Další akce přijdou. 16.-17. září si odvážlivci starší 14 let opět zapádlují ve vydlabaných tykvích po jižním jezeře - v sobotu bude od 12 hodin kvalifikace, v neděli od 12 hodin finále. Rozpis říká, že účastníci musejí mít s sebou druhou sadu oblečení a musejí umět plavat. "Člun" si mohou sami vypěstovat, nebo jim jej poskytnou pořadatelé. Od osmifinále bude závod vylučovací.

Největší tykvovou polévku v Německu - v plánu je 555 litrů, tedy asi 2000 porcí - budou v Ludwigsburgu vařit pro dobrý účel 23.-24. září. 50 centů z prodeje každého talíře bude věnováno na sociální projekty Helferherz v okrese. Bude-li vyjeden celý hrnec, pořadatelé doplatí za každý talíř dalších půl eura.

1. října tu bude mistrovství Německa ve váze tykví a 8. října dokonce mistrovství Evropy. Pořadatelé burcují: bude překonán světový rekord 1226 kg? (www.kuerbisausstellung-ludwigsburg.de)

Budou zmenšovat vrcholové kříže?

Kříže na hornorakouských horách dělají starosti "opatrovatelům", alpským klubům. Jejich "opotřebovanost" je kvůli počasí stále větší a udržování těžší a dražší, píší OÖN.

Město lidem, lidé městu v Českých Budějovicích v srpnu 2023.
Festival Město lidem, lidé městu je tady. Podívejte se, co všechno nabízí

Zemský předseda alpského spolku Thomas Poltura potvrdil, že ty existující mají zůstat, ale nelze vyloučit jejich "redimenzování". Poukázal na dlouho existující základní zásadu spolku, že z důvodu ochrany přírody nelze budovat žádné nové chaty a horské cesty. Později bylo rozhodnuto nestavět vrcholové kříže na dalších horách, ale udržovat ty nynější. K tomu Poltura podotýká, že jejich udržovatel ručí za jejich bezpečnost. Ta musí být řádně přezkušována kvalifikovanou osobou. Alpské svazy jsou tak konfrontovány s enormními náklady. Statika, ukotvení a osazení nových křížů má dnes jiné náklady, ale pro údržbu nejsou žádné předpisy. Navíc vlastníci pozemků míní, že kříže přitahují na hory ještě víc lidí, a už dlouho požadují pronajímání vrcholů…

Linec má novou adventní atrakci

Čtyři měsíce před Vánocemi město už plánuje advent. Jako novou atrakci představilo "Hop-on-hop-off" vánoční vláček, který má jezdit mezi pěti lineckými vánočními trhy, městskými na Hlavním náměstí a ve Volksgarten, a privátně organizovanými na Farním náměstí, u dómu a ve Stiegl-Klosterhofu.

Tuto roli převezme Linzer City Express provozovatele Bernda Geigera, lidmi nazývaný Žlutý vlak. Vánočně dekorovaný s Geigerem u řízení se bude točit v půlhodinovém taktu mezi tržišti a vozit lidi bezplatně.

Žlutý vláček bude objíždět linecké adventní trhy.Žlutý vláček bude objíždět linecké adventní trhy.Zdroj: OÖN

"Švarcnberský" letos naposledy

Na plavebním kanálu v Iglbachu-Ježové se bude v sobotu 2. září letos naposledy plavit dřevo "postaru". Putování s plavcem Gerhardem Stockingerem vyjde ve 12.30 z parkoviště Oberhaag, v doprovodném programu vystoupí mj. folklorní soubor Libín-S z Prachatic od 13 hodin. Ve 14.30 má začít ukázkové plavení. (www.boehmerwald.at)

… A napřesrok zase!… A napřesrok zase!Zdroj: DK

Covidová léta "zapijí"

Před dvěma roky měl "čepicový kuchař" Philip Rachinger (Genießerhotel Mühltalhof) zákazů plné zuby a s přáteli kuchaři a vinaři se spolu s bio-pivovarem v Neufeldenu rozhodli nechat "bláznivé léto 2021" odeznít. Uspořádali k tomu slavnost, která podle něho měla "brutální úspěch", sjelo se k ní odhadem 400 hostů ze všech spolkových zemí.

Jen pařez zůstal po dubu v Dobrovodské ulici. Strom se kácel ve vegetačním období, ale v havarijním režimu, protože byl napaden dřevokaznými houbami.
Dub na rušné budějovické ulici šel k zemi. Ale s povolením

Letos 9. září bude mít druhý ročník se stejným konceptem. "Uzavřením různých lokálů a z toho vyplývajících prázdných míst v centru Neufeldenu se našlo mnoho zajímavých starých plácků ,s duší´ a mladí podnikatelé na ně vnesou 9. září zase život. Od 13 do 20 hodin budou na sedmi stanovištích vařit kuchaři a kuchařky z Kodaně a Curychu. V akci budou také vinaři a domácí Bio-pivovar podpořený salcburským Trumer Bierem. O muziku se přes den bude starat místní kapela "Strawanza", večer techno Tattu Tatta Glubu a Zanshin. A má vystoupit i Healthy Boy Band kuchařů, ke kterému patří i Philip Rachinger. O Healthy Boy Bandu rakouské zdroje píší, že se vždy pohybuje v zóně kreativního konfliktu mezi kvalitním jídlem a „trash foodem“, klasickou gastronomií a performance artem. ..

Málem udupal trafikanta

63letý majitel trafiky v Prátru jel 4. ledna metrem z práce domů. Protože 21letý mladík, vedle kterého si našel místo, seděl vysloveně rozkročmo, požádal ho, aby zaujal jinou polohu. Když prosbu opakoval, kluk ho opakovaně a bez varování udeřil pěstí do obličeje. Poškozený ztratil vědomí a zůstal ležet na zádech na podlaze. Kamera podzemky pak zachytila, že mladík se nad seniorem rozkročil a opakovaně ho kopl do hlavy, plnou silou také do hrudní kosti. Poškozený utrpěl těžká zranění, otřes mozku s déle trvajícím výpadkem paměti, zlomeniny hrudní a klíční kosti, prvního žebra a nosu. Útok skončil po zásahu jiného cestujícího.

Psychiatr shledal u útočníka závažnou poruchu osobnosti. Bez terapie při odnětí svobody by se muselo počítat, že spáchá další trestné činy s těžkými následky. Obžaloba z pokusu o vraždu ho dále viní z toho, že 29. a 31. prosince bezdůvodně zlomil pěstí nosy dvěma mužům - prvnímu proto, že mu nedal cigaretu, druhému, protože byl zrovna na stejné zastávce autobusu…