Katharina Bergmüllerová z BirdLife vidí příčinu jejich úbytku v intenzivním vytěžování zelených ploch. "Zatím co dříve začínalo sečení až s květy černého bezu, sází dnes zemědělství zaměřené na maximální výnos na silné hnojení a brzkou senoseč," říká. 

Za pět měsíců přes 68 800 migrantů

Začátkem května vyhlásilo rakouské ministerstvo vnitra cílené kontroly proti převaděčství a zneužívání azylu. Za pět měsíců odhalila policie při 2500 akcích 68 800 migrantů, nejvíc - 46 000 - v Burgenlandsku. Přicházeli hlavně z Afghánistánu, Indie, Sýrie, Tuniska a Pákistánu. Dopadeno bylo 440 převaděčů, loni za celý rok jen o jednoho víc a roku 2020 "pouze" 311.

V posledních dnech je průměr zadržených migrantů stále přes 600. Většina je přistižena v Burgenlandsku, kde operuje denně 350 z celkově 495 členů pohraniční policie a 385 vojáků. V sousedním Maďarsku je nasazováno 54 policistů, od 24. října jich bude 70.

Do konce srpna žádalo o azyl v Rakousku 56 000 cizinců. Na 15 000 bylo Indů a Tunisanů, kteří prakticky šanci k jeho získání nemají. Nejvíc žadatelů bylo z Afghánistánu - 12 000, Syřanů 10 000. Letos už bylo 32 000 běženců vystaveno negativní rozhodnutí. 6950 lidí bylo dopraveno ze země - 40 % z nich nedobrovolně.

90 000 lidí potřebujících pomoc a ochranu dostáváí tzv. základní zajištění. 57 000 z nich bylo z Ukrajiny.

Padne jackpot?

V rakouském lottu půjde ve středu o jackpot 4,4 milionu eur - 6 správných ze 45 čísel nikdo neuhodl počtvrté za sebou. Loterie očekávají asi 4,6 milionu tipů. Letos čtyřnásobných jackpotů padlo sedm.

Pečené antilopy neprošly

Celníci na letišti Mnichově našli v neděli při rentgenové kontrole v kufru cestující z Ghany dvě upečené antilopy. Zabavili je k likvidaci, píše PNP. Turistka je označila za delikatesu. Mluvčí celnice uvedl, že antilopy nejsou chráněným druhem, ale jejich dovoz není možný kvůli nebezpečí šíření nákaz.

close Delikatesa z Afriky. info Zdroj: Deník/Celní úřad zoom_in Delikatesa z Afriky.

Bodnut škorpionem

32letý mnichovský občan šlápl uprostřed noci ve svém bytě na škorpiona. Jak se ukázalo, byl s partnerkou na dovolené pod stanem v Kalifornii. Zřejmě tam zabalil na cestu zpátky i škorpiona a ten při rozbalování celtoviny dvanáct dnů po návratu utekl. Odhalen byl až mužem, který šlápl v noci na své šortky na podlaze a byl kousnut. Postižený vetřelce chytil do sklenice, informoval ochránce zvířat a zavolal nouzové číslo proti otravám. Záchranáři ho preventivně odvezli do nemocnice, škorpiona do záchytné stanice pro plazy.