Tři čtvrtiny z toho přinesl prodej 247 000 e-kol (meziročně plus 36 %). Ta pokryla 49 % veškerého odbytu. Za rok si lidé koupili o 89 % víc nákladních e-kol, celkem 4200. Průměrná cena za bicykl se loni zvedla skoro o třetinu, na 2751 eur.

50 let od úmrtí Picassa

Půl století od smrti Pabla Picassa oslaví na celém světě muzea výstavami. Mj. s otázkou, jak to s ním je po#MeToo, hnutí, které by dnes jistě rozpoutalo hon na jeho výrok jako "Pro mne jsou jen dva druhy žen - bohyně a rohožky"…

#MeToo změnilo pohled i na Picassa. Cécile Debrayová, ředitelka Picassova muzea v Paříži, jubilejní výstavu doprovodila přehlídkami tvorby současných umělců, která mají Picassovo dílo nově interpretovat. Afroameričanka Faith Ringgoldová jej mj. konfrontuje diskriminací černých žen, Pierre Moignard se střetává s jeho erotickými kresbami.

Na ilustračním snímku města Lince "úřaduje"  radní Dietmar Prammer pod Ars Electronica Centerem, kde bude první volná plakátovací plocha.
Od sousedů: Klopotná cesta Lince k plakátům od každého

Jablkem sporu je Picassův obraz Dora a Minotaurus z roku 1936. Je na něm monstrum s hlavou býka a tělem lidské bytosti ukájející se na ženě, Doře Maarové, tehdejší Picassovy múzy a milenky, oslavované fotografky z kruhu surrealistů.

Deník Donaukurier na okraj složitého vztahu malíře a žen poznamenává, že ze sedmi partnerek, které s ním oficiálně sdílely život, dvě spáchaly sebevraždu a dvě propadly depresím. "Jediná, která dokázala ho opustit, byla Françoise Gilotová, která v roce 1965 v knize Život s Picassem malíře popsala jako náladového muže, který dělá těžký život každému, kdo s ním žije."

Zloděj - Ilustrační foto
Od sousedů: Podle oznámení o pohřbech vykrádal byty pozůstalých

Příběh Dory Maarové sepsala Chorvatka Slavenka Drakulićová v knize Dora a Minotaurus (do češtiny byl v roce 1992 přeložen výbor z jejích esejů Jak jsme přežili komunismus). "Obraz ztělesňuje bestialitu člověka a smrtelné rány, které způsobuje láska. V opravdovém životě je Picasso sám tím monstrem, které ženy ničí a dohání je k šílenství," píše Drakulićová.

Porodivší osoba místo matky?

V televizní Tagesschau nahradili v online pořadu o chystané zvláštní dovolené po porodu slovo "matka" výrazem "entbindende Person," tedy volně řečeno porodivší osoba. V Německu to vyvolalo vzrušené debaty.

Bavorská kabaretiérka Monika Gruberová na instagramu reagovala: "Ptám se, kdy konečně víc lidí pozná, že celý tenhle ,genderový trhanec´ (slovo, kterým se označují nesmysly nebo nepovedené a zbytečné věci - pozn. red.) hluboce znevažuje ženy. Já nejsem žádná matka. A můžu ještě vůbec říci, že jsem žena? - Jsem genderově fluktuativní osoba s nepoužitou dělohou…" Její video zakrátko dostalo skoro 32 000 liků.

U Malého jezu. Pohled na nosníky nového mostu. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Výměna mostu u Maláku. Podívejte se

Veřejnoprávní stanice ARD vysvětlovala, že dotčená formulace je z návrhu zákona ministerstva pro rodinu "o rodinném startu" se spravedlivým rozdělením péče o děti a domácích prací. V textu stálo: Partner nebo partnerka porodivší osoby má mít v budoucnu dva týdny volna po porodu. Později ministerstvo vysvětlovalo, že nešlo o pojem z návrhu zákona, ale že byl zvolen takový, který by nikoho nediskriminoval. Tagesschau artikl pozměnil a užil přece pojem "Mutter".

Král chystá korunovační večeři

Král Charles III. (74) pozval hosty na večeři s přenocováním na zámek Windsor. Je mezi nimi trenér anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate s chotí a někteří další prominenti, například šéf opozice Keir Starmer. Charles tak navázal na velikonoční tradici své loni zemřelé matky královny Elizabeth II.

Ramses v Paříži

V pátek 7. dubna byla v Grande Halle de la Villette v Paříži zahájena výstava „Ramses a zlato faraonů“. Je věnována Ramsesi II., narozenému kolem roku 1305 př. n. l. a zemřelému kolem roku 1213 př. n. l.. Vládl podle záznamů nejdéle, 67 let.

Očekává se, že by výstava mohla změnit rekord Tutanchámonovy přehlídky v Paříži v roce 2019, která přilákala kolem 1,4 milionu lidí. Už před zahájením bylo prodáno přes 145 000 vstupenek na Ramsese. Potrvá do 6. září.

Ramses opět v Paříži.Ramses opět v Paříži.Zdroj: Zdroj: Donaukurier

Výstava byla k vidění už v San Francisku a v Houstonu, ale sarkofág Ramsese II. bude jen v Paříži - jako dík a uznání, jak řekl začátkem týdne při jeho odhalení velvyslanec Ehab Ahmed Badawy. Připomněl, že v roce 1976 byla 3000 let stará mumie ošetřena francouzskými vědci před přibývajícími plísněmi. Tehdy sarkofág "Krále králů" byl přijímán ve Francii s poctami pro státní šéfy - s rudým kobercem a pompou. Bylo to poprvé, kdy sarkofág Egypt opustil.

V Paříži bude prezentováno přes 180 objektů, mezi nimi královské masky, sochy a šperky. Poprvé mimo Egypt budou viděny mumie koček, krokodýlů a mungů, objevených nedávno.

Po Paříži bude výstava v Sydney.

Hollywood je starý sto let

Obrovská písmena "Hollywood" na pahorcích Mount Lee na kraji Los Angeles jsou už sto let stará. Přístup k nim je zakázán pod hrozbami zatčení, pokut a napadením chřestýši a pumami… Přesto příležitosti natočit si písmena vysoká třináct a široká až dvanáct metrů zblízka málokdo odolá.

V roce 1923 natahali dělníci s pomocí oslů materiál ze starých telefonních sloupů a kusů plechu do těžko přístupného terénu. Stavba stála 21 000 dolarů.

Hollywoodu je sto let.Hollywoodu je sto let.Zdroj: Zdroj: DK

Nápis v noci rozzářilo 3700 žárovek. Roku 1932 spadla mladá nezaměstnaná herečka Peg Entwistle z písmene H a zahynula - to je jediná sebevražda z nápisu v historii. Na konci 40. let byla konstrukce sanována a poslední čtyři písmena odmontována - spekulanti s pozemky roku 1932 nápis při instalaci natáhli o koncových zbytečných "land"…

V roce 1978 prošel nápis faceliftem - šéf Playboye Hugh Hefner zaplatil nové Y, šokový rocker Alice Cooper daroval nové O… K letošnímu jubileu byla písmena loni na podzim vylepšena ve vícetýdenní práci 1500 litry bílé barvy.