliardu eur.

close Chutná i mladým Čechům… info Zdroj: DK zoom_in Chutná i mladým Čechům…

Po smrti zakladatele firmy Dietricha Mateschitze v říjnu 2022 vede koncern tříhlavý management. Mateschitzův syn Mark převzal 49 %, 51 % zůstalo tchajské rodině Yoovidhya. Mark Mateschitz dostal loni ze svých akcií dividendu 582 milionů eur. Koncem loňského roku zaměstnával koncern 17 848 lidí ve 177 zemích.