Užitý pojem list nevysvětlil, ale jde o hákování (německy Fingerhackler), čili fingerwrestling nebo finger-pulling, prstový zápas. „Soutěžící si zablokují prsty a začnou tahat v opačných směrech (či spíše tlačit), dokud jeden z nich neselže,“ popisuje list.

Přesvědčivější popis přinesl deník SdZ z loňského mistrovství Bavorska. Archaické, tradiční, trochu krvavé a úplně bez žen: dobrých 150 prstových šlapáků bojovalo v Miesbachu o titul bavorského šampiona. Jde o sílu. Hlava na hlavě. Hořčík na ruce jako při lezení. Někdy druh pádu, ale ne přes skalní stěny, ale jen přes zadní část stoličky.

Těžká oprava kříže na hoře.
Od sousedů: Osud vrcholového kříže

Podle alpského zvyku si muži měří sílu hákováním prstů. Pokud se slabší poddá nebo pustí, vítěz padá dozadu, držen „chytačem“, aby se vyhnul nehodě. Povel rozhodčího: „Obě šlapky skončily… tah!“ Kdo přetáhne druhého přes stůl - nebo okraj stolu - vyhrává. Soupeří se jako ve vzpírání v různých třídách: lehké, střední, lehké a těžké váze. Předtím jsou na řadě mladí a senioři, nejstarším je kolem 80.

Šlapky se rozcvičují expandery, někteří si fénují prsty - aby byly suché a kožený kroužek, do kterého si zaháčkují prsty, jim nesklouzl. Jinak se kůže snadno odtrhne.

Harry Potter "čaruje" v Mnichově.
Od sousedů: Harry Potter v Mnichově

S koleny opřenými o speciálně vypolstrovaný okraj stolu visí soupeři navzájem spojeni koženým kroužkem. Tělo se chvěje námahou, svaly se napínají při pokusu vytlačit soupeře přes okraj stolu. Chce to ale sílu, rychlost, techniku ​​a - "velmi zásadně: mozoly". Prostředníčky dlouholetých šlapek zdobí milimetr tlusté mozoly…

Ale dost popisování. Tohle se musí vidět.

Vlak do Prahy přeplnili fandové

Protože nikdo nechtěl přes opakované hlášení vlakvedoucího vystoupit, byl přeplněný regionální vlak na nádraží ve Schwandorfu částečně vyklizen spolkovou policií, informoval DK. V akci bylo více hlídek místní inspekce. Vysadily asi stovku cestujících, kteří pak mohli pokračovat náhradní dopravou a následujícími spoji. „Podle policie se jednalo převážně o návštěvníky koncertu a hokejového utkání mistrovství světa Slovensko-Německo,“ napsal DK.

Otcové děti taky moc nehlídají

Tátové v Německu opatrovali děti ve vlastní domácnosti v roce 2022 průměrně jednu hodinu a 19 minut denně. Deset let předtím to ještě bylo 51 minut. Přes tento nárůst se dětem věnovali pořád ještě výrazně méně než matky - ty s nimi trávily v roce 2022 průměrně 2:18 hodiny denně, tedy zhruba o hodinu víc.

V Německu přivedlo na svět 21 % matek tři a více dětí. Současně zůstává každá pátá bez vlastních potomků. V roce 2022 mělo své děti 20,3 milionu žen ve věku od 15 do 75 let. 64 % všech žen této věkové skupiny porodilo alespoň jedno - 33 % jedno, 47 % dvě, 21 %, tedy každá pátá, už zmíněné tři nebo více ratolestí. Čísla zveřejnil úřad z mikrocensu ke Dnu matek 12. května. Největší bezdětnost je ve velkoměstech Hamburk (29 %) a Berlín (24 %) a v regionu Střední Franky (25 %).

Úřad podporuje kvalitu médií

Mediální úřad „KommAustria“ rozdal poprvé celkově 20 miliony eur dotovanou podporu kvalitní žurnalistiky pro tištěná a onlineová média. Z toho připadlo kolem 2,3 milionu eur, tedy víc než desetina všech prostředků, na Kronen Zeitung. Přidáme-li k tomu Österreich/OE24 a Heute, připadají na tři největší bulvární média skoro čtyři miliony eur, pětina všech prostředků.

Za „Kronen Zeitung“ následují „Kurier“ (asi 1,6 mil. eur) a „Kleine Zeitung“ (1,4 mil.). „Der Standard“ si přišel na asi 1,1 milionu, OÖN dostaly 590 583,39 eura novinářské podpory a pro obsahovou mnohotvárnost 97 988,70 eura. 15 milionů eur připadlo na podporu "kvalitní žurnalistiky". Její výše se počítá podle počtu smluv uzavíraných podle kolektivních smluv nebo podobných dohod pevně zaměstnaného personálu. Dále se z ní vyplácí další vzdělávání, podle nás také poněkud nečitelná podpora mediální kompetentnosti, podpora zařízení sebekontroly, činnosti tiskových klubů a podpora mediálního výzkumu.

Rakouských orlů mořských přibývá

Před 25 lety byli orli mořští v Rakousku pokládáni za vyhynulé. Momentálně jejich populace vyrostla díky evropské ochraně na asi 70 hnízdících párů. V rámci programu rakouské WWF byly letos čtyři mladé kusy v Dolních Rakousích a v Burgenlandsku vybaveny vysílači GPS/GSM, které vysílají důležité informace například o letových cestách a chování párů. Tak krátká studie ukázala, že tito orli se obzvlášť často zdržují v chráněných oblastech Natura-2000, řekl expert WWF Christian Pichler. V Rakousku narození orli nyní hnízdí kromě jiného v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku.

Školáci se zakázanými dárky

Spolková policie zastavila ve čtvrtek na hranicích český autobus a u šesti školáků ve věku 18 a 19 let vracejících se z výletu našla nepovolené "dárky" - šest boxerů, jeden joint a a jeden japonský škrtič "nunčaku". Bus jel z Prahy do Amsterdamu. Policie v něm ucítila marihuanu a mnozí ze 45 žáků vypadali dezorientovaně. "Noční kontrola na dálnici 6 u Waidhausu trvala proto dvě a půl hodiny," uvedl DK.