V Horních Rakousích užijí denně 80 až 100 litrů krve při nehodách. Přitom právě před dovolenými dárců ubývá, říká vedoucí centrály krve v Linci Susanne Süßnerová. Proto se snaží zásobit se před létem 15 000 konzervami. Problémem je, že jsou použitelné jen 42 dnů, uvádí před dnešním Světovým dnem dárců DK.

Lupič nocležník

Včera dopoledne byla alarmována linecká policie: před sklepním oddělením bytového domu spal neznámý muž. Hlídka ho identifikovala jako 27letého Iránce. V ruksaku měl laptop, tablet a příslušenství odcizené při vloupání do firmy.

Zloděj byl velmi agresivní, takže ho hlídka předala policejní inspekci.

Soud s fotbalistou Boatengem

V Mnichově začal dnes nový proces s bývalým německým fotbalovým reprezentantem Jérômem Boatengem, dlouholetým obráncem Bayernu a pak italské Salernitany, který nedávno přestoupil do LASK.

Loni v září Bavorský vrchní soud zrušil jeho odsouzení v říjnu 2022 za urážku a ublížení na zdraví jeho dřívější družky při dovolené v Karibiku v roce 2018 k peněžitému trestu 1,2 milionu eur pro procesní chybu (předseda senátu se podílel na rozhodnutí o námitce jeho podjatosti) a případ vrátil první instanci.

Věc se táhne už dlouho, úřední soud mu už v roce 2021 uložil peněžitý trest 1,8 milionu eur. V novém procesu má soud najít odpověď na ústřední otázku, zda Boateng napadl a urazil bývalou partnerku, nebo zda si ta všechno vymyslela ve sporu o děti, jak hráč tvrdí.

V pořadí už čtvrtý proces byl krátce po zahájení přerušen. Předsedkyně senátu Susanne Hemmerichová apelovala na Boatengovy obhájce a na státní zástupce, aby udělali dohodu o vině a trestu. Řízení běží už šest let a celou tu dobu musejí obě teď už třináctileté dcery Boatenga a jeho expřítelkyně „v pravidelných odstupech opakovaně v novinách číst, jak jejich rodiče spolu válčí před soudem”. Chtěla, aby věc konečně skončila – už kvůli dětem…

Nový rozsudek by měl padnout 19. července.

close Boateng s ředitelem LASK Gruberem. info Zdroj: DK zoom_in Boateng s ředitelem LASK Gruberem.

Na ilustračním snímku pro náš web je Boateng s výkonným ředitelem LASK Siegmundem Gruberem.

Banksyho vystavují v Mnichově

Ve čtvrtek večer byla v prostorách bývalé Galerie Kaufhof v Mnichově otevřena velká výstava asi 200 prací britského umělce Banksyho s názvem „The Mystery of Banksy - A Genius Mind“. Po světové premiéře v březnu 2021 rovněž v Mnichově ji ve 23 městech vidělo celkem přes 2,2 milionu diváků.

V Mnichově jsou graffiti, fotografie, skulptury, videoinscenace a tisky na různých materiálech, které byly reprodukovany speciálně pro tuto výstavu. Originály tedy tady nejsou, jak řekla kurátorka Virginia Jeanová ve čtvrtek. “Asi 80 procent vystavených graffiti a pracovních motivů už víceméně nejsou v originálech přístupné. Byly staženy, strženy, zničeny, posprejovány, servány ze zdi a pak za drahé peníze vydraženy,” uvádí informace k výstavě. “Většina už neexistuje,” říká také Jeanová. Cílem je proto “tato díla lidstvu vrátit”…

Skot přijel na fotbal na kole

19letý Ethan Walker z Huntly a jeho lékař Gordon Mackay pózují po jízdě na kole z Glasgow do Mnichova před britským generálním konzulátem v bavorském hlavním městě.

Walker byl loni těžce zraněn v USA při dopravní nehodě. Teď šlapal 1200 kilometrů na kole, aby viděl zápas svého národního týmu s Německem – a v doprovodu Mackaye a dvou kamarádů sbíral dary pro nemocnici v Indii. Dosud pro ni sehnal dobře 13 000 liber…

Jaho krajan Craig Ferguson zase běžel do Mnichova ze svého rodného Paisley u Glasgowa. Cestou nasbíral 35 000 liber pro dobročinnou organizaci činnou pro psychické zdraví mužů. Měl do Mnichova dorazit den před zahájením mistrovství.

Sesterská výprava na sever

Sestry Malou Traina (vlevo) a Phelia Müllerová (24 a 22 let) z Harzu urazily pěšky nebo na kole 2650 kilometrů k severnímu polárnímu kruhu.

close Sestřičky na cestě k polárnímu kruhu. info Zdroj: DK zoom_in Sestřičky na cestě k polárnímu kruhu.

Odstartovaly ve Wasserlebenu u dánské hranice. Denně je budík budil většinou kolem 4.30. Přivázaly věci na kolo a vyrážely. Denně urážely kolem 80 kilometrů, nejprve Pfelia dvacet, pak Traina taky dvacet, následovalo 40 km společně na kole určeném vlastně pro postižené. Cestovaly 35 dnů. Uběhly celkem 623 km. Zájezd popsaly na instagramu „beatthemiles“. Do včerejška měly bývalé skautky 40 140 lajků!

Jinak také přeběhly kus Německa z Bremerhavenu k Zugspitze…

Rangerka málem přejela vzácnou kapradinu

Brigitte Schreinerová, rangerka Národního parku Bavorský les a vyučená zahradnice, ve své zahrádce v obci Mauth málem sekačkou přejela rútu obecnou (Botrychium lunaria), nenápadný vytrvalý druh kapradiny routové . Specifické lunaria znamená měsíční rostlina.

close Nálezkyně vzácné kapradiny. info Zdroj: DK zoom_in Nálezkyně vzácné kapradiny.

Zahlédla ji na poslední chvíli periferním viděním a zastavila – ze své práce v parku ví, jak jsou rúty vzácné. Podepřela svůj exemplář dřevem a fotografie ukázala kolegům z odboru ochrany přírody a výzkumu. “Pravá rúta je sice nejobvyklejším druhem své skupiny v Bavorsku, ale v Bavorském lese o ní nejsou žádné novější důkazy,” říká botanik parku Christoph Heibl. V letech 1994 a 1996 byl nalezen vždy jeden exemplář na Roklanu, poslední se našel v roce 2014 nad Schachtenhausem.

Důvodem její vzácnosti je podle Heibla náročná biologie tohoto druhu. „Její spory klíčí v půdě jen za tmy, drny nesmí být příliš těsné, aby spory mohly být splaveny z otevřených míst do země,” vysvětluje.

Nízká a řídká vegetace na nehnojené půdě chudé na dusík je tím správným pro malé a slabé rostlinky. Rúta proto “saje” z mykorhizní sítě vytvářené jinými lučními rostlinami a houbami.

Běh žen “za růžemi”

Linecký Běh žen 23. června kolem Pichlingerského jezera bude 26. ročníkem této akce. Onlinově je možné se k němu přihlásit do půlnoci 14. června (www.frauenlauf.at), případně dodatečně na místě v den konání.

Organizátor Ewald Tröbinger (ASKÖ Tri Linz) očekává kolem 600 startujících. „Jejich úroveň není rozhodující, jde o společnou zábavu z pohybu,” říká. “Zda jedno nebo dvě kola kolem jezera, tedy 3,4 nebo 6,8 kilometru, zda během nebo jako nordic walking, zda mladé nebo starší, v konci budou všechny vítězkami.” V cíli nečeká jen medaile, ale každá závodnice dostane i růži. Od organizátora osobně, píše DK.