Nebyla to první taková cesta bývalého bankéře. Předloni projel na kole 25 evropskými zeměmi, loni přes Turecko, Gruzii a Arménii na hranice k Iráku a zase zpátky. Na rozdíl od dřívějších cest se tentokrát pohyboval “v důvěrně známém okolí, kde nikdy neměl strach nebo paniku, ani starost o jídlo a ubytování”. Mentální stres tedy neměl, ale fyzicky to bylo hodně náročné – byl na kole denně průměrně jedenáct, dvanáct hodin. Na polárním kruhu byl na hranici sil. “Vzdát nikdy nebylo na pořadu dne, ale člověk musí zůstat rozumný,” říká. Jeden den při rychlosti větru až 150 km/h a silném sněžení cestu přerušil. Projíždějící auto ho vzalo do prvního města, kde mohl zase načerpat energii.

V přípravě nikdy nenajel za den víc než sto kilometrů. Na trase pak potřeboval disciplínu: “Je to věc nastavení myšlení…”

Akcí chtěl zviditelnit obecně prospěšnou stuttgartskou nadaci "Stay", pro kterou pracuje. Vybral pro ni přes 100 000 eur. Budou z nich financovány vzdělávací programy pro malé zemědělce ve východní Africe. Nadace převezme také náklady na nářadí, osivo a školicí materiály.

Tuplák na Oktoberfestu přes 15 eur

“Máz” čili tuplák neboli litr piva na mnichovském Oktoberfestu bude letos stát mezi 13,60 a 15,30 eura, sdělilo město ve středu. Cena tak stoupla průměrně o 3,9 % a poprvé zlomila hranici 15 eur. Zdraží také nealko – litr stolní vody bude průměrně za 10,48 eura (loni 10,04), spezi za 12,23 (11,65) a limonády za 11,67 (11,17 eura).

“A dobrá zpráva – kdo chce šetřit a žízeň zahnat zadarmo, může se obsloužit u pítek s pitnou vodou. Na Theresienwiese jich bude letos deset, dvakrát víc než loni,” píše DK.

V pondělí už začali stavět velké stany. 21. září poprvé narazí. Do 6. října očekávají šest milionů návštěvníků. Loni sem přišlo za ideálního počasí 7,2 milionu hostů, tolik jako už desítky let ne. Vypili 6,5 milionu tupláků. Kolik snědli volů a pečených kuřat, nebylo zveřejněno. Letos ale budou dražší, spolková vláda zvýšila v lednu daň z přidané hodnoty v gastronomii ze sedmi na 19 procent jako před koronou.

Loni stál litr piva od 12,60 do 14,90. Město jako pořadatel Oktoberfestu přezkoumalo, jestli jsou hospodskými kalkulované ceny přiměřené. K tomu je srovnalo s cenami gastronomických velkopodniků v Mnichově. Ty aktuálně požadují za litr 7,70 až 12,80 eura. U wiesnbieru se k tomu přidávají další náklady – je vařen extra pro lidovou slavnost a je obzvlášť silný, má šest procent alkoholu. Kromě toho mají hospodští značné vicenáklady při stavění a bourání stanů, platí živou muziku… Od roku 2004 se ceny piva na Wiesn zhruba zdvojnásobily. Tehdy stál tuplák mezi 6,70 a 7,10 eura…

Skočil si z obřího kola

Se speciálním padákem seskočil 31letý Hornorakušan Roland Brunnbauer jako první z vídeňského obřího kola. Protože stříška kabiny, ze které skočil, byla menší než padák, musel zvolit extrémní “vrhací start” - zdvihl padák do vzduchu, aby se nafoukl, a pak se pod něj pověsil. Podařilo se mu to až na čtvrtý pokus. Pak už ho v závěsu navyklými pohyby stabilizoval a ve zdraví přistál. Spokojena byla i ředitelka této atrakce Nora Lamacová: “Psali jsme dneska dějiny…” řekla pro DK.

Vezl si v botách deset jointů

Tvůrčí úkryt vymyslel ve středu 29letý Čech, chystající se na přejezd v autě přes Wullowitz. Policisté z Leopoldschlagu mu při prohlídce vozidla našli v botách uložených v kufru deset ke kouření připravených cigaret marihuany… Rychlotest na drogy měl pozitivní, klinické vyšetření ukázalo, že není schopen řídit. Řidičák mu prozatimně zabavili.

Jezero Mondsee přebírá dcera

Hornorakouský přírodní klenot Mondsee předala majitelka Nicoletta Waechterová (76) své dceři Anně Mathylové. Od 18. století je jezero privátním majetkem bývalého šlechtického rodu Almeida. Waechterová, rozená Almeida, zdědila jezero koncem sedmdesátých let po zesnulém bratrovi. Je jediným z velkých jezer Solnohradska, které je v soukromém vlastnictví.

“Že malebné jezero zůstane rodině a tedy ,domorodcům´, region přijímá pozitivně. Ještě před několika lety byl na obzoru jeho prodej. Protože ale rakouské lesnictví nechtělo zaplatit kolportovaných 16 milionů eur, k dohodě nedošlo. Zahraniční investoři pak stáli ,ve frontě´, ale Waechterová vzala svou připravenost prodávat zpátky,” napsal DK.

Prst otekl, matku z něj sňali hasiči

Patnáctiletý si navlékl v úterý matici šroubu jako prstýnek na prostředník. Ten mu ale otekl tak rychle, že z něj parádník okrasu nestáhl. Také v ambulanci nemocnice po neúspěšných pokusech nevěděli, jak dál, a alarmovali hasiče. Ti nasadili kovořezný multifunkční nástroj. Aby prstýnek-matku nerozpálil moc, museli hasiči řezání přerušovat a chladit vodou. Provizorní “prstýnek” tak dostali dolů odhadem až po 40 minutách, napsal DK.

Nejmokřejší rok historie

Německo má za sebou nejmokřejších dvanáct měsíců v historii. Od roku 1881 nenapršelo za takovou souvislou dobu tolik jako od července 2023 do června 2024. Jednotlivě žádný měsíc rekordní nebyl, řekl vedoucí hydrometeorologie DWD Frank Kaspar. V sumě ale spadlo v Německu za tu dobu kolem 1070 litrů vody na metr čtvereční. Pro srovnání – střední hodnota období 1961-1990 byla asi 789 litrů na metr za rok.

Plavili se 2000 km do Lince

Od roku 1956 existuje "Tour International Danubien", od roku 1968 v dnešní formě. Po více než 2000 kilometrech plavby osmi zeměmi dorazili účastníci do Lince. V předposledním červnovém víkendu vyrazili z Ingolstadtu k plavbě po Dunaji na 2475 kilometrů do Černého moře, kvůli válce na Ukrajině budou ale končit o asi 170 km dřív.

Po týdnu byli v Linci. Místní vodáci pro ně uspořádali tradiční slavnost ve spolkovém domě, místostarostka města Tina Blöchlová je pozdravila koncertem magistrátní hudby a nápoji. Přenocovali ve stanech u dálničního mostu.

Jede asi sto sportovců z patnácti národů, mezi nimi z Nového Zélandu a z Anglie, čtvrtinu z toho celou štreku. Doprovod není v pravidlech, bágly si kajakáři musejí vézt v lodích. Do rumunské Braili by měli dorazit 30. srpna.

16 milionářů za půl roku sázení

Lotto Bayern zaznamenalo letos za pololetí rekordní počet milionových výher – šestnáct. Celkově vyplatilo 314 milionů eur, o deset milionů víc než do pololetí 2023. V lednu vyhrála důchodkyně ze středního Francka 58,6 milionu eur, nejvíc, kolik kdy dala hra 6 ze 49. V únoru vyplatilo lotto v eurojackpotu 63,2 milionu eur.

Aktivisté na nejvyšší kostelní věži

Před týdnem náš web informoval o záměru klimaaktivistů rozbalit na nejvyšší kostelní věži světa, na Ulmer Münsteru, vysoké 161,53 metru, velký protestní plakát. Akce byla prozrazena a organizátoři ji odvolali s tím, že ji provedou jindy a jinde. Šest účastníků mezi 17 a 23 lety policie dočasně zatkla a zase propustila.

Nyní plakát s nápisem “Byl by Ježíš klimaaktivistou?” od úterka na věži visel. Kolem šesti hodin začal policejní zásah proti skupině pro podezření z porušení domovní svobody. Speciální síly snesly dolů tři aktivisty z jižního Německa zdvihacím vozíkem a plakát velký sto metrů čtverečních vyvěšený ve výšce 70 metrů s nimi. Visel tam dvě hodiny.