Rozvoj trojice českých letišť dotčených odchodem společnosti Smartwings by neměl být ohrožen. Letiště se na tom shodují v tiskových zprávách. Zároveň doplňují, že na sezónu 2024 připravují ve spolupráci s cestovními kancelářemi nové destinace. Pro naprostou většinu charterů by již měli být zajištěni náhradní dopravci.

Letiště Karlovy Vary.Letiště Karlovy Vary.Zdroj: Zdroj: www.airport-k-vary.cz

Oficiální prohlášení letišť v Českých Budějovicích a Karlových Varech se prakticky neliší. Obě v nich potvrzují pokračování příprav na sezónu 2024 podle oznámených plánů. Pardubické letiště překvapivě zmiňuje, že od společnosti Smartwings dosud neobdrželo žádné oficiální vyjádření o zrušení letů. Management společnosti se to však měl dozvědět s předstihem od strategického partnera DER Touristik, pod kterého patří mimo jiné cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours.

Poprvé byl z Českých Budějovic vypraven pravidelný turistický let. Stalo se tak 2. srpna 2023 za velkého zájmu veřejnosti.
První odlet turistů z Českých Budějovic přilákal několik tisíc diváků

„Pro letiště se nic nemění a nadále pokračujeme v rozvoji našeho letiště. V brzké době budeme představovat nové charterové destinace,“ informoval ředitel letiště Pardubice Ivan Čech s tím, že počet letů se v novém roce 2024 v porovnání s rokem 2023 ještě zvýší.

Poslední letošní odlet
z Budějovic

Středa 11. října do turecké Antalye ve 21.10 h

Jihočeský hejtman Martin Kuba ve svém vyjádření označil rozhodnutí Smartwings jako české letecké společnosti za nefér a přístup dopravce zkritizoval. Připomněl přitom více než 70 milionů korun, které si Smartwings nechaly vyplatit od státu v rámci kompenzací dopadu covidu.

Příležitost pro nové letecké společnosti

První cestovní kanceláří, která už oznámila, jaká společnost bude alespoň jednu z dotčených linek provozovat, je Čedok. V zimě mají z Českých Budějovic do egyptské Taby podle mluvčí Čedoku Kateřiny Pavlíkové létat Airbusy A320 dopravce MayFair Jets, který sídlí ve Spojených arabských emirátech, a to jednou týdně.Boeing 737 letecké společnosti Smartwings na letišti v Karlových Varech.Boeing 737 letecké společnosti Smartwings na letišti v Karlových Varech.Zdroj: Jan Slezák

Smartwings už lety z Česka jednou proškrtaly. S rozhodnutím se tehdy musely vypořádat právě i cestovní kanceláře. Když totiž došlo v roce 2019 k uzemnění letounů Boeing 737 MAX, musel za ně dopravce shánět náhradu. Letadel však v té době nebylo ve světě dostatek, a tak se alternativa hledala například v Bulharsku či na Ukrajině. Na letech často zaskakovaly méně známé společnosti.

Všechna tři letiště mají jedno společné: jsou ztrátová.

Vojtěch Očadlý, zdopravy.cz

Zdroj: Edwin Otta