Levé odbočení jen pro MHDNávrh, který zahrnuje projekt budování koridoru MHD:
Na levém odbočení z ulice Na Sadech do Husovy bude svítit „zelená" jen pro vozidla MHD. Ušetřený čas se rozdělí na ostatní směry, a zkrátí se tedy čekání všech vozidel. V období od 18. do 6. hodiny a o víkendech bude průjezd křižovatkou pro všechna vozidla bez omezení.

Ačkoliv s opatřeními zahrnutými v projektu koridoru MHD město dál počítá, zákaz levého odbočení ze Sadů do Husovy třídy, který má platit i o kus dál při odbočování ze Sadů na Rudolfovskou, zatím do praxe nezavede.

Náměstek primátora Petr Holický vysvětlil, že tyto úpravy je třeba skloubit s dalšími opatřeními zahrnutými do strategického plánu. Poradce radních pro oblast dopravy František Konečný pak doplnil, že zavedení zákazu levého odbočení se váže na vybudování systému záchytných parkovišť ve městě. „Důležitá je i realizace propojky ulic Strakonická a Milady Horákové," doplnil.

„Jelikož často jezdím MHD, tak bych omezení vjezdu aut do Husovky uvítala. Ale dokážu si představit, že řidiči aut z toho mít radost nebudou," řekla Michaela Borovanská z Budějovic.

Rekonstrukce Husovky se prodraží

Zhruba o dvě stě tisíc korun naroste cena rekonstrukce Husovy třídy v Českých Budějovicích. Stavebníci zde v těchto dnech budují nový preferenční pruh pro městskou hromadnou dopravu, který urychlí cestu trolejbusů od zastávky U Zelené ratolesti směrem k Mariánskému náměstí.

Náměstek primátora Petr Holický vysvětlil, že drobných změn projekt doznal například kvůli nutnosti posílení podloží pod budovaným preferenčním pruhem pro MHD. „V tom místě jsou i nevyhovující obrubníky," doplnil Petr Holický s tím, že vícepráce budou znamenat zhruba dvousettisícové prodražení zakázky.

Termín dokončení prací stanovený na 25. srpna ale podle všeho v ohrožení není. Podle stavbyvedoucího Davida Motlíka z firmy Edikt, jež práce zajišťuje, se dělníci na stavbě se změnou projektu vypořádají bez dopadu na termín dokončení zakázky.

Vyznačení preferenčního pruhu pro MHD v Husově třídě je jednou z mnoha úprav budějovických ulic, které zahrnuje projekt Koridor MHD. Ten počítá například i se zákazem levého odbočení pro běžnou dopravu ve všední dny z ulice Na Sadech do Husovy a také Rudolfovské třídy, ale i s dalšími úpravami (viz infobox pod článkem). Podle poradce budějovických radních pro dopravu Františka Konečného ovšem musejí zavedení těchto návrhů do praxe předcházet další opatření, například zprovoznění sítě záchytných parkovišť.

„Je to nesmysl," má o zvažovaném zákazu levého odbočení do „Husovky" jasno Jindřich Vrtěl z Budějovic. „Husova ulice pak bude prázdnější, ale ucpou se další ulice, třeba Pražská a Strakonická."

Návrhy z projektu Koridor MHDHusova třídaNa levém odbočení z ulice Na Sadech do Husovy bude svítit „zelená" jen pro vozidla MHD. Ušetřený čas se rozdělí na ostatní směry a zkrátí se tedy čekání všech vozidel. V období od 18. do 6. hodiny a o víkendech bude průjezd křižovatkou pro všechna vozidla bez omezení. Vyřeší se tím závažný problém, kdy kolona vozidel v Husově ulici narůstá od Dlouhého mostu až do ulice Na Sadech, a tím zastaví dopravu v celém centru města.
Mariánské náměstíV křižovatce vznikne tzv. by-pass při jízdě z ulice Na Sadech do Pražské. Znamená to, že průjezd všech vozidel v tomto směru bude plynulejší.
Křižovatka ulic Na Sadech a RudolfovskáLevé odbočení z ulice Na Sadech do Rudolfovské bude vyhrazeno pro MHD, opět jen v pracovních dnech mezi 6. a 18. hodinou. Omezí se tranzit přes centrum od výstaviště k viaduktu, poklesnou intenzity dopravy v ulici Na Sadech.