Podle Agendy vlastní nejbohatší desetina obyvatel přes 56,4 % jmění a chudší polovina národa jen 3,6 %. Když se zohlední zmíněné penzijní nároky, patří horním deseti procentům "jen" 38,1 % jmění, dolní polovině ne 3,6 %, ale 14,9 %.

Prezident je u myslivců

Prezident SRN Frank-Walter Steinmeier je v úterý na seznamovací návštěvě u brigády horských myslivců 23 v Bad Reichenhallu (okr. Berchtesgaden), píše PNP. Jednotka ho seznámí s velitelským stanovištěm v bavorských Alpách a horskou logistikou zapojení tažných zvířat. Středem ale mají být osobní rozhovory mezi prezidentem a vojáky brigády.

"Brigáda je specializována na boj v těžkém a vysokohorském terénu. Její vojáci mohou být nasazeni v extrémních klimatických podmínkách. V rámci lehkých sil tvoří jádro ,myslivců´ německé armády," pokračuje PNP a vysvětluje, že "lehké síly" jsou letecky přepravitelné a vysoce mobilní jednotky pod vedením divize rychlých sil (DSK). V případě střetu jsou vojáky prvních hodin, vybavených jen lehkými vozidly a zbraněmi.

close Prezident Steinmeier přijel za vojáky. info Zdroj: Deník/ Redakce zoom_in Prezident Steinmeier přijel za vojáky.

Zaveďme siestu, radí němečtí lékaři

„Měli bychom se v letních měsících orientovat na způsob života v jižních zemích: brzy vstávat, ráno produktivně pracovat a v poledne držet siestu," řekl předseda spolkového svazu lékařů veřejné zdravotní služby(BVÖGD) Johannes Nießen. "Při velkém horku nejsou lidé schopni podávat výkon jako jindy. Špatný spánek při chybějícím ochlazení v noci vede navíc k problémům s koncentrací.“

Pracovní požadavky by měly být posunuty do časných ranních hodin - s dostatkem ventilátorů a lehkým oblečením, což nyní ústrojní předpisy úřadů nepovolují. Důležité je také víc pít a brát si lehkou stravu ve více menších porcích. "Studená lázeň nohou pod psacím stolem by byla další možnost k ochlazení," dodává Nießen.

close Vedro, horko, vysoké teploty. Ilustrační foto info Zdroj: Shutterstock zoom_in Členka představenstva odborového svazu Anja Pielová vyzvala zaměstnavatele k pravidelnému posuzování míry ohrožení horkem, což pořád nepatří ke standardu. "Zanedbání této povinnosti při změně klimatu a ve velmi teplém létě je neakceptovatelné," horuje. Požaduje kanceláře uzavřít při teplotách nad 35 stupňů, pokud zaměstnavatel nenabídne jiné prostředky k ochlazení, jako třeba vzduchové sprchy.

Hasiči rozdýchali alpaku

Jak píše PNP, dýchací maskou pomohli dobrovolní hasiči z Ainringu v sobotu večer v prvních nádeších mladé alpace. Jak jednotka uvedla na facebokové stránce, poprosil je chovatel o pomoc - jedna z jeho svěřenkyň přivedla několik hodin předtím na svět mládě, které na radu veterináře naléhavě potřebovalo kyslík.

Hasiči mu nasadili dýchací masku a jejich zákrok velmi rychle zaúčinkoval - matka hříběte s uspokojením pozorovala, jak rychle jejímu malému pomohli, popsala "záchranná četa" na sociální síti.

close Hasiči pomohli malé alpace dýchat. info Zdroj: Zdroj: PNP zoom_in Hasiči pomohli malé alpace dýchat.

S hospicem ještě jednou domů do Čech

V rámci Červeného kříže fungují v Německu pohyblivé hospice "srdečních přání", které mj. plní poslední touhy nemocných (hospizmobil@kvrottal-inn.brk.de).

Pan Klaus Schwarzer kontaktoval tým s prosbou: „Moje matka Maria Schwarzerová, nyní v Domově pro seniory v Arnsdorfu, by ráda ještě jednou navštívila svůj starý domov v dnešních Čechách. Je to splnitelné prostřednictvím Herzenswunsch Hospizmobil?"

Vyšli mu vstříc. Klaus Schwarzer sepsal místa mládí své matky a organizoval průběh cesty. Hospicový tým Antonie Lindnerová, Karin Gilgová a Thomas Gilg naložil 92letou paní ráno v Arnstorfu a vyrazili do vísky Svéráz, někdejšího Twerasu, části obce Bohdalovice v okrese Český Krumlov.

close Na cestě se zastavili i na starém hřbitově. info Zdroj: Zdroj: PNP zoom_in Na cestě se zastavili i na starém hřbitově.

"Jízda malebnou krajinou a šarmantními vesničkami byla provázena mnoha vzpomínkami a emocemi," píše PNP. "Tým mobilního hospicu pacientku opatroval během jízdy a kdykoliv jí poskytl vše potřebné," sdělil bavorský Červený kříž. "Čtyři členové rodiny paní Schwarzerové jízdu provázeli svým autem, aby rodinný výlet prožili společně."

Navštívili poutní kostel v Kájově, kde byla Maria Schwarzerová biřmována, její starou školu a malý mariánský kostelík, společně poobědvali a jeli zpátky do Rottalu. "Maria Schwarzerová byla šťastná, že mohla ještě jednou navštívit svou starou vlast a cenné momenty mohla sdílet se svými blízkými," uzavírá PNP.