Podle listu v malém areálu začal pracoval před týdnem. "Byl velmi motivovaný a plný chuti," říká provozovatel vleku Andreas Pilsl. V kritický den byl jako první kolem 8.40 hodiny u vleku v údolí a chtěl odhrnout sníh, který v noci napadal na disk vleku. Nikdo jiný dole nebyl, skupina měla poradu na horní stanici. "Odtud jsme aktivovali vlek na pomalý provoz, abychom se podívali, jestli všechno funguje," pokračuje Pilsl. "Muž, který zařízení spouštěl, nevěděl, že v údolí na něm pracuje Tomáš. Ten vylezl na konstrukci, aby disk vleku uvolnil od sněhu. Možná zapomněl zařízení předtím deaktivovat…"

Když se dal vlek do provozu, zamáčkl Tomáše mezi disk a pilíř vleku. Pilsl, který poblíž obsluhoval sněhové dělo, nehodu viděl a hovoří o tom, že jím otřásl pohled nešťastníka. "Den předtím jsme mluvili o důležitých bezpečnostních opatřeních…," pokračuje.

Na pomoc rychle přijelo sedmnáct hasičů, Červený kříž a vrtulník záchranné služby, ale už bylo pozdě…Státní zastupitelství zahájilo šetření zaměstnance, který vlek spustil, pro usmrcení z nedbalosti, ale nevyloučilo, že chyba mohla být i u Tomáše, dodává list.

Vleky v Kirchschlagu se v poledne znovu rozjely.

Segway jako vozíček

Elektrotechnik Lukas Rigler z Waldhausenu ve Strudegau vymyslel rolátor o jedné ose na základu použitého segwaye. Ten prodal pacientovi s roztroušenou sklerozou, který si umanul samovyvažující se zařízení tak adaptovat, aby na něm mohl jezdit vsedě, píší OÖN. Opakovaně se na možnosti ptal i Riglera, a ten se toho chopil.

Po půl roce měl prototyp a představil jej na veletrh mobility v Düsseldorfu. Velký zájem ho "popohnal", s inženýrem Dominikem Lorenzem po čtyřech letech řešení otázek hlavně softwaru řízení, nastupování a sestupování vyrobili první produkt. Dosahuje rychlosti až 15 km/h. Zdá se, že zařízení bude hitem, letos jich dodají 200, hlavně do Německa a Beneluxu, příště mají být naloděny i do Austrálie…

close Vozítko pro sportovní invalidy? info Zdroj: Deník/OÖN/privat zoom_in Vozítko pro sportovní invalidy?

Firma zaměstnává zatím devět lidí a tím vyčerpali kapacitu své dílny. Teď Rigler hledá investora, který by produkci "Hossů" podpořil. Na snímku testuje výrobek redaktor OÖN Bernhard Leitner. Foto: Deník/OÖN/privat

Podmínky mladým násilníkům

Zemský soud v Linci uložil tresty dvěma 16letým Rakušanům a 14letému Rusovi, kteří zbili dva kumpány ze žhářského útoku na policejní auto 27. listopadu v Ebelsbergu (náš web informoval). Čin, kterým prý chtěli přimět k mlčení další ze skupiny, doznali. Natlačili poškozené na zeď podchodu a zranili údery pěstmi a kopanci. Jeden ze 16letých útok natočil a hrozil, že je znovu zbijí, pokud by prozradili jména členů bandy. U soudu vysvětloval, že nechtěl, aby kamarádi "seděli" jako on teď - chce to prý vzít na sebe a nezatahovat do toho jiné. Nejmladší stíhaný, který se jediný doznal už na začátku vyšetřování, řekl lapidárně, že bili, ale s útiskem nechtěl mít nic společného.

Soud jim uložil odnětí svobody na sedm a šest měsíců podmíněně za ublížení na zdraví a útisk. Musejí také společně zaplatit 297 eur za nové brýle a 500 eur bolestné jednomu ze zraněných.

Vůdce bandy, který prý chtěl o silvestru napadnout molotovými koktajly policejní strážnici, a žháře z Ebelsbergu budou soudit zvlášť.

Koloniální lup v muzeu

Etnologické Muzeum pěti kontinentů v Mnichově našlo ve svých sbírkách asi 50 objektů, které možná pocházejí z koloniálních loupeží, napsal DK. Zatím nejasný je původ dřevěného sloupu modrého jezdce - v předpokládané zemi původu, v Kamerunu, je pátrání vzhledem k poměrům podobným občanské válce obtížné a částečně nemožné, píše DK.

Původ asi 200 objektů ze sbírky Maxe von Stettens zjišťovali Albert Gouaffo z Univerzity Dschang a Karin Guggeisová z Muzea pěti kontinentů od listopadu 2019. "Nálezce" velel v Kamerunu koncem 19. století koloniálním jednotkám německého císařství a muzeu věnoval řadu předmětů. Podle současného stavu věci se do Stettensova držení dostaly některé věci v rámci vojenské akce, tzv. trestné expedice, sdělilo muzeum. Jiné ale byly s velkou pravděpodobností získány legitimně. Co se s nálezy stane, ještě není rozhodnuto. Bavorský ministr kultury Bernd Sibler slíbil, že ty, u kterých výzkum potvrdí, že se do sbírek dostaly právně nebo eticky už nepřijatelným způsobem, vrátí.

close Najdou původ 'modrého jezdce'? info Zdroj: Deník/DK zoom_in Najdou původ 'modrého jezdce'?

K závěru projektu měli do Mnichova přijet tři vědci z Kamerunu, ale podle ministerstva zahraničí jim nemohla být udělena víza, protože nepředložili požadované podklady.

Velká loupež jde před soud

28. ledna začne v Drážďanech soud se šesti obžalovanými z krádeže historických klenotů v Rezidenčním zámku ráno 25. listopadu 2019. Dva muži tehdy vnikli do klenotnice saského muzea, barokní tzv. Zelené klenby, v níž bylo uloženo přes 4000 jedinečných exponátů, v minutové akci sekerou rozbili vitrinu a sebrali 21 klenotů se 4300 diamanty a brilianty v celkové pojistné ceně nejméně 113,8 milionů eur. Není po nich stopy. Za informace vedoucí k jejich vypátrání je vypsána odměna 500 000 eur, další milion připravili privátní milovníci umění v Berlíně.

close Místo činu. info Zdroj: Deník/DK zoom_in Místo činu.

Podle vyšetřovatelů jde o čin berlínského arabského klanu, kterému je přičítána také krádež stokilogramové zlaté mince z Bode-Muzea v Berlíně 2017. Do loňského léta byli postupně zadrženi tři bratři a jejich bratranec. Je podezření, že jim personál muzea pomohl informacemi o prostorech a bezpečnostních systémech objektu.

Proces je rozložen zatím na 64 termínů do konce října.