Horský kříž v Alpách.Horský kříž v Alpách.Zdroj: DKByl sem vynesen odpoledne v den prvovýstupu, 28. července 1800. Za svítání druhý den čtyři tesaři, mezi nimi bratři Martin a Sepp Klotzové, vyrazili ze Salmhütte ho postavit. V 11 hodin kříž stál. Byl historicky druhý, po kříži na Kleinglockner, který zřídili čtyři horolezci a dva tesaři 25. srpna 1799. Rok nato požádal rakouský alpský svaz císařské úřady o povolení vystoupit na nejvyšší horu Rakouska a instalovat na ni jednoduchý kříž. 28. července 1800 bylo vykonáno.

Alpský klub si v roce 1879 našel důvod ke stavbě nového kříže - 25. výročí svatby Františka Josefa I. a císařovny Alžběty.

Plesoví pomocníci získávali zkušenosti. Na snímku jsou spolkový kancléř Karl Nehammer, Marlene Pöpplová, Samuel Rockenschaub a jejich učitel Stefan Sigmund. Zdroj: DK
Od sousedů: Žáci turistické školy na plese ve vídeňské opeře

Zhotovila ho zdarma hüttenberská železářská společnost v Klagenfurtu a tři metry vysoký a 300 kg těžký kříž postavila horská služba z Kalsu 2. října 1880 na vrchol. Ke 200. výročí prvovýstupu na nejvyšší horu Rakouska v roce 2000 kříž snesl vrtulník k restaurování, během kterého byl nahoře instalován náhradní. V srpnu 2010 ho blesk vytrhl ze zakotvení a musel být v nákladné operaci znovu fixován rakouskými horskými vůdci.

Přibývá mrtvých cyklistů

Loni zahynulo na rakouských silnicích 41 kolařů, skoro polovina z nich na e-kolech. Počet nehod se škodami na zdraví se od roku 2013 zvýšil na 69 %, nehod bez cizího zavinění přibylo 149 %. 77 % z nich nezavinila nepřiměřená rychlost, ale často šlo o nepozornost a jezdecké neumění. Alkohol, drogy a léky byly o 255 % častěji příčinou nehod. O 197 % se zvýšil počet nehod z nedodržení světel nebo dopravního značení.

Pomáhají rumunským chudým

Město Targu Mures v rumunském Sedmihradsku je od Grieskirchenu asi 830 kilometrů daleko. "Zatím co centru dominují impozantní budovy ze středověku, baroka a secese, nabízí okraj města obraz bídy," píše DK. "V jednom z mnoha romských sídlišť, které jsou v celé zemi, tu bojují lidé denně o přežití. Člověk se tu cítí, jako by byl někde ve slumu v Indii, a ne v Evropě," říká Katharina Mantlerová, ředitelka společnosti ORA International v Andorfu, která tu leta organizuje rozvojovou pomoc.

Ještě kontrola stehů, a domů!
Od sousedů: Před propuštěním z kliniky ještě kontrola stehů

Firma Kröswang z Grieskirchenu nyní pro ni ffinancuje dlouhodobý projekt kuchyně, kde nouzi trpící děti i senioři dostávají teplé obědy. A také Kröswangovi zaměstnanci pomáhají i jinak - shromáždili teplé deky a koncem ledna je předali ORA k odeslání na východ Evropy. "Vzdělávacími projekty, péčí o rodiče a sociální prací se pokoušíme dát lidem perspektivu a pomoci jim vystoupit z chudoby," pokračuje Mantlerová.

Vypustil 600 000 litrů vína

Neznámý pachatel vypustil v Castrillo de Duero ve Španělsku v jednom vinném sklepě úmyslně 60 000 litrů prvotřídního vína v odhadované ceně 2,5 milionů eur. Sabotáž zachytily bezpečnostní kamery.

Zamaskovaný muž vstoupil kolem půl čtvrté do skladu a během necelé minuty otevřel kohouty pěti ocelových tanků s vínem mj. značek Malabrigo a Horcajo.

Obří hřbitov obětí moru

Mrtví z moru…Mrtví z moru…Zdroj: DKPři stavebních pracích na novém domě seniorů v Norimberku se našly stovky obětí moru. Podle městské archeoložky Melanie Langbeinové jde o největší morový hřbitov v Německu, možná v Evropě, píše DK.

Odborníci předpokládají, že v místě je asi osm masových hrobů s víc než tisícovkou obětí. Podle nich lidé zemřeli pravděpodobně v první polovině 17. století. V letech 1632-33 tady zahynulo při morové vlně více než 15 000 lidí.

Dosud je zdokumentováno asi 800 mrtvých, řekl vedoucí prací Florian Melzer. "Kosti jsou velmi křehké, těla leží ve více řadách nad sebou, část koster je poškozena bombou, která pozemek zasáhla ve druhé světové válce. Celkově jsou ale těla mrtvých relativně dobře zachována. Částečně se uchovaly i zbytky ošacení - knoflíky, háčky a podobně." Mnozí zemřelí byli podle Melzera uloženi v pohřebních rubáších, jiní se zdáli být na místa vhozeni…