Loni ubylo 100 872 bavorských katolíků

V minulém roce vystoupilo z katolické církve v Bavorsku 100 872 věřících, tedy výrazně víc než v roce 2020 (kolem 66 300) a 2019 (asi 78 300). Největší úbytek zaznamenaly arcidiecéze Mnichov a Freising - 35 323, pak Augsburg (19 884), Řezno (14 013) a Bamberg (10 261). V pasovském biskupství vystoupilo 5703 katolíků. V Bavorsku celém jich tak zůstává asi 6,02 milionu.

Mnichovský generální vikář Christoph Klingan řekl, že u nich vystoupilo nejvíc věřících od zavedení církevní statistiky v sedmdesátých letech.

V celé SRN se k církvi v roce 2021 otočilo zády rekordních 359 338 katolíků.

Plešné jezero
Nejkrásnější výlet Šumavy: Na Třístoličník a Plechý, užijí si i milovníci vlaků

Sedm let mladému převaděči

19letý Lotyš dostal u soudu v Eisenstadtu sedm let odnětí svobody za převaděčství a ublížení na zdraví s následkem smrti. V jeho malé dodávce našli loni v říjnu na rakousko-maďarské hranici u Siegendorfu dva mrtvé běžence. Obžaloby z vraždy ho soud zprostil, ačkoliv přiznal povědomost o tom, že 30 uprchlíkům, které uzavřel na osm hodin jízdy bez přestávky v nákladovém prostoru, se nedaří dobře.

Běženci na něho čekali 19. října 2021 v lese na hranici mezi Srbskem a Maďarskem, vysvětlila žalobkyně. Měli být rozděleni do dvou vozidel, protože druhé ale nepřijelo, byli naskládáni všichni do jednoho, bez jídla a pití. Už po zhruba dvou hodinách byl kyslík v prostoru spotřebován. Běženci vytrhali obložení dveří, klepali a křičeli, aby řidič zastavil, že umírají. Když transportér zastavili vojáci bundesheeru na zelené hranici u Siegendorfu, uprchlíci z něj doslova vypadli. Dva Syřané už byli mrtví, udusili se. 19letý řidič utekl, ale dva měsíce nato byl zadržen v Lotyšsku.

Podle obžaloby je součástí velké převaděčské organizace, jejíchž 19 členů bylo odsouzeno v dubnu. U něho mělo jít o první cestu. Řidičák neměl, pracoval v pizzérii a nejspíš doufal v rychlejší peníze, řekla žalobkyně.

U soudu řekl, že nevěděl o naložení 30 běženců do vozidla, že jeho nákladový prostor je vzduchotěsný a cesta může trvat tak dlouho. Křik přepravovaných slyšel, ale nerozuměl a domníval se, že mluví se dvěma migranty, kteří z nedostatku místa seděli u něho v kabině jako spolujezdci. Později mu řekli, že je lidem uvnitř špatně. Nepomyslel si ale, že zemřou… Nakonec prý zavolal šéfovi, že situace je kritická a lidé sotva mohou dýchat. Ten mu ale měl říci, že je to jedno a že má jet dál. Že dva lidé zemřeli, se dozvěděl až při zatýkání.

Jeden z přepravovaných Syřanů vypověděl, že do vozidla nastoupili po třech, čtyřech dnech v lese. Po třech, čtyřech hodinách zjistili, že už nemají vzduch. Křičeli anglicky a arabsky, tloukli na přepážku kabiny řidiče a na dveře, telefonovali převaděči, který cestu organizoval. Řekl jen, aby ještě chvíli počkali.

Soudní znalec k obětem řekl, že se udusili už více hodin předtím, než byli nalezeni. Ovlivnila to jejich pozice v prostoru a jejich špatný zdravotní stav. 37letý zesnulý byl podvyživený a měl vrozené choroby plic, 33letý měl rovněž podváhu a začínající zápal plic.