S organizačními změnami chce zatím vystačit společnost Robert Bosch, spol. s r. o. V Českých Budějovicích dává práci přibližně dvěma tisícům lidí.

„Krize se nás dotkla stejně jako celé řady firem automobilového průmyslu. Několik posledních měsíců jsme řešili organizačními opatřeními,“ uvedla personální ředitelka společnosti Barbora Schelová. Ve firmě to například znamenalo, že se nekonají mimořádné a víkendové směny.

Změny ale budou pokračovat. „V současnosti přecházíme na nový časový model, který se týká všech zaměstnanců,“ řekla Schelová s tím, že se jedná o model nerovnomerného rozvržení pracovní doby.

Společnost tak využije možnost plánovat směny podle aktuálního stavu zakázek. „Za předpokladu včasné informace pracovníků o každé změně v plánu směn,“ zdůraznila však k novému modelu rozvržení pracovní doby Schelová. Popřela zároveň, že by se v prosinci chtěla firma rozloučit s lidmi, kteří zde jsou třeba ve zkušební době.

Na Českobudějovicku však existují firmy, které už dopadly hůře než Bosch. Začaly snižovat stav zaměstnanců. I když ne vždy v přímé souvislosti s odbytovou krizí v automobilovém průmyslu, ale vzhledem k celkově zhoršeným podmínkám na trhu. Například v Českých Budějovicích společnost Motoco, která vyrábí karburátory do motorů pro zahradní techniku.

Úřad práce v Českých Budějovicích však dopad nynějšího propouštění na celková čísla nezaměstnanosti nevidí nijak dramaticky. „Osobně očekávám posun o desetiny procenta,“ naznačil lednový výhled ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota. Doplnil, že současná míra nezaměstnanosti se v okrese pohybuje na úrovni 3,2 procenta.

Firmy vyčkávají, co přinese začátek příštího roku

Současné hospodářské obtíže, zasáhly už i podniky, které nejsou úzce navázané na automobilový průmysl.

Nejhorší podle personalistů i propouštěných je, že většina společností nyní vyhlásila stop stav a čeká, co se bude dít v prvním čtvrtletí příštího roku. A postupují tak i podniky, které nejsou momentálně ohrožené. Nabídka volných míst se tak rychle zužuje.

„Ve firmě nám řekli, že v lednu rozdají patnácti lidem z šestapadesáti výpověď. Nevíme kdo to bude, ale svátky jsou v háji, ta nejistota je na nic. Šel jsem se alespoň podívat na pracák, jaká místa jsou,“ posteskl si včera přímo ve dvoraně českobudějovického úřadu práce nástrojař Pavel Sloup. „Naštěstí v mojí profesi se občas ještě něco najde, ale lehké hledání by to nebylo,“ doplnil pětačtyřicetiletý muž, kterého zaměstnává střední českobudějovická společnost.

Třetí vlna

K nejvíce postiženým firmám v okrese patří českobudějovické Motoco, které vyrábí karburátory pro zahradní techniku. V těžkostech se ale ocitlo už před časem a letos opouští firmu již třetí vlna zaměstnanců.

Společnost, která měla ještě na začátku roku 168 lidí, evidovala k polovině prosince 73 zaměstnanců, ale je možné, že útlum výroby bude nadále pokračovat. Není dokonce vyloučena ani eventualita, že Motoco z firemní mapy jižních Čech zmizí úplně.

Kvalifikace

„Firmy se spíše ptají, zvažují svůj postup,“ popsal současné kontakty s podniky ředitel Úřadu práce v Českých Budějovicích Ivan Loukota.
Výhodu vidí šéf úřadu práce v tom, že zdejší spíše malé a střední podniky jsou poměrně přizpůsobivé a dokáží tak lépe čelit obtížím. Při propouštění je také podle Loukoty důležitá kvalifikace zaměstnance.

Určitý úbytek zakázek pozorují už i firmy navázané například na stavebnictví. Postihlo to i trhosvinenskou pobočku společnosti GPN GmbH, jejíž mateřská společnost sídlí v Rakousku. Firma vyrábí vytlačovací formy na výrobu umělohmotných oken a dveří a zhoršená situace v oboru dopadla i na závod v Trhových Svinech. Kvůli poklesu zakázek se počet zaměstnanců od června letošního roku snížil zhruba z 250 na 200 lidí. „Firma využila i přirozené odchody, například do důchodu, neprodloužení smluv na dobu určitou a podobně,“ popsal přijatá opatření ředitel trhosvinenské firmy Jiří Šimek.

„Snížení počtu zaměstnanců je také důsledkem mimořádně dobrých let dva tisíce šest a sedm, během kterých byl vývoj ve stavu zaměstnanců přesně opačný,“ zdůraznil však na adresu současného propouštění Šimek.

Vzhledem k celosvětové situaci je podle ředitele trhosvinenské společnosti výhled pro příští rok těžko předvídatelný, vedení firmy nicméně věří v obrat přibližně ve druhé polovině příštího roku.