3200 běžců běželo za firmy

Ve Welsu uspořádali závod zaměstnanců firem v běhu na pět kilometrů podél Traunu. Zúčastnilo se jej 3200 lidí, z toho 46 % žen. Akci doplňovala soutěž nordic walkingu na 3,9 km, k níž se přihlásilo 649 lidí s běžeckými hůlkami, většinou opět ženy - v poměru 533:116, tedy 82 % startovního pole. "V této disciplíně nebylo pořadí, ale do listiny vítězů byli aktéři seřazeni podle abecedy," píší OÖN. Na snímku ze zdroje OÖN je sestava nejpočetněji zúčastněného podniku, firmy Fronius - běželo 519 pracovníků.

Zaměstnanci se nechali přesvědčit k běhu…Zaměstnanci se nechali přesvědčit k běhu…Zdroj: DK

Lešení vypadá jinak…

Dálniční policie z Wörthu zastavila v sobotu před půlnocí na A92 v okrese Dingolfing rumunský těžký náklad, deklarovaný v papírech jako lešení. Na korbě ale byl tank s falšovaným povolením! Podle osádky tahače měl být dovezen do Rumunska. Mluvčí policie vysvětlil, že jde pravděpodobně o tzv. vyprošťovací tank pro práce na infrastruktuře, ne pro bojové nasazení. O ilegální zbrojní transport proto nemůže jít. Policie další jízdu zakázala a transportní firmu a řidiče čeká nejspíš vysoká pokuta, uvedla PNP.

Tank deklarovali jako lešení…Tank deklarovali jako lešení…Zdroj: PNP

V domově seniorů vaří pivo

V jednom domově seniorů ve Vídni s asi 250 ubytovanými doplnilo tradiční zaměstnání - trénování paměti, debat u kávy a hraní binga - ještě vaření piva skoro každý čtvrtek ve sklepě, napsal Donaukurier.

Projekt inicioval Robert Guschelbauer, vedoucí gastronomické sekce Domů k žití, spolku kuratoria vídeňských domů důchodců, které provozuje ve Vídni 30 těchto zařízení pro asi 9000 penzistů. "Naším cílem je seniorům umožnit bytí, o němž sami rozhodnou. Podporujeme kvalitu jejich života, integraci a solidární zacházení. U nás mohou být sami sebou," uvádí deklarace.

V domově seniorů vaří pivo!V domově seniorů vaří pivo!Zdroj: DK

Spodně kvašené ležáky značek Babička a Dědeček s 5,2 procenty alkoholu doplňují trochu lehčí varianty Hellmut a Hellga, s nimiž chce jejich pivovar produkci rozšířit ze 300 láhví za týden na dvojnásobek. Ve sklepení se schází k výrobě šest hobbypivovarníků. Pod vedením Christopha Grubera míchají slad, přidávají chmel, zavírají láhve a nalepují na ně etikety. "To je zábavné, to jde rychle," říká 92letá Ingeborg Zellerová.

Ze 170 vaření museli vylít jen jednu šarži kvůli produkční chybě. Odbyt jejich vlastní značky se zdá být jistý, ve 30 domech kuratoria pracuje 13 500 lidí a kupovat Babičku, Dědečka, Hellmuta nebo Hellgu chodí také jejich rodiny, píše DK s tím, že k tomu ale potřebují štěstí nebo dobrý timing, protože často před chladicím regálem vidí nápis Vyprodáno…

Sběratelem plastových tašek

Dieter Luchs (83) vlastní jednu z největších sbírek plastových nákupních tašek - ve svém sklepě jich skladuje asi 60 000, které nasbíral za více než 50 let, napsal DK.

S matrjoškou na tašce…S matrjoškou na tašce…Zdroj: DK

Narodil se v Bielefeldu, ale většinu života prožil v Bützowě v okrese Rostock. Nejpozoruhodnější východoněmecké kusy své sbírky vystavil opět o Letnicích v Zurowě. Má je tématicky roztříděny na témata Produkce, Turismus a Stát, přičemž v poslední sekci jsou také tašky ke 20 letům armády NDR nebo k festivalu svátku pracujících. "Kvůli vysokým nákladům byly východoněmecké tašky většinou potiskovány jen po jedné straně," uvedl list a jako typické téma připomíná matrjošku, kterou školáci NDR kupovali za deset feniků a často v ní nosili mokré plavky… Sběratelé za vzácnější kusy dnes platí dvanáct až šedesát eur. Vyučený sazeč Dieter Luchs zkouší prodávat je jako kulturní objekt, Jeho největším snem je ale mít jejich vlastní muzeum, uzavírá DK. Zdroj: DK