Službu nastoupilo 15 544 záklaďáků. Důvody neschopnosti byly především malá fyzická zdatnost kvůli nadváze a malá psychická odolnost. Situaci ve stavu částečně "odpružila" dobrovolná vojenská služba žen, k níž se od zavedení v dubnu přihlásilo 212 zájemkyň. 149 složilo přijímací zkoušky a 126 už nastoupilo, nebo dostalo povolávací rozkaz.

Plně zaměstnané Caritas

Týmy zimní pomoci v tísni služby Caritas v Rakousku jsou v trvalém nasazení. Klaus Schwertner, ředitel této složky arcidiecéze ve Vídni, říká: "Pro všechny, kteří nyní ještě spí na ulicích, může být chladno životu nebezpečné. Naším mottem musí tedy dál být: Čím větší zima, o to víc pomoci…"

Svobodomyslnou vyhodili...
Od sousedů: Učitelka jako "papežka orgasmu" nežádoucí

Organizace naléhavě prosí o věcné a finanční dary, bez kterých by velkou část pomoci poskytovat nemohla. Základní zimní balíček pro potřebné vyčísluje na 70 eur k pořízení kvalitního spacáku a sedmi teplých jídel. Ve Vídni Caritas zřídili pět sběrných míst na teplé deky, zimní bundy, dlouhé spodky a silné ponožky. Věci mohou být také doručeny na otevřené věšáky před "ziegenshopem" Caritas na Wiener Mariahilfer Straße. Mrazivé teploty posledních dnů jí vyprazdňují sklady.

Na pečovatelský domov si připlatí

Pobyt v domě s pečovatelskou službou v Bavorsku od letošního roku podražil v průměru na 2478 eura za měsíc z vlastní kapsy, o 30 eur víc než v polovině minulého roku. Mezi červenci 2022 a 2023 se zvýšil o 266 eur. I nová cena je výrazně nižší než spolkový průměr 2565 eur měsíčně.

Kdo bude královnou bílých klobás?

Začala přihlašovací fáze do 9. ročníku soutěže o Bavorskou královnu bílých klobás 2024/25. Vítězka bude nástupkyní "úřadující" královny Leny Rothkopfové, která je na snímku s bavorským premiérem Markusem Söderem.

Bude reprezentovat bavorskou kultovní uzeninu, bavorské řeznické řemeslo a tradici. Skutečně "královsky" bude působit s jedinečným žezlem, diadémem a v dirndlu designerky Astrid Söllové, předestírá DK.

Lavina. Ilustrační foto
Od sousedů: Slovák zahynul v Korutanech v lavině

Korunována bude 22. února 2024, poprvé na narozeniny bílé klobásy, v 10 hodin v Královské škole weisswurstu v Bodenmaisu. Více na www.weisswurstkoenigin.de.

Zbourali památku

Hrázděnou stavbu strhli…Hrázděnou stavbu strhli…Zdroj: DKHrázděná stavba v Rödensdorfu, městské části Bayreuthu v Horním Francku, z roku 1802 byla Bavorským spolkem pro ochranu vlasti vyhlášena Demolicí roku 2023, informuje DK. Ačkoliv byla chráněna jako stavební památka, byla loni stržena. Podle památkářů bezdůvodně… Foto pro náš web: zdroj DK

Málem zabil při opravě oken

Spolkový soudní dvůr odmítl revizi rozsudku soudu ve Würzburgu, který loni v březnu uložil za pokus vraždy jedenáct let vězení 29letému řemeslníkovi, který napadl v květnu 2022 studentku tehdy 35letou, když v jejím bytě opravoval okna. Kladivem ji minimálně dvanáctkrát udeřil do hlavy. Vedle odnětí svobody prvostupňový soud rozhodl o umístění nadále nebezpečného muže v psychiatrické nemocnici.

Za probodnutí matky půjde na terapii

Loni 3. dubna zabil 28letý Dolnorakušan v řadovém domě ve Strasshofu, kde společně žili, nejméně 30 ranami kuchyňským nožem svou 60letou matku a těžce zranil 70letého nevlastního otce, který jí příšel na pomoc. Přežil díky rychlému zákroku policie. Pokus o sebevraždu přežil i útočník.

Válečná munice pod kontrolou i ministryně.
Od sousedů: Tři Čechy zachraňovali z Grossglockneru

Dosud netrestaný činy doznal a jako důvod uvedl rozdílné světové názory. Cítil se být vylučován z rodiny, naposledy pro své postoje k očkování proti covidu. Uzavíral se u počítače a přemýšlel o "vetřelcích", svobodném zednářství a zániku světa, k čemuž také psal články. Tyto názory se zintenzivněly a hádky s matkou stupňovaly až k osudovému útoku. Na něj si ale nepamatuje.

Psychiatr u něho shledal těžkou duševní nemoc ve smyslu chronické drogové psychózy, v době činu nebyl trestně odpovědný. Asi osm let konzumuje konopí, v poslední době denně, přiznal stíhaný porotě.

Ta ho nakonec v Korneuburgu jednomyslně odsoudila k pobytu ve forezně terapeutickém centru.

Nechce milionové dědictví

Německo-rakouská sociální aktivistka Marlene Engelhornová (31) podle vlastních slov zdědila majetek, aniž pro to něco udělala, napsal DK.

Většinu peněz by proto nechtěla sama utratit a hodlá je vrátit společnosti. Jak uvedla na tiskové konferenci, rozhodne grémium založené z její iniciativy, co se má stát se 25 miliony eur. Ujistila, že nemá právo spolurozhodovat, zásadní je vyloučit účely protústavní a směřující k zisku.

Zříká se 25 milionů eur!Zříká se 25 milionů eur!Zdroj: DKSvým grémiem chce dát znamení proti nerovnému rozdělování majetku. Nejbohatší procento lidí vlastní polovinu veškerého jmění. „Vidím to jako selhání politiky," řekla. S penězi, které jí z dědictví zůstanou, chce financovat přechodnou dobu, než si začne sama vydělávat.

Podle webu její iniciativy pochází dědictví od její babičky. Marlene Engelhornová je ratolestí bohatého rodu průmyslníků.