Dlouhých sedm měsíců nemohli lidé z Týna nad Vltavou navštěvovat jednu část městské knihovny. Čekání se však vyplatilo. Oddělení pro dospělé čtenáře prošlo velkou opravou, nyní má zbrusu novou podlahu i nábytek, lepší osvětlení a moderní výpůjční pult.

„Rekonstrukce byla už opravdu nutná. Trápilo nás tu hlavně vlhko, kvůli kterému opadávala omítka. Po vystěhování regálů jsme navíc objevili i díry ve zdech,” popsala knihovnice Iva Janovská.

Ta je také ráda, že knihovna dostala nový nábytek. Původní police byly totiž již ve špatném stavu a měly ostré hrany, takže hrozilo, že si neopatrní čtenáři roztrhnou oděv nebo se dokonce poraní. Nyní knihy odpočívají v kvalitních regálech s kulatými rohy. Chloubou oddělení je také moderní výpůjční pult.

Rekonstrukce vltavotýnské knihovny trvala sedm měsíců. Pro čtenáře se oddělení uzavřelo 1. května a zaměstnance čekala spousta práce. „Museli jsme vystěhovat regály i kamna a knihy uložit do krabic a odvézt,” vzpomněla Janovská. Ještě náročnější však podle ní bylo vrátit všechny svazky na správné místo po skončení oprav. Zabralo to několik dnů a pomoc proto nabídli i studenti gymnázia.

Těm se nyní vylepšená knihovna velmi líbí. „Je to opravdu hezké, určitě sem budu chodit. Ráda bych si půjčila třeba něco od Hrabala,” řekla oktavánka Jana Felmanová.

Úpravy chválí i zkušení knihovníci. „Oproti původnímu stavu se to tu hodně zlepšilo. Čtenáři se mohou těšit na dostupnější regály a příjemnější místa k sezení. Líbí se mi i nové odkládací plochy, kde bude možné vystavovat zajímavé knihy,” komentovala Lidmila Švíková, krajská metodička Jihočeské vědecké knihovny.

Celkové náklady na rekonstrukci byly přes tři miliony korun, část pokryl příspěvek ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Vltavotýnskou knihovnu v současné době navštěvuje zhruba 750 čtenářů. V oddělení pro dospělé na ně čeká dvacet tisíc knih, dětské oddělení nabízí deset tisíc svazků.