Zvyk pochází z roku 1641, je tedy už 381 let starý. Od roku 2014 je součástí nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Slaví se každým rokem čtvrtou postní neděli. Místní folklorní skupiny a ženy se zlatými čepci se sejdou v devět hodin u městského kostela a v průvodu s hudbou projdou na náměstí. Po krátkých proslovech pak členové spolků rozdají zdobené pečivo ve tvaru srdcí občanům.

Původ zvyku se odvozuje od Bratrství Těla Kristova, založeného ve Gmudenu v roce 1641 k prohloubení náboženského života v obci, které existovalo až do 18. století. O čtvrté postní neděli byla na shromáždění společnosti utvrzována věrnost víře a bratrské lásce. Po zániku bratrství ztratil zvyk náboženské kořeny a po druhé světové válce stoupl zájem o "stvrzování lásky" formou zdobeného pečiva. Od roku 1977 navštěvuje krojovaný spolek „Traunseer“ na závěr neděle také nemocnice, domy seniorů a sociální zařízení města, aby tam pacientům, personálu a obyvatelům rozdal svá srdíčka. Od roku 2009 chodí skupiny po obecných školách a vysvětlují žáčkům zvyk.

Proplave celý Dunaj?
Od sousedů: Chce proplavat Dunaj. Za dva měsíce 2700 kilometrů

Rakušané pro Ukrajinu

Benefiční akce „Streetfood & Drinks for Ukraine“ hospodských z vnitřního Lince vynesla v neděli 40 000 eur. Ty byly předány iniciativě Support Ukraine Now Upper Austria.

Od začátku března shromažďuje Volkshilfe OÖ na zakázku zemské vlády ve svých 22 prodejnách věcné dary. Aktuálně už osm plně naložených tahačů dorazilo do cíle na ukrajinské hranici, pět dalších vyjede v nejbližších dnech. Celkově už bylo kolem 150 tun věcných darů z Horních Rakous rozděleno lidem v uprchlických táborech na západě Ukrajiny, v Rumunsku a v Moldavsku, řekli předseda Volkshilfe Michael Schodermayr a ředitelka Jasmine Chansriová. O distribuci v místech se starají místní partnerské organizace.

Konipas nepřežil... Ilustrační foto.
Od sousedů: Mazali zábradlí superlepidlem, přilepené ptáky museli utratit

Ortodoxní Ukrajinci v domě papežova bratra

Bývalý dům Georga Ratzingera, staršího bratra emeritního papeže Benedikta XVI., v Řeznu má nové nájemníky, rodinu ortodoxního kněze z Ukrajiny, napsal Donaukurier. Ruslan Denysiuk uprchl se třemi dětmi, těhotnou ženou a její babičkou před válkou do Bavorska. Kromě nich se do domu, který je od Ratzingerovy smrti v roce 2020 prázdný, přistěhovali i další ukrajinští běženci.

Když se v místě rozšířilo, že sem přijdou uprchlíci z Ukrajiny, zvedla se velká vlna solidarity, napsalo biskupství ve svých zprávách. Lidé snášeli oblečení, nábytek, nádobí, hračky pro děti, to nejdůležitější poskytli i pro očekávané nejmladší, píše DK. Nové sousedy navštívil v úterý také biskup Rudolf Voderholzer.

Vrabec polní.
Od sousedů: Kosmetický chirurg nedostane odškodné od fotbalisty

V Mnichově se nemarodí

Pracující v okrese Mnichov byli loni nejméně nemocní v celém Německu, napsal DK. V průměru stonali 9,1 dne. V celém Bavorsku to bylo 12,6 dne, po Bádensku-Württembersku nejméně. Celoněmecký průměr byl 14,6 dne.

Princové ve při

DK popisuje soudní spor o zámek Marienburg u Hannoveru. Ernst August Prinz von Hannover (68) chce vzít zpátky darování této nemovitosti svému synovi "kvůli hrubé nevděčnosti".

Okresní soud původní termín jednání o čtyři měsíce posunul, když zplnomocněný právní zástupce obou stran smlouvu vypověděl.

Zámek chce taťka dárce zpátky…Zámek chce taťka dárce zpátky…Zdroj: Deník/DK

Hlava starého šlechtického rodu Welfů, Ernst August, manžel princezny Caroline von Monaco, požaduje navrácení Marienburgu, sídla Calenberg a knížecího paláce Herrenhausen v Hannoveru. Odůvodňuje to kromě jiného "hrubou nevděčností" obdarovaného Ernsta Augusta Erbprinze von Hannover, jeho neoprávněným obohacením a ztrátou podnikatelského oprávnění.

DK píše, že v roce 2019 se rodina dostala do titulků, když Ernst August junior chtěl upadající zámek Marienburg prodat za jedno euro do obecné správy dolnosaské vlády - proti vůli svého otce. Po jeho námitce z plánu sešlo, zámek a inventář dostala nadace.