Před dvěma měsíci putovala malovaná okna opačným směrem - k restaurování do Schlierbachu.

Je to mamutí projekt, který běží už třetím rokem a má skončit teprve 2030. Některá okna jsou stará už 150 let, některá defektní… Na dobu opravy byly díry po nich zakryty ochrannými mřížemi, které po návratu originálů zůstanou.

Letos budou restaurována ještě dvě okna. Do 29. dubna, na sté výročí dómu, mají být na místě všechna.

Státní zámek Hluboká navštívilo při zahájení sezóny za pět dnů přes pět tisíc lidí.
Natěšení návštěvníci vzali zámek Hluboká útokem. Přišlo pět tisíc lidí

Na některých jsou vymalována například poutní kostel Mariazell ve Štýrsku, největší a nejvýznamnější z rakouských poutních kostelů. Před ním stojí poutníci, mezi nimi císař Karel I. a jeho žena paní Zita, kteří toto místo navštívili na svatební cestě. Dále jsou tu zobrazeny poutní kostely Maria Taferl a Sonntagberg z Dolních Rakous. Pod Maria Taferl kotví loď s poutníky diecéze Linec..

Snímek restauratéra pro web ze zdroje OÖN.

Přijel zastřelit bývalou družku

Zemský soud v Korneuburgu posuzoval vražedný čin - loni 21. října ve 13.30 hodiny 35letý Švéd Ermin B., rozený Bosňan, usmrtil výstřelem z pistole bývalou partnerku (33), která právě přijela před dům své rodiny ve Strasshofu (okr. Gänserndorf). Činu přihlížely tři z jejich dětí…

K vraždě, kterou označil za zkratkovité jednání, se doznal, ale pro čin nenacházel slov a dlouho kličkoval kolem okolností. Oběť zemřela na místě, obviněný utekl, ale krátce nato se dostavil na policii v Deutsch-Wagramu a byl zatčen.

Použitá pistole značky FEG byla nalezena v jeho autě. Podle obžaloby ji držel soudně dosud netrestaný muž nelegálně. Koupil ji prý za 700 eur od nějakého Afghánce ve Vídni.

Vyšlou vzkaz pomoci uprchlíkům. S dětmi jsou na snímku ze zdroje PNP zleva Katja Reitmaierová, tvůrce graffiti Fabian Edenharder a vedoucí jeslí Sebastian Möller.
Od sousedů: Děti vyzdobily symbol pomoci. Skládací člun

"Pár měl čtyři společné děti, ale už nebydlel spolu," napsal DK. "Matka dětí se přestěhovala ke svým rodičům. Obžalovanému byl vysloven zákaz přibližování. Zloba z toho, že už nesmí vidět své děti, byla podle obžaloba motivem činu." Obviněný mluvil o ztrátě sebekontroly a o samotě. "Je těžké vysvětlit, jak se to všechno stalo…" Už loni v létě partnerku Jasminu B. po jedné oslavě zmlátil a těžce ji zranil.

Svědkyní činu byla matka oběti. "Volala jsem o pomoc, ale bylo příliš pozdě," uvedla. Její dcera prý měla s parnerem vždycky problémy a před ním pořád strach…

Soud obviněnému uložil trest doživotí. Každém pozůstalému má zaplatit 5000 eur.