Jako štěně byl s deformovanými zadními běhy předán k utracení do psího útulku, ale dočkal se adopce. Jeho majitelka Linda Elmquistová z Tucsonu s ním vyhrála v soutěži nekrásy hlavní cenu 1500 dolarů.

Patnáctý tah vyšel

Po čtrnácti tazích bez hlavní výhry padl v Helsnkách eurojackpot "vykrmený" 120 miliony eur. Vyhrávající čísla byla 2, 3, 18, 23, 39 a dvě euročísla 6 a 8. Přinesla pěkný balíček sázejícímu nebo sázkovému společenství ze Šlesvicka-Holštýnska. Byl tím vyrovnán německý rekord berlínského sázkaře z loňského listopadu. Víc nikdo dostat nemůže, "přebytečná" suma padá do dalšího pořadí.

Strom jako národní dědictví

Jedli v Národním parku Bavorský les vyznamenala v pátek Německá dendrologická společnost (DDG) titulem Strom národního dědictví. Je s výškou přes 52 metrů nejvyšším stromem Bavorského lesa a s obvodem kmene 693 centimetrů nejtlustější jedlí Německa. Je 26. takto oceněným stromem SRN.

Velikán z Bavorského lesa.Velikán z Bavorského lesa.Zdroj: Zdroj: DK

Nachází se v 38hektarové přírodní rezervaci pojmenované po německo-českém spisovateli Hansu Watzlikovi (1879-1948), který podle německých průvodců "nebyl nebo není pro svou ideologii nesporný". Dostanete se do ní z Bavorské Železné Rudy po značce Černého čápa kolem historického hostince Schwellhäusl směrem na Zwieselerwaldhaus.

Výlet na 1000 kilometrů

37letý inženýr letectví a kosmonautiky Johannes Achleitner absolvoval z letiště Eferding tisícikilometrový let nad Bavorskem s větroněm. Pro německé roviny je to vynikající výkon. Jak řekl předseda klubu Josef Muckenhumer, v jejich 80leté historii se to povedlo teprve podruhé.

Za nejvznešenější pocit z letu označil Achleitner dívat se na Bodamské jezero z výšky 3000 m. Při hustotě letů z Mnichova, Stuttgartu a Augsburgu museli jeho cestu excelentně naplánovat. Vyžadovány byly i pilotovy fundované meteorologické znalosti, cit pro termiku a mentální síla potřebná pro 10hodinové sezení v letounu.

Dvojice z tisícikilometrového výletu.Dvojice z tisícikilometrového výletu.Zdroj: Zdroj: DK

Achleitner začal svou pilotní kariéru v 16 letech právě v Eferdingu a "zjemnil ji" při studiu letecké akademie v Mnichově v severních Alpách.

Jeho letecká cesta na zmíněných tisíc kilometrů je na https://www.weglide.org/flight/286473.

Po 40 letech pustili vraha

V únoru 1983 zastřelil tehdy 18letý na staveništi nedaleko Říšského mostu svou sestřenici a odřízl jí hlavu, aby ztížil její identifikaci. Několik dní nato zastřelil ze stejné zbraně svou 18letou bývalou přítelkyni a její 43letou matku v bytě rodiny.

V březnu 1984 ho ve Vídni odsoudili na 20 let, když doživotí bylo vyloučeno kvůli jeho nízkému věku. Byl zařazen do ústavu pro duševně abnormální zločince, takže i po odpykání trestu musel zůstat ve vězení. Znalci z oboru psychiatrie jednomyslně dospěli k závěru, že z něho vycházející nebezpečí nebylo terapiemi odstraněno. Loni ale naplánované vyšetřování ukázalo zlepšení, přisuzované dlouholetému užívání medikamentů proti schizoidě. Znalci mu přiznali emoční kognitivní stabilizaci a od podzimu 2022 je trojnásobný vrah na svobodě.

Africká kapela.
Od sousedů: Mokoomba ze Zimbabwe zahraje v Rakousku

Nyní 58letého pustil zemský soud v Křemži 10. října podmíněně z výkonu trestu do zařízení specializovaného na psychicky nápadné propuštěné vězně. Zavázal se dál užívat předepsané medikamenty, plnit podmínky psychoterapeutického léčení a nepožívat alkohol a drogy. Opatrovat ho bude stanovený pomocník.