Mladší se asi po hodině sám vyprostil a bez výstroje sestoupil k horské stanici, odkud mohl v 15.40 vyslat tísňové volání. Záchranný vrtulník ho dopravil do nemocnice v Lienzu. 40letého, vybaveného airbagem, našli zasahující pomocí lavinového vyhledávače asi dva metry hluboko a v 17.10 ho vyprostili. Přes oživovací pokusy zemřel ještě na místě.

Vědkyní roku je ledovcová badatelka

50letou Andreu Fischerovou z Innsbrucku vyhlásil klub vzdělávacích a vědeckých novinářů rakouskou Vědkyní roku 2023, píše Volksblatt. Zastupující ředitelka institutu interdisciplinárního výzkumu hor rakouské Akademie věd v Innsbrucku ocenění převzala dnes ve Vídni za vědeckou práci, ve které léta sleduje masivní odtávání ledovců v Alpách. Klub vyhlásil cenu potřicáté. Oceňuje vědce, kteří svou profesi prezentují veřejnosti srozumitelně.

Protesty zemědělců blokovaly hranice

Celoněmecké protesty zemědělců proti úsporným opatřením vlády pocítili dnes i Češi - silnice za humny byly totiž blokovány traktory, kamiony atd. V Bavorsku se po pohybu daly tisíce traktorů, na řadě míst byly silnice průjezdné jen v jedné stopě, na čas byly blokovány dálniční přípojky. U Selbu (okr. Wunsiedel ve Smrčinách) zemědělci položili ráno na příjezdu na A93 slámu, hnůj a siláž v tak silné vrstvě, že se tudy podle mluvčí policie nedalo jezdit a vozovka musela být vyčistěna. U Brandenburské brány v Berlíně napočítali v 10 hodin 566 traktorů, kamionů, transportérů, návěsů a asi 550 protestujících.

Požár v kuchyni v ulici J. Štursy v Budějovicích.
V Nemanicích hořel byt. Kuchyni zničil požár trouby

Na řadě škol v Bavorsku byla nařízena výuka na dálku, resp. žáci, kteří nepřítomnost ohlásili, byli omluveni.

Z Freyungu vyjela kolona na dlouhé korzo směrem na přechod Phillipsreut ve čtyři hodiny v noci.

Do toho německé odbory ohlásily od středy vícedenní stávku strojvedoucích a vedení ÖBB doporučilo lidem, aby chystané cesty odložili.

Zamotaný případ mrtvé v autě

Náš web událost exkluzivně monitoroval od začátku. Od 16. ledna ji bude probírat více měsíců soud v Ingolstadtu. Rozsudek by měl vynést v květnu. Slyšet má skoro 200 svědků.

Mrtvá žena nalezená v parkujícím autě se ukázala být dvojnicí a stala se podezřelou. Před soudem v Ingolstadtu ale stane ta pravá… Němka iráckého původu je obviněna, že po nesvárech její rodiny s rodinou bývalého přítele chtěla zmizet a předstírala svou smrt. Přes sociální sítě našla kontakt ke 23leté ženě z Eppingenu, která jí byla podobná a mohla ji mezi nebožtíky "zastoupit".

Zkoušela ji různými sliby vylákat k setkání. V srpnu 2022 za ní jela do Eppingenu s 24letým známým Kosovanem. Nakukala jí úpravu v kosmetickém studiu zdarma, aby pro něj mohla dělat reklamu.

Vyjeli ve třech do Ingolstadtu a na cestě v lese ji usmrtili 56 bodnutími nožem. Autem obžalované pak mrtvolu dovezli do města a vůz s ní zaparkovali. Po nálezu bylo předpokládáno, že mrtvá je onou Ingolstadtkou… Už druhý den byla údajná oběť zatčena jako podezřelá a její přítel taky.

Vedle obžaloby z této společné vraždy je žena obviněna z najmutí muže k usmrcení bratra jejího bývalého partnera. Dala mu zálohu 5000 eur, on ale "úkol" nesplnil. Je s ním vedeno samostatné řízení.

Spolubžalovaný měl dále zkoušet přemluvit ve vazbě spoluvězně k usmrcení svědků v případu zavražděné dvojnice z auta. Ten to ale odmítl.