Začal na západě s Gran Paradiso (4061 m), následovaly Mont Blanc (4807), Dufourspitze (4634 m), Přední Grauspitz (2599 m), Zugspitze (2962 m), Großglockner (3798 m) a Triglav (2864 m) - "Seven Summits der Alpen".

První pokus před čtyřmi roky zastavila nehoda při sjezdu z Mont Blanku. Švýcar Adrian Zurbrügg, autor myšlenky, pak hledal novou sestavu. Začal právě u Philippa Reitera dotazem, zda by tour nechtěl fotografovat.

26. března vyrazili. Našli řidiče jménem Eugen, povoláním cestáře frézujícího asfaltové povrchy silnic, a italskou fotografku, která jejich start na čtyřtisícové Gran Paradiso zdokumentovala.

Po 12hodinovém výstupu přes 3800 výškových metrů na Mont Blanc den nato přiznával Reiter, že si neumí představit další podobnou zátěž druhý den - výstup na Dufourspitze, nejvyšší horu Švýcarska (4634), druhou nejvyšší v Alpách. Na start k ní je řidič dovezl do Zermattu. Ve dvě v noci stáli na vrcholu.

Autem dojeli do Lichtenštejnska, kde Vorder Grauspitz (2600) měli "k odpočinku". Prognóza počasí na duben hrozila 30 až 100 centimetry nového sněhu. Philipp Reiter dostal cestou bláznivý nápad, že si ten den přidají Zugspitze, den nato Großglockner a Triglav, jinak že to nestihnou.

Po tříhodinové jízdě z Vadúzu do Ga-Pa vyrazili v 16 hodin k "misi Zugspitze". Ve 20.15 byli na vrcholu, odfotili se s německou vlajkou a za světla z čelovek sjížděli do údolí.

Po večeři už mířili autem do tyrolského Kalsu. Poslední, pátý den měli "dělat" Großglockner a divoký Triglav, za normálních okolností dvě náročné jednodenní túry. I s tříhodinou jízdu autem to dokázali za 24 hodin…

Od startu na parkovišti u Gran Paradiso k parkovišti cílového Triglavu spotřebovali Reiter a Zurbrügg 111 hodin a 40 minut. Při tom zdolali "pěšky" 17 001 výškových metrů a vzdálenost 176 kilometrů.

Na privátním snímku jsou Philipp Reiter (vpravo) a Adrian Zurbrügg na vrcholu Gran Paradiso (4061 m).

Privátní velesbírka vycpanin

Španělská policie odhalila u Valencie v obrovské skladištní hale o rozměrech 50 000 metrů čtverečních privátní sbírku 1090 vycpaných zvířat, mezi nimi slonů, nosorožců a ledních medvědů, napsal Donaukurier z internetových stránek Guardia Civil. 405 zvířat patřilo k chráněným druhům. Vycpaniny byly prezentovány ve vyšperkovaném prostředí jako muzeum. Byli tu také gepardi, leopardi, lvi, rysi, sněžní leopardi, krokodýli, také v přírodě už vyhynulí afričtí přímorožci šavlorozí nebo skoro vymřelí tygři indičtí.

"Proč byla tato obrovská sbírka, ke které patří také 198 sloních klů, v malém místě Bétera asi 20 kilometrů severozápadně od Valencie odhalena až teď, zůstává neznámo," píše DK. O vlastníkovi policie nepřinesla žádnou informaci. Má to být známý podnikatel, který v listě Las Provincias uvedl, že většinu zvířat zdědil od otce. "Na černém trhu by měla sbírka hodnotu skoro 30 milionů eur," uvádí list.

close Celníci dokumentují ilegální vycpaniny. info Zdroj: Deník/DK zoom_in Celníci dokumentují ilegální vycpaniny.

Na snímku dokumentují nález úředníci Guardia Civil.

Šetří nucené adopce NDR

"V čase NDR museli někteří rodiče pod politickým tlakem uvolnit své děti k adopci," píše DK. "Nyní - po více než třiceti letech od událostí - mají být tyto případy poprvé důkladně vyšetřeny. Na tři roky založená studie má začít v létě."

Podle listu šlo většinou o osoby, které SED-stát označoval za nespolehlivé, například po pokusu o útěk, nebo pro tzv. asociální chování. "Předstudie z roku 2018 došla k závěru, že politicky motivované adopce nebyly systematicky užívaným prostředkem represivní politiky státu. Daleko spíš umožňovaly takové neprávo ,příležitostné struktury´," píše DK. Autoři práce ale nejsou schopni při nedostatku dat odhadovat, o kolik případů šlo. Vycházejí z více stovek osudů. Nyní plánovaná studie to má objasnit blíže. Ministerstvo vnitra na ni uvolnilo milion eur.

Podmínka řidiči za pokus vraždy

76letý řidič, který se svým SUV v létě 2020 opakovaně najížděl na auto, ve kterém seděla jeho podstatně mladší bývalá přítelkyně s novým partnerem, dostal od soudu v Baden-Badenu rok a půl podmíněně za ublížení na zdraví a poškození cizí věci. Obžaloby z pokusu vraždy muže, který na dvojici najížděl i poté, kdy opustila auto, zprostili.

Obžalovaný v začátku hlavního líčení přiznal, že do auta expřítelkyně opakovaně narážel. Nechtěl ji usmrtit, ale jen poškodit vozidlo autoškoly, kterou vlastnila.

Soud obžalovanému zadržel řidičský průkaz s tím, že půldruhého roku si nemůže udělat nový. Expřítelkyni přiznal nárok na bolestné.